Skip links

Zabiegi na blizny potrądzikowe

W The Clinic stosujemy nowoczesne metody redukcji blizn potrądzikowych. Niestety, jeśli pozostałość po chorobie nie zanika po upływie dwóch lat, jedynym rozwiązaniem jest wdrożenie zabiegów. Wykorzystują one naturalne właściwości skóry do regeneracji. Tym samym zapoczątkowują przebudowę blizny.

Czym są blizny potrądzikowe?

Zatkane ujścia gruczołów łojowych powodują powstawanie zaskórników i zmian grudkowo-krostkowych. Często dochodzi do nadkażeń bakteryjnych i rozwinięcia stanu zapalnego. Odpowiednia pielęgnacja jest w stanie częściowo ten proces zahamować, choć nie zawsze — dużą rolę odgrywają tu czynniki genetyczne.

Blizny powstają w wyniku uszkodzenia skóry właściwej, której miejsce zajmuje tkanka łączna włóknista. Z tego powodu tak ważne jest, by stosować zalecone przez dermatologa środki i powstrzymywać się od rozdrapywania.

Blizny po trądziku są uciążliwą pozostałością utrzymującą się przez lata. Takie zmiany skórne obniżają pewność siebie zwłaszcza przez fakt, iż znajdują się na twarzy i wpływają na odbiór przez innych.

Obok blizn po trądziku mogą pozostać charakterystyczne przebarwienia pozapalne, w tym wypadku określane mianem przebarwień potrądzikowych. Z czasem stają się mniej widoczne i znikają samoistnie.

Rodzaje blizn potrądzikowych

Najczęściej pozostające po trądziku blizny przybierają jedną z dwóch poniższych form:

 • blizny zanikowe — przybierają formę wgłębień w różnych kształtach. Ubytek może być zarówno głęboki, jak i płytki.
 • blizny przerostowe — wystające ponad powierzchnię skóry w formie guzków lub zgrubień. Nie wykraczają poza granice rany.

Przyczyny pojawiania się blizn potrądzikowych

Przyczyn powstania blizn potrądzikowych jest kilka i często idą ze sobą w parze:

 • niewłaściwa pielęgnacja
 • rozdrapywanie i wyciskanie
 • predyspozycje genetyczne do niewłaściwego gojenia.

Zdarza się bowiem, że blizny po trądziku pojawiają się nawet u osób unikających manualnego, inwazyjnego oczyszczania i stosujących właściwe środki dermatologiczne.

Zabiegi na blizny potrądzikowe

Blizna zanika przez dwa lata. Stopniowo stare włókna kolagenowe są zastępowane przez nowe. Po upływie dwóch lat pozostałości po chorobie przybierają ostateczną postać. Wówczas można poddać się leczeniu blizn potrądzikowych. Efekty poniższych metod są trwałe.

 • Laser pikosekundowy

Laserowe usuwanie blizn to gruntownie przebadana, od lat stosowana metoda. Wykorzystywane urządzenia różnią się znacznie między sobą. W laserze pikosekundowym wykorzystuje się ultra krótkie impulsy. Technologia została stworzona z myślą o przede wszystkim tatuażach, przebarwieniach i bliznach. Długość fali dobiera się do potrzeb pacjenta. Światło wnika w głąb skóry, wywołując kontrolowane mikro uszkodzenia. Tym samym dochodzi do zwiększenia produkcji nowych włókien kolagenowych i elastynowych.

 • Laser frakcyjny CO2

To nowoczesny sposób, by leczyć blizny potrądzikowe, tak samo bazujący na naturalnej zdolności skóry do regeneracji. Laser frakcyjny CO2 wywołuje kontrolowane uszkodzenia około 15-30% obszaru poddanego zabiegowi. Następuje odparowanie naskórka i wierzchnich warstw skóry właściwej. Spłycenie blizn to efekt zwiększonej produkcji kolagenu i elastyny. Systemy frakcyjne na tle innych technologii laserowych wyróżniają się niższą inwazyjnością. Działanie jest wysoce precyzyjne.

 • Terapia światłem

Terapia światłem to sposób na usuwanie blizn po trądziku bazujący na leczniczych właściwościach światła LED różnej długości fal. Światło niebieskie działa przeciwbakteryjne i normalizuje wydzielanie sebum, zapobiegając nawrotom choroby. Światło czerwone stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, wobec czego następuje przebudowa starej blizny. Dodatkowo rozjaśnia skórę w miejscu przebarwień. Jeśli u pacjenta w dalszym ciągu występuje trądzik, można zastosować także bliską podczerwień stanowiącą jedną ze skutecznych metod zwalczania schorzenia. Można połączyć te strategie.

 • Radiofrekwencja mikroigłowa

Zabieg bazuje na mikro nakłuwaniu i działaniu fal radiowych. Samo mikro nakłuwanie pozwala usprawnić krążenie krwi w obszarze zabiegowym i wywołać kaskadową odpowiedź tkanek owocującą zwiększoną produkcją włókien kolagenowych. Z kolei fale radiowe powodują miejscowe, kontrolowane podgrzanie skóry. Zabieg można zastosować w przypadku zmian skórnych w postaci blizn, ale też całościowo na twarz w ramach procedur anti-aging. Metoda jest nisko inwazyjna i bezpieczna.

 • Osocze bogatopłytkowe wysokostężone

Choć osocze bogatopłytkowe kojarzymy głównie z zabiegami anti-aging mającymi na celu spłycenie zmarszczek i przywrócenie jędrności skóry, pozwala też ono na skuteczne leczenie blizn potrądzikowych. Podczas procedury pobiera się niewielką ilość krwi bazowej, którą poddaje się odwirowaniu. W ten sposób pozbywamy się zbędnych składników, otrzymując wysoko stężony preparat autologiczny zawierający 5-7 razy więcej płytek krwi niż początkowo. Nie ma tutaj ryzyka reakcji alergicznych. Osocze podaje się poprzez mikro nakłucia. Zapoczątkowane zostają intensywne procesy regeneracji, które zmniejszają widoczność blizn.

 • Mikro nakłuwanie

Można zastosować także samą metodę mikro nakłuć. Stosuje się kilka technologii, w tym urządzenie wykonujące 1920 nakłuć na sekundę. Pobudzenie kluczowych komórek, w tym macierzystych, stymuluje produkcję kolagenu i elastyny. Skóra zyskuje jędrność i rozpoczyna proces przebudowy tkanek. Wysoka skuteczność idzie w parze z niską inwazyjnością i krótkim czasem trwania zabiegu. Mikro igły są niewielkie, dlatego zabieg nie wiąże się z bólem.

 • Egzosomy

Do zabiegów można dołączyć zastosowanie egzosomów. To pęcherzyki zewnątrzkomórkowe komórek macierzystych, mające za zadanie transport informacji pomiędzy nimi. Co jednak ważne, przenoszą setki substancji aktywnych, w tym czynników wzrostu, peptydów, aminokwasów i innych. Zastosowane na kontrolowanie uszkodzoną skórę intensyfikują procesy odbudowy.

Dodatkowo oprócz wyżej wymienionych metod możliwe jest wypełnianie blizn kwasem hialuronowym. Należy jednak wiedzieć, że objętość kwasu hialuronowego maleje z czasem i zabieg należy powtarzać. Alternatywą jest przeszczep tłuszczu. Z tych strategii korzysta się jednak z reguły w przypadku głębokich blizn zanikowych. W walce z bliznami potrądzikowymi świetnie sprawdzają się wyżej wymienione zabiegi wykorzystujące naturalną regenerację skóry.

Pożegnaj blizny po trądziku raz na zawsze w The Clinic

W naszej klinice stawiamy na najwyższą skuteczność zabiegów. Jesteśmy lekarzami z doświadczeniem pracy naukowej, dlatego kierujemy się badaniami klinicznymi, weryfikując ich rzetelność. Tworzymy zespół praktyków z doskonałym zapleczem teoretycznym. Zapraszamy na konsultację z lekarzem medycyny estetycznej, by ustalić plan działania.

X