Blizna po cesarce – jak pozbyć się blizny po cc?
Na skutek wykonania cesarskiego cięcia na skórze brzucha pozostaje blizna. Po zagojeniu rany jej wygląd stopniowo ulega zmianie. Odpowiednia pielęgnacja zmniejsza jej widoczność. Warto wdrożyć także mobilizację blizny. Jeśli efekty nie są wystarczające, zaleca się zabiegi medycyny estetycznej.
Czym jest blizna po cesarce?
Wielkość blizny po cesarskim cięciu zależy od masy ciała noworodka oraz jego ułożenia. Powłoki brzuszne przecina się poprzecznie nad spojeniem łonowym. Długość rany to zwykle około 15 cm, a szerokość – 2-3 mm. Cięcie wykonuje się zwykle tak, że młoda mama może bliznę po cesarskim cięciu ukryć pod bielizną.
W pierwszych dniach rana jest przykryta opatrunkiem. Nie należy go moczyć wodą. Szybko się z niego rezygnuje, by czas gojenia przebiegał w sposób naturalny — czyli z dostępem powietrza. Początkowo rana jest czerwono-różowa, z czasem blizna zacznie blednąć. Ważne jest oczyszczanie rany i osuszanie. W miarę możliwości należy nie pochylać się nad łóżeczkiem i unikać podnoszenia dziecka. Należy nosić bieliznę kończącą się niżej, by nie podrażniała rany.
O zdjęciu szwów decyduje lekarz. Czasami cięcie cesarskie kończy się założeniem szwów rozpuszczalnych, których nie trzeba wyjmować.
Po wygojeniu rany powstaje świeża blizna. Fizjoterapeuta uroginekologiczny podczas wizyty wyjaśnia, jak powinna wyglądać manualna mobilizacja blizny po cesarskim cięciu, by uniknąć przerastania tkanek.
Rodzaje blizn po cesarce
- blizna prawidłowa — jasna, perłowa, płaska.
- blizna nieprawidłowa — czerwona, odstająca, swędząca, bolesna.
- blizna przerosła liniowa — lekko wypukła, w granicach rany po cięciu cesarskim, czerwona, swędząca i bolesna.
- blizna przerosła o dużej powierzchni — płaszczyznowa, wypukła, czasami swędząca.
- bliznowiec — wychodząca poza obrys rany po cięciu cesarskim, wypukła. Powstanie blizny tego typu zwykle wynika z indywidualnych predyspozycji.
Usuwanie blizn po cesarce
Blizna po cesarskim cięciu jest naturalna. Problem może stanowić jednak nieestetyczny wygląd blizny utrzymujący się mimo upływu czasu. Miejscowo może występować także zmniejszona elastyczność skóry, przez którą „czujemy” bliznę. Zdarza się to także mimo prawidłowego procesu gojenia i bliznowacenia.
Jeśli oprócz nieestetycznego wyglądu występuje dyskomfort, zalecamy przed zabiegami medycyny estetycznej skonsultowanie się z lekarzem.
Proponujemy bezpieczne, nisko inwazyjne procedury, dzięki którym pozostałość po cesarskim cięciu stanie się jak najmniej widoczna.
- Laser pikosekundowy
To specjalistyczna technologia stworzona z myślą o tatuażach, przebarwieniach, rozstępach i bliznach. Wykorzystuje ultra krótkie impulsy o różnej długości fal. Dostępne końcówki pozwalają dostosować rozwiązania do potrzeb pacjentki.
Laser pikosekundowy wywołuje kontrolowane mikro uszkodzenia skóry. To z kolei pobudza produkcję kolagenu i elastyny, stymulując wytwarzanie nowych włókien i przebudowę blizny po cesarce. Efekty widoczne są już po kilku dniach i narastają z czasem.
- Laser frakcyjny CO2
Laser frakcyjny CO2 to nieco inna technologia, cechująca się wysokim poziomem bezpieczeństwa przy jednocześnie wysokiej skuteczności. Urządzenie daje się doskonale dopasować do potrzeb pacjentki poprzez tryby pracy, regulację mocy impulsu i ustawienia wzorów pola skanowania. Po dobraniu parametrów wiązka kierowana jest w obszar zabiegowy. Następuje odparowanie naskórka i wierzchnich warstw skóry właściwej.
Uszkodzeniu ulega około 15-30% obszaru poddanego zabiegowi. Jest to uszkodzenie kontrolowane i precyzyjne. Zdrowy obszar zwiększa produkcję włókien kolagenowych i elastyny, co skutkuje przebudową blizny. Pierwsze efekty widać po okresie rekonwalescencji, jednak zwiększają się one wraz z upływem czasu i pracą skóry.
- Radiofrekwencja mikroigłowa
Radiofrekwencja mikroigłowa to sprawdzona technologia na różnego rodzaju niedoskonałości skóry, w tym blizny po cesarce. Wykorzystuje igły przewodzące fale radiowe. Ustawienia dobiera się w zależności od potrzeb pacjentki i wyglądu blizny, którą wyraźnie spłyca i wygładza. Można ją zastosować także w celu leczenia rozstępów na brzuchu. Świetnie poprawia jędrność skóry.
W tym wypadku działają dwie metody naraz: mikro uszkodzenia i podgrzewanie. Skóra zostaje zmuszona do dogłębnych procesów regeneracyjnych. Zabieg może wywoływać dyskomfort, dlatego stosuje się żel znieczulający. Efekty widoczne są często już po jednej sesji, choć zaleca się wykonanie serii zabiegów.
- Osocze bogatopłytkowe wysokostężone
Zabiegi osoczem bogatopłytkowym określa się czasem jako wampirzy lifting. Można je zastosować także w leczeniu blizn. Preparat otrzymuje się z krwi własnej pacjenta, pobranej w niewielkiej ilości, a następnie odwirowanej. W ten sposób usuwa się zbędne składniki, uzyskując silnie stężony środek. Jest autologiczny, co oznacza, że nie ma tu ryzyka reakcji alergicznych. Zawartość płytek krwi jest 5 do 7 razy wyższa niż w krwi bazowej.
Płytki krwi podaje się w ramach mezoterapii. Łączy to strategię mikro uszkodzeń z aplikacją preparatu intensywnie stymulującego procesy naprawcze. Z reguły wykonuje się serię co najmniej trzech zabiegów.
- Mikro nakłuwanie
Do mikro nakłuwania wykorzystujemy specjalistyczne urządzenie. Wykonuje 1920 nakłuć niewielkimi igłami w ciągu sekundy. Choć brzmi to przerażająco, zabieg jest praktycznie bezbolesny. Stosuje się go przede wszystkim w leczeniu blizn. Stymuluje naturalne procesy naprawcze skóry, zmuszając ją do zwiększenia produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, a tym samym zapoczątkowując przebudowę blizny.
- Egzosomy
Do każdego zabiegu przebiegającego z mikro uszkodzeniami można dołączyć aplikację egzosomów. To pęcherzyki zewnątrzkomórkowe służące do komunikacji pomiędzy komórkami macierzystymi. Zawierają setki substancji występujących w organizmie — peptydów, aminokwasów, czynników wzrostu i innych. Podane na skórę wspomagają procesy regeneracji po zabiegach, zwiększając ich efekty.
Jak goi się prawidłowo rana po cesarskim cięciu?
Proces gojenia wiąże się z dyskomfortem. Rana jest czerwono-różowa i stopniowo blaknie.
Pierwsza faza jest wysiękowa. Miejsce cięcia cesarskiego jest obrzęknięte i zaczerwienione, występuje stan zapalny. Ten okres trwa jednak krótko – 4 do 7 dni. Makrofagi eliminują drobnoustroje. Dłuższe utrzymywanie się tych objawów to niekorzystny sygnał. W przypadku dłuższych stanów zapalnych nasilających się z czasem, przy których występuje silny ból, należy skonsultować się jak najszybciej z lekarzem — zakażenie rany po cesarce jest niebezpieczne.
Zwykle około siódmej lub ósmej doby usuwa się szwy. Odpowiednio pielęgnowana rana wówczas wchodzi w fazę proliferacji. To właściwa faza gojenia trwająca od 3 do 6 tygodni.
Pamiętaj, że w początkowym okresie swędząca blizna to zjawisko zupełnie normalne. Świadczy o tym, że skóra prowadzi proces gojenia.
Jakie problemy może powodować blizna po cesarce?
Prawidłowo przeprowadzone cesarskie cięcie i odpowiednia pielęgnacja blizny sprawiają, że po zagojeniu rana przestaje dawać się we znaki — może być odczuwalne swędzenie lub lekkie ciągnięcie. Sygnały, których nie można bagatelizować to:
- ropny wyciek, obrzęk, ból — sygnały zakażenia rany,
- bóle podbrzusza,
- krwawienia międzymiesiączkowe,
- bóle podczas oddawania moczu,
- trudności w zajściu w kolejną ciążę.
Czym się różnią bliznowiec, zrost i blizna po cesarskim cięciu?
Blizna po cesarce może przyjmować formy prawidłowe lub nieprawidłowe. Jak wygląda blizna prawidłowa? Jest z biegiem czasu coraz mniej widoczna i z czasem przybiera perłowy kolor. Po około dwóch latach przestaje się zmieniać. Wykonana w odpowiednim miejscu powyżej spojenia łonowego daje się zasłonić bielizną.
Wykonując cesarskie cięcie lekarz przecina wszystkie warstwy skóry i poniżej jej. Zrosty znajdują się pod powierzchnią skóry. Ich wykrycie jest trudne i zwykle konieczne jest badanie ultrasonograficzne.
Z reguły przyczyną problemów ze zrostami jest niedostateczna mobilizacja blizny. Ze względu na ryzyko pojawienia się tej komplikacji ważna jest terapia manualna i w przypadku sygnałów takich jak ból czy zaburzenia miesiączkowania należy zgłosić się do lekarza.
Z kolei bliznowiec to powikłanie o innym charakterze i tworzy się w miejscu blizny na skórze, nie w głębi. To przerośnięta i stwardniała tkanka. Często nie ma konkretnej przyczyny (bliznowiec samoistny), może wystąpić na skutek urazu, jednak niestety predyspozycje do bliznowacenia są osobnicze.
Pielęgnacja blizny po cesarce
Cesarskie cięcie jest operacją inwazyjną i problematyczną — trudno odpowiednio pielęgnować bliznę, gdy w domu jest noworodek. Ważna jest pomoc najbliższych. Później należycie prowadzona terapia blizny znacznie zmniejsza jej widoczność.
- W pierwszych dniach po porodzie blizna, a właściwie świeża rana wymaga szczególnej troski. Ważne jest unikanie wysiłku, który mógłby obciążać brzuch. Nie wolno podnosić ciężkich przedmiotów, które mogłyby prowadzić do nadwyrężenia mięśni brzucha. Zadbaj o dostęp świeżego powietrza. Noś tylko bawełnianą bieliznę i odzież z naturalnych materiałów, ale tak, by rana i jej okolice nie były drażnione przez szwy. Szwy może zdjąć tylko lekarz.
- Gdy odpadną strupki, potrzebna jest mobilizacja blizny. Po instrukcję należy się zwrócić do fizjoterapeutki uroginekologicznej. W praktyce jest do terapia manualna, którą wykonuje się w domu. Odpowiednie masowanie blizny po cesarskim cięciu zapobiega powstawaniu zrostów.
- Wtedy także można wprowadzić specjalne plastry silikonowe. Wymienia się je codziennie lub co kilka dni przez trzy miesiące. Rozjaśniają bliznę i zwiększają jej elastyczność.
- Świeżą bliznę warto też natłuszczać i nawilżać po skończonej kuracji plastrami silikonowymi. Można zastosować naturalne oleje dostępne w aptekach.
- Po kilku tygodniach stosowania plastrów można kupić również żele silikonowe, które ułatwią rehabilitację blizny.
Pamiętaj, by masować bliznę zgodnie z wytycznymi. To bardzo ważne. Zrosty po przejściu cięcia cesarskiego skutkują licznymi dolegliwościami w codziennym życiu. Elastyczna i dobrze zagojona blizna ułatwi utrzymanie kolejnej ciąży bez komplikacji.