Skip links

Dolina łez – przyczyny powstawania, sposoby leczenia

Widoczna dolina łez to jedna z oznak starzenia. Powstaje na skutek ubytku podskórnej tkanki tłuszczowej, co zachodzi naturalnie wraz z upływem lat. Wraz z jej zanikiem spada jędrność skóry i jej elastyczność, co powoduje powstawanie zmarszczek i osłabienie owalu twarzy. Dowiedz się, na czym polega ten defekt kosmetyczny, z czego wynika i jak można zlikwidować dolinę łez z pomocą medycyny estetycznej. To nie tylko wypełnianie kwasem hialuronowym — możliwości są szerokie.

Co to jest dolina łez?

Zacznijmy od tego, gdzie jest dolina łez. Dolina łez to ukośna linia biegnąca od wewnętrznego kącika oka do środkowej części policzka. Skóra pod okiem w obrębie oczodołu zapada się, przechodząc skośnie na policzek. To miejsce, którym płyną łzy, skąd bierze nazwę ten defekt estetyczny. Widoczna dolina łez powoduje, że twarz wygląda na zmęczoną.

Widoczność doliny łez wzrasta wraz z procesami starzenia, które biegną wielotorowo. Jednym aspektem jest osłabienie włókien kolagenowych i elastynowych, stanowiących swego rodzaju rusztowanie dla tkanek. Wpływa w znaczący sposób na pojawianie się zmarszczek.

Druga kwestia — wraz z wiekiem zanika tkanka tłuszczowa znajdująca się pod włóknami. Skóra traci swoją elastyczność, co widać przez pojawianie się „chomików”.

Innym powodem jest spadek produkcji kwasu hialuronowego, przez co skóra staje się wiotka. Procesy te są najbardziej widoczne w wieku dojrzałym.

Jak rozpoznać pierwsze objawy powstawania doliny łez?

Dolina łez pod oczami pojawia się z biegiem lat, ale nie jest to regułą. Może to nastąpić u osób młodych, w średnim wieku lub w wieku dojrzałym — duże znaczenie mają predyspozycje genetyczne i pielęgnacja. Dolina łez staje się widoczna stopniowo. Można ją rozpoznać po następujących objawach:

  • twarz wydaje się zmęczona,
  • powstają cienie pod oczami,
  • naczynia włosowate stają się widoczne,
  • skóra staje się cienka i wiotka.

Łatwo można rozpoznać pojawienie się doliny łez. Im szybciej wdrożymy odpowiednią pielęgnację lub zabiegi, jakie ma do zaoferowania medycyna estetyczna, tym lepsze będą efekty.

Przyczyny powstawania doliny łez

Na powstawanie doliny łez wpływa wiele czynników. Wymienić można następujące:

  • proces starzenia,
  • zanik tkanki tłuszczowej,
  • choroby wpływające na gęstość skóry,
  • szybka utrata masy ciała,
  • sucha skóra w okolicy oczu,
  • palenie tytoniu,
  • nieodpowiednia dieta i odwodnienie,
  • niedostateczna ilość snu i intensywny tryb życia,
  • czynniki genetyczne — np. kształt twarzoczaszki,
  • niedostateczna pielęgnacja skóry w okolicach oczu.

To całkowicie naturalny proces. Dziś jednak chcemy być młodzi dłużej i szukamy rozwiązań, które pozwolą zachować młody wygląd twarzy na wiele lat.

Zabiegi na dolinę łez

Jeśli chcesz skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej, zachęcamy do konsultacji z lekarzem. Rozmowa pozwoli określić Twoje potrzeby i oczekiwania, wykluczyć przeciwwskazania i dobrać najlepsze rozwiązania. Gdy zależy Ci na uzyskaniu spektakularnych efektów, warto zaufać specjaliście.

  • Stymulatory tkankowe

Stymulatory tkankowe to zróżnicowane preparaty, które dobiera się do wieku pacjenta i jego skóry. Są stosowane w różnych wskazaniach — m.in. na zmarszczki i osłabiony owal twarzy. To również skuteczne usuwanie doliny łez. Preparat aplikuje się cienką igłą w określonych lokalizacjach.

Składniki są różne. W dużym skrócie to koktajl odżywczy z witaminami, peptydami, kwasem hialuronowym i innymi naturalnymi substancjami.

Mieszanka stymuluje produkcję kolagenu i elastyny. Działa w głąb skóry, rozpoczynając jej przebudowę. Stymulatorów nie należy mylić z innym zabiegiem, jakim jest wypełnienie doliny łez z pomocą kwasu hialuronowego.

  • Wypełniacze

Wypełnienie doliny łez kwasem hialuronowym jest jedną z najpopularniejszych metod. Atutem jest natychmiastowy efekt. Kwas hialuronowy wiąże wodę w miejscu iniekcji, wypełniając ubytki tkanki i poprawiając elastyczność skóry.

Podanie kwasu hialuronowego odbywa się igłą lub kaniulą. Wypełnianie doliny łez kwasem hialuronowym może być niekomfortowe, dlatego w preparatach zawarty jest także środek znieczulający.

Kwas hialuronowy to nie jedyny wypełniacz. Można zastosować także autologiczny przeszczep tłuszczu. Tkankę tłuszczową pobiera się poprzez liposukcję z problematycznego obszaru — np. ud czy boczków. Tak pozyskane komórki zostają odwirowane, by uzyskać preparat.

Nie ma tu ryzyka odrzutu ani reakcji alergicznych. Zabieg wypełniania doliny łez własnym tłuszczem przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym.

  • Radiofrekwencja mikroigłowa

Inną propozycją jest radiofrekwencja mikroigłowa. Wykorzystuje się tu dwa mechanizmy. Pierwszym jest mikro nakłuwanie. Kontrolowane uszkodzenia stymulują skórę do zwiększenia produkcji kolagenu i elastyny.

Efekt zwiększa zastosowanie fali radiowej, która miejscowo podgrzewa skórę. Zabieg może być niekomfortowy, dlatego wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym — stosuje się krem.

Rezultaty pojawiają się szybko i utrzymują się przez długi czas. Zaleca się wykonanie serii zabiegu.

  • Mikronakłuwanie

Mikro nakłuwanie bazuje na kilku różnych urządzeniach, które wykonują setki, a nawet do 2 tysięcy obrotów na minutę. Ukłucia mogą być niekomfortowe, ale nie należy się ich obawiać — z reguły nie stosuje się znieczulenia.

Stymulowanie fibroblastów zwiększa produkcję nowych włókien kolagenowych i elastynowych, dzięki czemu skóra w miejscu zabiegu staje się grubsza, jędrniejsza i bardziej elastyczna. Efekt wypoczętej twarzy pojawia się po kilku zabiegach.

  • Osocze bogatopłytkowe

Osocze bogatopłytkowe to sposób na ujędrnienie skóry w sposób wspierający jej naturalne procesy regeneracyjne. Do wykonania zabiegu wykorzystuje się osocze pobrane od pacjenta. Następnie krew jest odwirowywana i oczyszczana.

W uzyskanym preparacie stężenie płytek krwi jest 5-7 razy wyższe niż w krwi bazowej. Następnie środek podaje się w dolinę łez. Można także zredukować inne zmarszczki na twarzy.

Po zabiegu następuje intensywna produkcja kolagenu i elastyny. Skóra odzyskuje jędrność i gęstość, przez co dolina łez zostaje zredukowana.

  • Mezoterapia igłowa

Mezoterapia igłowa to w praktyce aplikacja zróżnicowanych preparatów pod skórę cienką igłą. W redukcji doliny łez stosuje się zwykle mezoterapię kolagenową. Podanie kolagenu pod skórę pozwala na dogłębne procesy regeneracyjne, w efekcie których skóra w okolicy oczu gęstnieje i napina. Zabieg może być niekomfortowy, dlatego można zastosować znieczulenie kremem.

Domowe sposoby na dolinę łez

Jak naturalnie wypełnić dolinę łez? Całkowite zlikwidowanie doliny łez nie jest możliwe przy użyciu wyłącznie metod domowych. Można jednak wesprzeć skórę. Przedstawiamy wybrane domowe metody na zmniejszenie widoczności doliny łez.

  • Spożywanie odpowiedniej ilości wody — od 1,5 do 2 litrów.
  • Wysypianie się — około 8 godzin snu.
  • Odpowiednio dobrana pielęgnacja — z udziałem kwasu hialuronowego, witamin A, C i E oraz składników natłuszczających.
  • Kompresy ze świetlika, rumianku, zielonej herbaty.
  • Okłady z ogórka. Można zastosować także chłodzące płatki hydrożelowe.

Pamiętajmy, że kosmetyki wklepujemy — nie wolno ich rozsmarowywać ani naciągać cienkiej skóry wokół oczu.

Przeciwwskazania do zabiegów na dolinę łez

  • ciąża i karmienie piersią,
  • choroby nowotworowe,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • nieustabilizowana cukrzyca,
  • i inne przeciwwskazania charakterystyczne dla danego zabiegu — przedstawi je lekarz.

Czy da się zapobiegać powstawaniu doliny łez?

Dolina łez, podobnie jak zmarszczki, pojawia się naturalnie z wiekiem. Stosując zdrową dietę, nawadniając organizm, dbając o sen, nie paląc tytoniu i pamiętając o rutynie pielęgnacyjnej można opóźnić jej pojawienie się.

X