Skip links

Bruzdy nosowo wargowe – rodzaje, przyczyny powstawania, sposoby leczenia

Bruzdy nosowo-wargowe to powszechnie spotykany defekt kosmetyczny. Powodem jest utrata jędrności skóry wywołana przez proces starzenia. Kontur twarzy z biegiem czasu się zmienia, gdy zanika zdolność do produkcji nowego kolagenu i nawilżenie naszej skóry. Spada jej gęstość i napięcie, więc uwidaczniają się zmarszczki. Dowiedz się, jak wygładzić bruzdy nosowo-wargowe, z czego wynikają, kiedy się pojawiają i czy można z nimi walczyć w domowym zaciszu.

Co to są bruzdy nosowo-wargowe?

Bruzdy nosowo-wargowe to określenie na fałdy skórne biegnące od skrzydełek nosa do kącików ust, na granicy policzków. Pojawiają się około 25 roku życia jako widoczne linie. Z czasem bruzdy stają się coraz wyraźniejsze i wpływają na odbiór twarzy.

Określa się je także jako zmarszczki śmiechowe. Podobnie jak zmarszczki królicze czy zmarszczki palacza, wynikają z mimiki twarzy, dlatego są to zmarszczki mimiczne (dynamiczne).

Na szczęście współczesna medycyna estetyczna ma wiele do zaoferowania jako rozwiązania na bruzdy nosowo-wargowe.

Rodzaje bruzd nosowo-wargowych

Bruzdy nosowo-wargowe to charakterystyczne fałdy od nosa do ust. Inne zmarszczki występujące w tej okolicy to zmarszczki palacza na linii ust (nazwane tak, ponieważ tworzą się przez układanie ust w dziubek) oraz zmarszczki marionetki biegnące od linii ust do brody.

Jak powstają bruzdy nosowo-wargowe?

Z biegiem lat spada zdolność skóry do produkcji nowych włókien kolagenowych, będących „rusztowaniem” dla tkanek.

Ponieważ spada produkcja kwasu hialuronowego, zmniejsza się zdolność do wiązania wody, redukuje się także produkcja sebum, przez co skóra staje się sucha i podatna na szkodliwe czynniki.

Spada także poziom podskórnej tkanki tłuszczowej — z tego powodu na widoczność tych zmarszczek wpływają także zmiany wagi. Powstawanie fałd od linii nosa do ust zaczyna się już w młodym wieku.

Przyczyny powstawania bruzd nosowo-wargowych

Poniżej wymieniamy główne przyczyny powstawania tego defektu. Wymienić należy:

  • proces starzenia — zmniejszona gęstość i napięcie skóry, osłabiony owal twarzy,
  • żywa mimika,
  • predyspozycje genetyczne,
  • znaczna utrata wagi w krótkim czasie — zanik podskórnej tkanki tłuszczowej,
  • palenie papierosów,
  • niedostateczne nawilżenie skóry,
  • nieodpowiednia pielęgnacja skóry twarzy,
  • zaburzenia hormonalne.

Czynniki te nakładają się na siebie i w wielu przypadkach są niemożliwe do wyeliminowania. Nierzadko trudno jest zapobiegać. Na szczęście odpowiednio dobrany zabieg medycyny estetycznej pozwoli na świetne rezultaty.

Zabiegi na bruzdy nosowo-wargowe

Zachęcamy do konsultacji z lekarzem medycyny estetycznej, który pomoże wybrać odpowiedni zabieg usuwania bruzd nosowo-wargowych. W ostatnim czasie popularne stały się zabiegi z użyciem stymulatorów, ale możliwości jest wiele. Lekarz oceni stan skóry i wybierze najlepszą strategię.

  • Wygładzanie bruzd nosowo-wargowych kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy to bezpieczny składnik — występuje naturalnie w ludzkim organizmie, dlatego do reakcji alergicznych dochodzi niezwykle rzadko. Użycie kwasu hialuronowego w tym wypadku wynika z jego zdolności do wiązania wody.

Aplikowany miejscowo cienką igłą lub kaniulą, natychmiast wpływa na stan skóry. Wypełnia bruzdy nosowo-wargowe, zmniejszając ich widoczność. Skóra staje się jędrna i sprężysta. To dobre rozwiązanie, gdy bruzdy są zbyt głębokie, by można było zlikwidować je innymi zabiegami. Jego ilość zależy od jakości skóry.

  • Autologiczny przeszczep tłuszczu

W medycynie estetycznej stosuje się wypełniacze, przy czym zabieg kwasem hialuronowym to nie jedyna możliwość. Alternatywą jest autologiczny przeszczep tłuszczu.

W pierwszej kolejności pobiera się tkankę tłuszczową z problematycznego obszaru — ud, boczków, pośladków czy brzucha. Materiał zostaje oczyszczony i przygotowany do aplikacji. Następnie zostaje podany w bruzdy nosowo-wargowe.

W ten sposób można także wypełnić osłabione rysy twarzy (np. chomiki) i walczyć z innymi oznakami starzenia, wypełniając różnorodne zmarszczki.

  • Stymulatory tkankowe

Stymulatory pozwalają wypełnić bruzdy nosowo-wargowe w sposób bazujący na naturalnej zdolności skóry do regeneracji. Stosuje się zróżnicowane składniki, takie jak hydroksyapatyt wapnia czy kwas hialuronowy — nie jest to jednak ten sam zabieg, co wypełniane kwasem hialuronowym.

Dobór preparatu należy do lekarza. Najpierw specjalista ocenia stan skóry i określa, jakie są jej potrzeby. Następnie aplikuje odpowiedni środek.

Stymulator rozpoczyna produkcję kolagenu i elastyny. Wzrasta gęstość i elastyczność skóry, w efekcie czego następuje zmniejszenie widoczności bruzd nosowo-wargowych. Efekty bywają widoczne już po pierwszym zabiegu, ale zaleca się wykonanie serii.

  • Mezoterapia kolagenowa

Mezoterapia to prosty zabieg polegający na aplikacji preparatów odżywczych w powierzchnię bruzd nosowo-wargowych — w stronę kącików ust i nosa.

W naszym gabinecie medycyny estetycznej stosujemy kilka rodzajów mezoterapii. Jedną z nich jest mezoterapia kolagenowa, polegająca na aplikacji kolagenu typu I w serii drobnych zastrzyków. Zabieg nie jest bolesny, można jednak zastosować znieczulenie kremem. Efekt zabiegu to zagęszczenie i ujędrnienie skóry.

  • Laseroterapia

Wśród laseroterapii stosuje się zróżnicowane technologie, na przykład bardzo popularny laser frakcyjny CO2 – to sprawdzony sposób na redukcję bruzd nosowo-wargowych. W jego przypadku dochodzi do odparowania naskórka i uszkodzenia około 15-30% obszaru zabiegowego.

Zdrowa skóra zostaje zmuszona do regeneracji uszkodzonych tkanek. Stymulacja fibroblastów zapoczątkowuje przebudowę skóry. Wykonuje się serię zabiegów.

Należy pamiętać o stosowaniu się do zaleceń pozabiegowych — to przede wszystkim unikanie ekspozycji na słońce i ochrona przed promieniowaniem UV.

W naszej klinice stosujemy także inne laseroterapie jak np.: zabiegi laserem pikosekundowym czy hybrydowym laserem frakcyjnym, dlatego zachęcamy do konsultacji z lekarzem medycyny estetycznej, który opracuje strategię działania. Każdy taki zabieg może być nieprzyjemny, jednak urządzenia są wyposażone w systemy chłodzenia. Można również zastosować znieczulenie kremem.

  • Radiofrekwencja mikroigłowa

Radiofrekwencja mikroigłowa ma dwutorowy mechanizm działania. Z jednej strony następuje seria kontrolowanych mikro uszkodzeń skóry, stymulująca produkcję kolagenu i elastyny. Drugim aspektem jest podgrzanie tkanki falą radiową.

Poprawia ukrwienie skóry i zwiększa produkcję kolagenu oraz elastyny, wpływając wyraźnie na wygląd bruzd. Dodatkowo poprawia kontur twarzy. Może być zastosowana nie tylko w leczeniu zmarszczek na linii nosa i w okolicy ust, ale także kurzych łapek i innych problematycznych obszarów.

Efekty wypełnienia pojawiają się z czasem po wykonaniu serii. Warto zgłaszać się także na zabiegi przypominające raz w roku. Rezultaty są długotrwałe. Pacjent podczas procedury może doświadczać dyskomfortu, dlatego stosuje się znieczulenie kremem.

Domowe sposoby na bruzdy nosowo-wargowe

Samodzielne usuwanie bruzd nosowo-wargowych jest trudne, a często niemożliwe. Można w pewnym stopniu spowolnić ich pojawienie się i utrwalenie.

  • Zdrowa dieta

Dieta powinna zawierać dużo warzyw i owoców bogatych w antyoksydanty i witaminy. Składniki wpływające na skórę to witaminy A, C i E, a także minerały: selen i cynk. Ważne jest spożywanie około 1,5-2 litrów wody dziennie.

  • Spokojny tryb życia

Bruzdy nosowo-wargowe powstają także przez męczący tryb życia. Ważne jest wysypianie się — około 8 godzin dziennie. Unikaj także palenia papierosów. Ważne jest minimalizowanie stresu, jednak rozumiemy, że nie zawsze jest to możliwe.

  • Pielęgnacja — nawilżenie

Pamiętajmy o właściwym nawilżeniu. Sucha skóra jest bardziej podatna na niekorzystne zmiany zachodzące w wyniku starzenia. Ważne jest nawilżanie z pomocą kwasu hialuronowego i substancji natłuszczających.

Okolice bruzd nosowo-wargowych stają się z czasem delikatne — nie naciągamy skóry, preparaty należy wklepywać. Ważne składniki to także witaminy A, C i E.

Jak zmieniają się bruzdy nosowo-wargowe z wiekiem?

Bruzdy nosowo-wargowe powstają na skutek procesów starzenia. Ich powstawanie jest częściowo warunkowane genetycznie, ale zależy również od predyspozycji osobniczych (w tym od mimiki) i pielęgnacji.

Około 25 roku życia pojawiają się jako delikatne linie i są widoczne głównie przy uśmiechu. Z czasem przybierają formę wgłębień. Około 40-50 roku życia utrwalają się i są widoczne cały czas. Wtedy wpływają na wyraz twarzy i dla wielu osób są poważnym problemem estetycznym.

Czy ćwiczenia twarzy mogą pomóc w redukcji bruzd nosowo-wargowych?

Ćwiczenia twarzy mogą pomóc w zapobieganiu utrwalania się bruzd nosowo-wargowych. Delikatny masaż twarzy stosowany systematycznie umożliwia osiągnięcie pewnych rezultatów. Warto skorzystać z usług specjalistów w zakresie masażu Kobido.

Czy istnieją efektywne metody zapobiegania powstawaniu bruzd nosowo-wargowych?

Niestety nie da się całkowicie zapobiec powstawaniu bruzd nosowo-wargowych. Procesy starzenia następują nieubłaganie. Odpowiednia dieta, pielęgnacja, zdrowy tryb życia i unikanie wahań wagi może jednak spowolnić formowanie się tych zmarszczek.

X