Skip links

Zmarszczki palacza – zabiegi na zmarszczki palacza

Zmarszczki palacza pojawiają się na skutek powtarzalnych ruchów układania ust w dzióbek. Ich nazwa wynika z faktu, iż często pojawiają się u osób palących papierosy. Z biegiem lat dochodzi do ich utrwalania. Gdy spada produkcja kolagenu i elastyny, jędrność skóry i jej gęstość w tej okolicy maleje, przez co zmarszczki palacza są coraz bardziej widoczne. Dowiedz się, jak można je zlikwidować z pomocą medycyny estetycznej i czy istnieją domowe sposoby na zmarszczki palacza.

Co to są zmarszczki palacza?

Zmarszczki palacza zalicza się do zmarszczek mimicznych. Powstawanie zmarszczek mimicznych wynika z powtarzalnych, częstych ruchów. Z tego powodu „lwia zmarszczka” formuje się najpierw u osób często mrużących oczy i marszczących czoło, a „kurze łapki” – u osób często się uśmiechających.

Zmarszczki palacza to drobne zmarszczki wokół ust. Występują zarówno nad górną wargą, jak i pod dolną. Wynikają z aktywności mięśnia okrężnego ust, gdy układamy usta w charakterystyczny dzióbek. Robimy to podczas mówienia, palenia papierosów, picia wody przez słomkę i wielu innych czynności.

Zmiany utrwalają się wraz z procesem starzenia skóry. Współczesna medycyna estetyczna oferuje liczne sposoby, dzięki którym można usunąć zmarszczki palacza.

Jak rozpoznać zmarszczki palacza?

Jak wyglądają zmarszczki palacza? Zmarszczki palacza pacjenci określają czasem jako kod kreskowy. Rzeczywiście jest to ciąg drobnych kresek nad i pod ustami. To jedna z pierwszych oznak starzenia się skóry, występująca nawet u trzeciej dekadzie życia.

Przyczyny powstawania zmarszczek palacza

Skąd się biorą zmarszczki palacza? Wymienić można następujące przyczyny:

 • proces starzenia,
 • ekspozycja na promieniowanie UV,
 • palenie papierosów,
 • żucie gumy,
 • picie wody przez słomkę lub prosto z butelki,
 • niedostateczne odżywienie skóry,
 • niedostatecznie nawilżona skóra w okolicach ust,
 • niedostateczne nawadnianie organizmu,
 • niezdrowy tryb życia — brak snu, ekspozycja na stres, stosowanie używek,
 • cmokanie, gwizdanie i inne ruchy obejmujące zaciskanie ust,
 • niezdrowa dieta.

Te pionowe zmarszczki na skórze wokół ust wynikają często z wielu przyczyn jednocześnie. Zdarza się, że nie możemy ich wyeliminować.

Najskuteczniejsze zabiegi na zmarszczki palacza

By skutecznie zlikwidować zmarszczki palacza, warto porównać różne zabiegi medycyny estetycznej. Pamiętajmy przy tym, że w wyborze najlepiej doradzi lekarz specjalista. Możliwości są szerokie — od zabiegu z kwasem hialuronowym po laseroterapie. Lekarz oceni stan i wygląd skóry, by określić, która procedura będzie najskuteczniejsza. Znaczenie ma także wiek pacjenta — wpływa bowiem na dalsze procesy regeneracji.

 • Toksyna botulinowa

Toksyna botulinowa (botoks, jad kiełbasiany) to znane i cenione rozwiązane stosowane w likwidacji całej grupy zmarszczek mimicznych. Preparat jest neurotoksyną, jednak działa ściśle miejscowo. Jego działanie polega na miejscowym porażeniu nerwów odpowiedzialnych za przewodzenie sygnałów do mięśnia okrężnego ust.

Nie utrudnia to w żadnym stopniu ruchów, uniemożliwia jednak niekontrolowane kurczenie. Efektem jest wygładzenie skóry i zatrzymanie utrwalania się defektu. Botoks warto zacząć stosować wcześnie w celach profilaktycznych.

 • Wypełnianie z wykorzystaniem kwasu hialuronowego lub tłuszczu

Gdy zmarszczki mimiczne się utrwalają, a zwłaszcza są już głębokie, sprawdzoną metodą jest wypełnienie z pomocą kwasu hialuronowego. Kwas hialuronowy to substancja naturalnie występująca w ludzkim organizmie. Aplikowany miejscowo wiąże wodę w obszarze zabiegowym. Skóra staje się sprężysta i napięta. Efekty zabiegu utrzymują od 6 do 12 miesięcy.

Jeśli Twoim celem jest likwidacja zmarszczek palacza, możesz spróbować także innego wypełniacza — kwas hialuronowy nie jest tu jedyny. Alternatywą jest autologiczny przeszczep tłuszczu. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym.

Najpierw następuje liposukcja, podczas której lekarz odsysa tkankę tłuszczową z problematycznego obszaru — boczków, ud, pośladków, brzucha lub innego. Następnie materiał zostaje oczyszczony. Otrzymany preparat można aplikować w twarz. Posłuży do redukcji pionowych zmarszczek palacza, ale także likwidacji zmarszczek w innych obszarach, np. lwiej bruzdy, kurzych łapek czy zmarszczek marionetki.

 • Radiofrekwencja mikroigłowa

Jedną z odpowiedzi na pytanie, jak zlikwidować zmarszczki palacza wokół ust, jest skorzystanie z zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej. Zabieg wykorzystuje dwutorowe działanie. Z jednej strony polega na kontrolowanych mikro uszkodzeniach. Stymulacja fibroblastów zwiększa produkcję kolagenu i elastyny, zapoczątkowując proces odbudowy skóry. Zastosowanie fali radiowej ma na celu kontrolowane podgrzanie skóry, które zwiększa ten efekt.

Zabieg radiofrekwencji mikroigłowej wykonuje się w serii, po której następuje stopniowa redukcja zmarszczek palacza. Efekt jest naturalny. Wzrasta gęstość i elastyczność skóry, a zmarszczki zostają wygładzone.

 • Osocze bogatopłytkowe

Zabieg osoczem bogatopłytkowym to skuteczna metoda niwelowania zmarszczek palacza. Najpierw lekarz lub pielęgniarka pobiera od pacjenta niewielką ilość krwi. Następnie zostaje ona oczyszczona i odwirowana. W uzyskanym preparacie znajduje się 5-7 razy więcej płytek krwi niż w krwi bazowej — wraz z czynnikami wzrostu, witaminami i innymi substancjami korzystnymi dla zdrowia skóry.

Następnie lekarz aplikuje osocze w formie mezoterapii. Kontrolowane mikro uszkodzenia zapoczątkowują procesy regeneracji skóry, intensyfikowane przez podane osocze. Efekt to naturalne wygładzenie zmarszczek palacza. Zabieg można zastosować także na inne oznaki starzenia — ich widoczność znacznie się zmniejsza.

 • Stymulatory tkankowe

Stymulatory tkankowe to inny naturalny sposób na uporanie się ze zmarszczkami palacza. Stosuje się kilka różnych preparatów. Lekarz dobiera odpowiedni w zależności od głębokości zmarszczek wokół ust i stanu skóry. W skład stymulatorów tkankowych wchodzi między innymi kwas hialuronowy, hydroksyapatyt wapnia i inne związki.

Środek aplikuje się cienką igłą, zapoczątkowując odbudowę skóry. Stymulatory wygładzają zarówno niewielkie zmarszczki, jak i głębsze bruzdy. Mogą być zastosowane nad górną wargą i pod dolną, ale też np. na lwią bruzdę, zmarszczki marionetki, dolinę łez, kurze łapki. Ich efektywność jest wysoka.

 • Zabiegi laserowe

Laseroterapie pozwalają pożegnać się ze zmarszczkami palacza w bezpieczny, niskoinwazyjny sposób. Promieniowanie laserowe w kontrolowany sposób uszkadza skórę, dochodząc do górnych warstw skóry właściwej. Skala uszkodzeń zależy od konkretnego urządzenia.

Po zabiegu skóra może być podrażniona i zaczerwieniona. W tym czasie zdrowy obszar rozpoczyna wzmożoną produkcję kolagenu, by zregenerować tkanki. Medycyna estetyczna opracowała szereg technologii laserowych. Lekarz pomoże określić, który laser sprawi, że każda zmarszczka palacza zniknie.

Domowe maseczki na zmarszczki palacza

Stosowanie kremów może nie wystarczyć, by pozbyć się zmarszczek nad górną wargą i pod dolną. Dopóki zmiany są niewielkie, można skorzystać z maseczek takich jak:

 • olej kokosowy i miód,
 • posiekany ogórek i białko jajka,
 • mąka ziemniaczana, jogurt naturalny, sok z cytryny.

Możesz skorzystać z masażera i wykonywać nim koliste ruchy, by lepiej rozprowadzić składniki odżywcze.

Czy da się zapobiegać powstawaniu zmarszczkom palacza?

Powstawanie zmarszczek palacza to częściowo zasługa trybu życia — palenia papierosów, żucia gumy. Drugim winowajcą są naturalne procesy starzenia. Możemy zapobiegać ich formowaniu się stosując odpowiednie kosmetyki, dbając o masaż twarzy, unikając używek i troszcząc się o dobrą jakość oraz długość snu.

Ważne jest nawadnianie organizmu. Gdy brak mu wody, nie nawadnia wystarczająco skóry, która w efekcie staje się bardziej podatna na procesy starzenia.

Czy zmarszczki palacza są odwracalne?

Ten typ zmarszczek, podobnie jak i inne, jest nieodwracalny, dopóki nie zastosujemy specjalistycznych metod medycyny estetycznej. Nawet po zaprzestaniu palenia zmarszczki palacza nie znikają samodzielnie. Także domowe sposoby nie dają trwałego rezultatu. Jedynym rozwiązaniem są zabiegi na zmarszczki palacza.

Czy da się ukryć zmarszczki palacza?

Zmarszczki palacza niestety trudno jest zamaskować. Dopóki nie doszło do powstawania głębokich zmarszczek, można je częściowo ukrywać z pomocą większej ilości produktów kolorowych. Z czasem jednak staje się to niemożliwe.

Czy palenie bierne może przyczyniać się do powstawania zmarszczek?

Pionowe bruzdy powstają przez kurczące się mięśnie mimiczne. Palenie papierosów to tylko jedna z przyczyn. Nawet podczas wypowiadania litery „u” składamy usta w dzióbek.

Bierne palenie powoduje jednak stres oksydacyjny, który osłabia struktury skóry. Z tego powodu palenie bierne sprzyja powstawaniu zmarszczek na całej twarzy, także w okolicy ust.

X