Skip links

Metody ujędrniania skóry po ciąży: Skuteczne zabiegi na wiotką skórę

Wygląd brzucha po ciąży to kwestia osobnicza dla każdej kobiety. Wiąże się z rozmiarem dziecka, przyrostem tkanki tłuszczowej przez 9 miesięcy i indywidualnymi predyspozycjami. Wiotka skóra stanowi powszechny defekt, do którego należy podejść ze spokojem — potrzeba przede wszystkim czasu, ale też wymaga rekonwalescencji — odpowiedniej diety, kosmetyków, delikatnej aktywności fizycznej. Warto wspomóc się zabiegami, jakie oferuje współczesna medycyna estetyczna. Dowiedz się, jak usprawnić ujędrnienie skóry na brzuchu po ciąży.

Czym jest wiotka skóra po ciąży?

Po urodzeniu dziecka skóra brzucha traci elastyczność i sprężystość. Włókna pękają, w efekcie czego tkanka staje się wiotka. Co ważne, nawet płaski brzuch może być pokryty wiotką skórą. Inne często występujące w tym czasie defekty to rozstępy i cellulit. U kobiet, które przeszły cesarskie cięcie, ujędrnianie brzucha utrudnia konieczna rekonwalescencja po zabiegu.

Problem wiotkiej skóry na brzuchu po ciąży jest powszechny. Co istotne, z czasem nabiera ona ponownie jędrności, ale zależy to w dużej mierze od kondycji organizmu i indywidualnych predyspozycji.

Przyczyny wiotkiej skóry po ciąży

Przyczyną spadku elastyczności skóry na brzuchu jest kwestia zwiększenia jego objętości w trakcie ciąży. Rozciągnięta skóra jest bardziej widoczna u kobiet, które urodziły duże dzieci. Wiotkość częściej spotyka młode mamy, które przez minione 9 miesięcy znacznie przytyły. W okresie ciąży organizm kobiety naturalnie magazynuje tkankę tłuszczową, która ułatwia procesy fizjologiczne i późniejsze karmienie piersią. Może się jednak zdarzyć, że przyrost tkanki tłuszczowej jest większy niż standardowo.

Z wiotką skórą często zmagają się zwłaszcza kobiety, u których przyrost ten nastąpił dynamicznie. Pamiętajmy, że procesy w okresie ciąży są silnie zindywidualizowane i nie należy się porównywać do innych osób.

Główną przyczyną obwisłej skóry na brzuchu po ciąży jest nagłe rozciągnięcie włókien kolagenowych i elastynowych. Mogą temu towarzyszyć rozstępy. Bezpośrednio po porodzie skóra stopniowo zaczyna się obkurczać, jednak proces ten może być czasochłonny.

Czy wiotka skóra jest niebezpieczna dla zdrowia?

Stan skóry to zazwyczaj kwestia estetyczna. Pamiętajmy jednak, że zniekształcenie brzucha po ciąży może dotyczyć nie tylko skóry, ale i innych obszarów, co czasem bywa mylone. Pomocna może być następująca klasyfikacja:

  • stopień I: poprawne napięcie i nadmiarowa tkanka podskórna.
  • stopień II: umiarkowanie wiotka skóra na brzuchu i powłoki brzuszne, nadmiar tkanki tłuszczowej poniżej pępka i rozejście mięśni prostych.
  • stopień III: duży nadmiar skóry, rozejście mięśni prostych i skośnych, rozstępy.
  • stopień IV: znaczny nadmiar wiotkiej skóry, nadmiar tkanki tłuszczowej poniżej i powyżej pępka, umiarkowanie lub znacznie rozciągnięte mięśnie proste i skośne.

Nie należy mylić obwisłej skóry po ciąży z oporną tkanką tłuszczową. Może jej towarzyszyć także rozejście mięśni. Powoduje to szereg uciążliwych dolegliwości, takich jak ból (w tym podczas stosunku), wzdęcia, trudności podczas przenoszenia ciężkich przedmiotów czy zaburzenia postawy.

Skoro mówimy o mięśniach brzucha, należy pamiętać, że aktywność fizyczną wdrażamy stopniowo.

Skuteczne zabiegi przeciwko wiotkiej skórze po ciąży

Nasza klinika korzysta z zabiegów o skuteczności udowodnionej w rzetelnych badaniach klinicznych. Proponujemy procedury uznane za bezpieczne, nisko inwazyjne i efektywne. Poznaj nasze propozycje, które pomogą Ci ujędrnić skórę na brzuchu po ciąży.

  • Radiofrekwencja mikroigłowa

To zabieg wykorzystujący naturalne procesy regeneracyjne organizmu. Działanie jest dwutorowe. Z jednej strony podczas procedury następuje seria mikro nakłuć, intensywnie stymulująca produkcję kolagenu i elastyny. Drugi aspekt do podgrzanie falą radiową, dzięki której poprzedni efekt jest zwiększony.

Efekty są widoczne już po rekonwalescencji po pierwszym zabiegu, ale zaleca się wykonanie serii. Skóra na brzuchu stopniowo nabiera jędrności. Następuje także redukcja rozstępów i poprawa kolorytu. Zabieg bywa nieprzyjemny, dlatego stosujemy krem znieczulający.

  • HIFU

HIFU to ultradźwięki dużej intensywności. W praktyce jest to bezinwazyjna forma liftingu. Ultradźwięki miejscowo podgrzewają tkanki, zapoczątkowując procesy odbudowy — produkcję włókien kolagenowych.

To jeden ze sposobów na wiotką skórę brzucha, ale pomaga także usunąć miejscowo nagromadzone komórki tłuszczowe. Już jeden zabieg przynosi zadowalające efekty. Kolejny można wykonać dopiero po upływie pół roku. Zabieg może być niekomfortowy dla osób z niskim progiem bólu. Możemy zastosować krem znieczulający.

  • Osocze bogatopłytkowe

Osocze bogatopłytkowe to jeden z wysoce skutecznych zabiegów na obwisły brzuch. Wykorzystuje pobrane przez pielęgniarkę osocze własne pacjenta, które zostaje odwirowane, by uzyskać preparat o stężeniu płytek krwi 5-7 razy większym niż w krwi bazowej, w tym z czynnikami wzrostu i innymi korzystnymi substancjami.

Następnie na obszarze brzucha wykonuje się serię iniekcji. Następują intensywne procesy regeneracyjne, dzięki którym obwisła skóra szybko się obkurcza. Zabieg jest bezpieczny — autologiczny preparat cechuje minimalne ryzyko odrzutu bądź reakcji alergicznych. Zabieg wykonuje się po znieczuleniu kremem.

  • Stymulatory tkankowe 

Stymulatory w ostatnich latach stały się równie popularne co wypełniacze (takim jest na przykład kwas hialuronowy). Te pierwsze dają jednak trwałe efekty i wykorzystują naturalną zdolność skóry do regeneracji. Mogą być z powodzeniem zastosowane na brzuchu po ciąży. Skład stymulatora dobiera się do konkretnego przypadku i potrzeb pacjentki. Rusza intensywna produkcja włókien kolagenowych i elastynowych, zapoczątkowując odbudowę skóry.

Czy istnieją domowe sposoby na wiotką skórę po ciąży?

Najlepszym sposobem na wiotki brzuch po ciąży to czas. Znaczna część skóry obkurcza się samoistnie. Często jednak jest to przyczyna braku pewności siebie. Zawsze można też wesprzeć organizm w tych działaniach poprzez medycynę estetyczną. W warunkach domowych ujędrnienie skóry można przyspieszyć poprzez szczotkowanie na sucho, które usprawnia krążenie krwi.

Ważna jest także dieta bogata w witaminy A, C i E oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Pamiętajmy o dużej ilości wody, która jest kluczowa dla jędrności skóry. Ćwiczenia są istotne, ale ze względu na procesy zachodzące w ciele kobiety przed i po ciąży zaleca się konsultację z fizjoterapeutą uroginekologicznym.

Czy da się zapobiec wiotkiej skórze po ciąży?

Wiotki brzuch po ciąży to w dużej mierze czynniki genetyczne. Można zminimalizować ten efekt, jeśli o skórę na brzuchu zadbamy jeszcze w czasie ciąży. Zaleca się stosowanie kosmetyków nawilżających i natłuszczających. Ostrożne ćwiczenia (nawet spacery) i zbilansowana dieta zapobiegną niekontrolowanemu przyrostowi tkanki tłuszczowej.

X