Skip links

Lwia zmarszczka – jak pozbyć się lwiej zmarszczki – lista zabiegów

Zmarszczki mimiczne, określane także jako dynamiczne, formują się na skutek mimiki twarzy. Jedną z nich jest lwia zmarszczka. Określana jest także jako zmarszczka gniewu, gdyż sprawia, że twarz zyskuje groźny wygląd. Początkowo jest widoczna tylko podczas marszczenia brwi, z czasem, gdy się utrwali, rozluźnienie mięśni nie wystarczy, by zniknęła. W redukcji zmarszczek mimicznych, w tym lwiej bruzdy, stosuje się zróżnicowane metody. Dowiedz się więcej na temat profesjonalnych zabiegów medycyny estetycznej i sprawdź, jak pozbyć się lwiej zmarszczki.

Co to jest lwia zmarszczka?

Lwia zmarszczka należy do najbardziej charakterystycznych oznak starzenia. Marszczenie brwi (na przykład podczas mrużenia oczu) ciągnie za sobą ruch mięśni — symetrycznych mięśni marszczących brwi i mięśnia prostego nosa. Wówczas pojawia się pionowa bruzda u nasady nosa. Może być pojedyncza lub podwójna.

Na widoczność zmarszczek mimicznych wpływa nie tylko to, jaką mamy mimikę twarzy, ale także kondycja skóry. Gdy spada produkcja włókien kolagenowych i elastynowych, skóra traci rusztowanie, na którym wspierają się tkanki. Także obniżona produkcja kwasu hialuronowego rzutuje na jej napięcie. Innym czynnikiem jest zanik podskórnej tkanki tłuszczowej. Z biegiem lat skóra staje się coraz cieńsza, a tkanki tłuszczowej ubywa, przez co staje się wiotka.

W jakim wieku zwykle pojawiają się pierwsze oznaki lwiej zmarszczki?

Lwia zmarszczka świadczy o procesach starzenia, które w przypadku każdego i każdej z nas przebiegają w innym tempie. Może być zauważalna już u dwudziestolatek, co zwykle określa się jako przyspieszone starzenie. Z reguły utrwala się w okolicy 35-40 roku życia. Bruzda pogłębia się z wiekiem i z czasem jest widoczna nawet wtedy, gdy nie marszczymy mięśni twarzy.

Przyczyny powstawania lwiej zmarszczki

Lwia zmarszczka jest przede wszystkim efektem starzenia, jednak nie tylko. Inne czynniki wpływające na nią to:

  • spadek elastyczności skóry z wiekiem,
  • żywa mimika — osoby o ekspresyjnej mimice są bardziej narażone na widoczne lwie zmarszczki,
  • sucha skóra,
  • odwodnienie,
  • zmęczenie, niedostateczna ilość snu,
  • predyspozycje genetyczne,
  • nieleczone wady wzroku — przez mrużenie oczu,
  • nieodpowiednia pielęgnacja uboga w składniki nawilżające i natłuszczające,
  • uboga dieta,
  • palenie papierosów,
  • zaburzenia hormonalne.

Często te czynniki nakładają się na siebie. Lwia zmarszczka występuje z wiekiem naturalnie. Chcemy jednak coraz dłużej prezentować się młodo, dlatego warto skorzystać z zabiegów zapobiegających jej powstawaniu lub chroniących przed jej utrwalaniem.

Jak pozbyć się lwiej zmarszczki – lista zabiegów

Zabiegi medycyny estetycznej stosowane w celu niwelowania lwiej bruzdy są zróżnicowane. Zachęcamy do konsultacji z lekarzem, który wykluczy przeciwwskazania i obejrzy problematyczny obszar. Po sprawdzeniu głębokości zmarszczki i rozmowie o oczekiwaniach pacjenta specjalista ustali najlepszą strategię. Poniżej przeczytasz, jakie zabiegi na lwią zmarszczkę wykonujemy w klinice medycyny estetycznej The Clinic.

  • Toksyna botulinowa

Botoks to jad kiełbasiany, silna neurotoksyna, która działa miejscowo. Jej zadaniem jest miejscowe porażenie nerwów odpowiedzialnych za skurcze mięśni. Naturalna mimika pozostaje zachowana. Zabieg wykonany prawidłowo przez specjalistę to gwarancja doskonałego efektu wizualnego. Nie ma tu już mowy o „kamiennym czole”. Wstrzyknięcie botoksu jest znakomitą profilaktyką powstawania i utrwalenia lwiej zmarszczki. Może także wygładzić istniejącą lwią zmarszczkę i zapobiec jej pogłębianiu się.

  • Stymulatory tkankowe

W niwelowaniu lwiej zmarszczki możesz sięgnąć po stymulatory tkankowe. To mieszanka zróżnicowanych substancji aktywnych, wyłącznie naturalnych składników takich jak kwas hialuronowy, witaminy, aminokwasy i inne. Skład dostosowuje się do głębokości bruzd i oczekiwań pacjenta. Zabieg jest praktycznie bezbolesny. Iniekcja intensywnie pobudza produkcję kolagenu i elastyny. Rozpoczynają się naturalne procesy regeneracyjne skóry, dzięki którym staje się grubsza, bardziej napięta i sprężysta, a lwia zmarszczka zostaje wygładzona.

  • Osocze bogatopłytkowe – wysokostężone  PRP Angel

Medycyna estetyczna nieustannie poszukuje metod, które są zarówno bezpieczne, jak i efektywne. Jedną z takich metod, która zyskała dużą popularność, jest terapia osoczem bogatopłytkowym CPRP ANGEL. Procedura rozpoczyna się od pobrania od pacjenta niewielkiej ilości krwi, która następnie jest odwirowywana i oczyszczana. W rezultacie otrzymuje się preparat, w którym stężenie płytek krwi jest 5-7 razy większe niż w krwi bazowej. Iniekcja tego osocza, zawierającego bogactwo czynników wzrostu, wspomaga naturalne procesy regeneracyjne skóry, co prowadzi do wygładzenia bruzd.

  • Radiofrekwencja mikroigłowa

Radiofrekwencja mikroigłowa wykorzystuje dwa mechanizmy. Pierwszym są mikro nakłucia. Kontrolowane uszkodzenia skóry wysyłają sygnał do fibroblastów wymuszający uruchomienie procesów regeneracyjnych. Skóra zostaje zmuszona do produkcji nowego kolagenu i elastyny. Dodatkowo podgrzanie falą radiową zwiększa ten efekt. Zabieg można zastosować na całej twarzy. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym przy użyciu kremu znieczulającego.

  • Wypełnienie lwiej zmarszczki kwasem hialuronowym lub własnym tłuszczem

Jako wypełniacz stosuje się zazwyczaj kwas hialuronowy. Wypełnienie kwasem hialuronowym opiera się na jego zdolności do wiązania wody. W efekcie skóra staje się napięta i sprężysta. Warto wiedzieć, że kwas hialuronowy to substancja naturalnie występująca w ludzkim organizmie. Reakcje alergiczne spotyka się bardzo rzadko. Iniekcja przebiega bardzo szybko. Wykorzystuje się cienką igłę lub kaniulę.

Alternatywą dla kwasu hialuronowego jest autologiczny przeszczep tłuszczu. Można wykorzystać nadmiarową tkankę tłuszczową z takich okolic jak uda, boczki czy pośladki. Pobiera się ją w ramach liposukcji w znieczuleniu ogólnym. Następnie pobrany tłuszcz jest oczyszczany i aplikowany miejscowo w lwią zmarszczkę. Można go użyć także do wypełnienia innych problematycznych obszarów jak dolina łez, kurze łapki czy „chomiki”.

  • Laseroterapie

Laseroterapie są znakomitym sposobem ujędrniania skóry. Stosuje się zróżnicowane urządzenia laserowe — dobór metody warto pozostawić lekarzowi medycyny estetycznej. Laser w kontrolowany sposób uszkadza skórę. Tym samym stymuluje produkcję kolagenu i elastyny. By lwia bruzda została wygładzona, wykonuje się serię zabiegów. Skóra się zagęszcza, zyskuje jędrność i elastyczność. Dodatkowo lasery rozświetlają skórę i wyrównują jej koloryt.

Domowe sposoby na lwią zmarszczkę

Wiele pacjentek zadaje sobie pytanie, jak pozbyć się lwiej zmarszczki bez botoksu. Jeśli lwia zmarszczka już wystąpiła i jest utrwalona, nie da się jej zlikwidować bez zastosowania medycyny estetycznej. Można nieco ją spłycić. Pomoże Ci:

  • spożywanie wystarczającej ilości wody dziennie,
  • stosowanie kosmetyków z witaminą A, C i E, nawilżających i natłuszczających (np. ampułki przeciwzmarszczkowe),
  • masaż twarzy (znany także pod nazwą jogi twarzy lub masażu Kobido).

Unikaj także wahań wagi, ekspozycji na dym papierosowy i niedosypiania.

Jakie czynniki przyspieszają powstawanie lwiej zmarszczki?

Lwie zmarszczki są szybciej widoczne u palaczy. Dym papierosowy na różne sposoby osłabia kondycję skóry. Także szybkie schudnięcie bardzo niekorzystnie wpływa na podskórną tkankę tłuszczową. Lwia zmarszczka jest efektem naszej mimiki, dlatego szybciej wystąpi u osoby, która często marszczy brwi lub mruży oczy. Istotna jest niedostateczna pielęgnacja — gdy brakuje nawilżenia, spada napięcie skóry. Permanentne przesuszenie zwiększa tempo powstawania zmarszczek.

Czy da się zapobiegać powstawaniu lwiej zmarszczki?

W profilaktyce lwiej zmarszczki najskuteczniejszy jest toksyna botulinowa. Wczesne wdrożenie tego zabiegu zablokuje powstawanie lwiej zmarszczki. Oprócz tego należy:

  • spożywać dużo wody (ok. 1,5-2 l dziennie)
  • pamiętać o zdrowej diecie bogatej w błonnik i antyoksydanty,
  • nie palić papierosów i unikać ekspozycji na dym papierosowy,
  • spać na plecach,
  • stosować kosmetyki utrzymujące właściwe nawilżenie skóry,
  • przez cały rok stosować krem z wysokim filtrem,
  • stosować masaże twarzy,
  • nosić okulary przeciwsłoneczne, by nie prowokować marszczenia czoła przy mrużeniu oczu,
  • i z tego samego powodu — nosić okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe, jeśli masz wadę wzroku, by nie mrużyć oczu.

Pamiętajmy, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dobra rutyna pielęgnacyjna, dieta, ochrona przed promieniowaniem słonecznym ograniczą powstawanie zmarszczek ogółem, nie tylko lwiej zmarszczki.

X