Skip links

Laserowe odmładzanie skóry – dlaczego warto?

Medycyna estetyczna wychodzi naprzeciw marzeniu o długiej młodości twarzy. Do jej propozycji należy laserowe odmładzanie skóry. Opiera się na naturalnej zdolności do regeneracji pod wpływem kontrolowanych mikro uszkodzeń. Zabiegi laserowe prowadzi się z wykorzystaniem zróżnicowanych urządzeń, dlatego dobór strategii najlepiej powierzyć lekarzowi specjaliście. Dowiedz się, na czym polega laserowe odmładzanie skóry twarzy i jakie są jego efekty.

W jaki sposób skóra się starzeje?

Skóra starzeje się zarówno pod wpływem czynników wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Pierwsze to naturalny proces starzenia komórek. Dotyczy to ich metabolizmu, odporności na stres oksydacyjny oraz zmniejszonego wydzielania kolagenu i elastyny. Efektem jest utrata jędrności i napięcia oraz pojawianie się zmarszczek.

Ponadto starzenie wynika z ekspozycji na szkodliwe czynniki. To nieodpowiednia dieta, niedostateczna ilość wody, promieniowanie ultrafioletowe oraz częste wizyty na solarium, stres, niedobór snu, choroby — w tym zaburzenia hormonalne.

Procesy starzenia u każdego z nas przebiegają indywidualnie. Na przykład osoby mające skórę suchą mogą zaobserwować u siebie osłabienie napięcia i jędrności wcześniej niż posiadacze cery tłustej. Istotną rolę odgrywają czynniki genetyczne i osobiste predyspozycje.

Po 25 roku życia obserwujemy spadek produkcji kolagenu. Pierwsze zmarszczki pojawiają się najczęściej wokół oczu (kurze łapki), ponieważ w tej okolicy skóra nie wydziela sebum i jest najcieńsza. Także na czole możemy zauważyć najpierw linie. Zmarszczki mimiczne i dynamiczne z czasem się utrwalają.

Na czym polega laserowe odmładzanie skóry?

Laserowe odmładzanie skóry twarzy, ale także innych obszarów ciała wykorzystuje naturalną zdolność do regeneracji. Światło lasera pochłaniane przez tkanki wywołuje kontrolowane mikro uszkodzenia. Na przykład w zabiegach z użyciem lasera frakcyjnego uszkodzone zostaje około 15-30% obszaru zabiegowego.

Uszkodzenia stymulują kaskadowe reakcje. Docierają do fibroblastów, które zwiększają produkcję kolagenu i elastyny. Efektem jest spłycenie zmarszczek, poprawa napięcia skóry i zwiększenie jej gęstości — czyli właśnie widoczne gołym okiem odmłodzenie.

Lasery poprawiają również koloryt cery — niwelują przebarwienia, dodają skórze blasku, wspierają jej regenerację, redukując oznaki zmęczenia. Działają kompleksowo na niedoskonałości cery, w tym dojrzałej.

Kto może skorzystać z laserowego odmładzania skóry?

Laserowe odmładzanie skóry to zabiegi zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Można je zastosować w każdym wieku w zależności od potrzeb. Istnieją także przeciwwskazania, o których powiemy nieco później.

Jakie części ciała można odmładzać laserowo?

Zabiegi laserowego odmładzania skóry wykorzystuje się przede wszystkim na twarzy. Nie są to jednak jedyne możliwości. Zabieg laserowy można przeprowadzić na:

  • twarzy — bruzdy nosowo-wargowe, lwia zmarszczka, zmarszczki wokół ust i wokół oczu, bruzdy na czole,
  • szyi w razie jej wiotkości,
  • dłoniach, gdy nabierają starczego wyglądu (np. pod wpływem czynników chemicznych),
  • ramionach, gdy występuje wiotkość skóry,
  • nogach i innym obszarach ciała w razie potrzeby.

Jak widać, laserowe odmładzanie twarzy to nie wszystko. Mechanizm działania jest prosty — pobudzenie skóry do regeneracji. Z tego powodu laser można zastosować dowolnie na twarzy i ciele.

Jakimi laserami można odmładzać skórę?

Laserowe odmładzanie skóry opiera się na technologii laserów medycznych. To zróżnicowane urządzenia:

Zabieg laserowego odmładzania skóry przeprowadza lekarz. Najlepiej, by to właśnie on podjął decyzję co do zastosowanego urządzenia w zależności od potrzeb pacjenta.

Czy laserowe odmładzanie skóry boli?

Laserowe odmładzanie twarzy lub ciała, określane czasem jako lifting laserowy, może wywoływać dyskomfort — uczucie gorąca lub bólu. Niektóre technologie nie wymagają znieczulenia, przy innych stosuje się znieczulenie kremem. Taki sprzęt medyczny może wystąpić w połączeniu z technologią chłodzącą, która niweluje nieprzyjemne dolegliwości.

Jakie są przeciwwskazania do odmładzania skóry?

Lasery rewitalizujące skórę można zastosować u obu płci w różnym wieku. Są jednak przeciwwskazania:

  • świeża opalenizna,
  • ciąża i karmienie piersią,
  • choroby nowotworowe,
  • tatuaż w miejscu zabiegowym,
  • przyjmowanie leków i ziół światłouczulających oraz stosowanie takich kosmetyków (np. lamotrygina, dziurawiec zwyczajny, retinoidy),
  • padaczka,
  • łuszczyca,
  • bielactwo,
  • skłonność do bliznowacenia,
  • aktywne choroby wirusowe i bakteryjne,
  • infekcje w obszarze zabiegowym.

Konsultacja przed wizytą pozwala wykluczyć te przeciwwskazania. Ponadto służy do wyznaczenia odpowiedniego przygotowania — m.in. rezygnacji z opalania i wybranych kosmetyków.

Ile trwa rekonwalescencja po zabiegu?

Bezpośrednio po zabiegu stosuje się środki łagodzące. Rekonwalescencja nie jest uciążliwa. Pacjent tego samego dnia wraca do domu. Należy powstrzymać się od ekspozycji na promienie słoneczne (czyli stosować krem z wysokim filtrem SPF — najlepiej SPF50) oraz wysokie temperatury. Listę wskazanych kosmetyków przekaże lekarz.

Po jakim czasie można spodziewać się efektów?

Czas, po którym obserwujemy efekty, zależy od zastosowanej technologii. Czasem wystarczy jedna wizyta, by zniwelować drobne zmarszczki. W innych sytuacjach niezbędne jest wykonanie serii. Pierwsze efekty widać po pełnym zagojeniu się skóry. W zależności od wybranej technologii zabieg laserowy nie musi być obarczony rekonwalescencją, jednakże maksymalny czas gojenia to 5-7dni. Także przebarwienia początkowo stopniowo ciemnieją, po czym stają się niewidoczne. Poprawa elastyczności i gęstości intensyfikuje stopniowo — nawet przez pół roku.

Laserowe odmładzanie skóry a inne metody odmładzania

Oprócz laserowego odmładzania skóry możemy zastosować inne metody. W razie przeciwwskazań mogą być bezpieczniejsze. To między innymi:

  • radiofrekwencja mikroigłowa — wykorzystująca falę radiową i mikro uszkodzenia,
  • mezoterapie igłowe — np. kolagenowa,
  • osocze bogatopłytkowe — z preparatem na bazie krwi pacjenta.

Zabiegi dobiera się do potrzeb skóry. Rozmowa z lekarzem pozwoli ustalić najlepszą strategię. Zabiegi często można łączyć dla lepszych rezultatów.

X
Nie wiesz jaki zabieg
będzie odpowiedni dla Ciebie?