Skip links

Wrastające włosy – jakie są sposoby na ich pozbycie się?

Wrośnięty włos widać gołym okiem — i niestety nie tylko wygląda nieestetycznie, ale także wiąże się z dyskomfortem. U niektórych osób problem ten występuje częściej — dotyczy to osób z wrażliwą skórą, ale także tych, u których naskórek jest twardy, przez co odrastające włoski mogą się przez niego nie przebijać. Wówczas wrasta w powierzchnię skóry i penetruje tkanki, co wiąże się z bólem, a nierzadko wywołuje stan zapalny.

Jak wyglądają wrastające włoski?

Wrastające włosy zauważymy, gdy włos zaczął odrastać — tempo to jest indywidualne dla każdego z nas i dla poszczególnych obszarów ciała. Pojawia się, gdy włos nie jest w stanie przebić powierzchni skóry.

Występuje u kobiet, u mężczyzn, osób z twardym naskórkiem, ale też słabszymi włoskami, przy niedostatecznym nawilżeniu skóry — a czasem to indywidualne predyspozycje, z którymi nie da się wiele zrobić.

Wrastające włoski są widoczne przez skórę — zauważymy końcówkę zamiast czarnej kropeczki, która pojawia się po jakimś czasie od golenia czy depilacji. Może wywoływać dyskomfort. Zdarza się, że włos w końcu się przebija.

Niestety, może jednak rozwinąć się stan zapalny. Wiąże się z zaczerwienieniem, pieczeniem, wzrastaniem zmiany (może pojawić się lekki obrzęk i grudka), wydziela się ropna wydzielina. Włos może z czasem zacząć rozwijać się w formie swego rodzaju kłębka.

Jeśli stan zapalny zostanie zakażony — zwykle bakteryjnie — może wystąpić zapalenie mieszków włosowych. Schorzenie wymaga konsultacji z lekarzem. Zwykle podaje się antybiotyk w formie maści.

Stany zapalne i wspomniane zapalenie mogą pozostawić trwałe pozostałości — przebarwienia pozapalne, a nawet blizny.

Jak usuwać wrastające włoski?

Wraz z wrastaniem włosków może pojawić się dyskomfort, który z czasem staje się uciążliwy. Stanom zapalnym towarzyszy mrowienie, szczypanie, swędzenie, pieczenie, wreszcie ból sprawiają, że trzeba podjąć interwencję.

Można zastosować krem, który zmiękczy naskórek, wygładzi i usunie martwe komórki naskórka. Często pojawiającym się składnikiem jest kwas salicylowy. U niektórych pomoże sama długa, gorąca kąpiel i peeling, który jednak przy występowaniu stanów zapalnych może prowadzić do silnego zaczerwienienia i zaognienia.

Zazwyczaj wrastającym włoskom trzeba pomóc manualnie. Stosuje się wysterylizowaną igłę lub pęsetę, także wysterylizowaną. Uważajmy na uszkodzenie okolicznych tkanek, jeśli pojawiły się już stany zapalne lub doszło do silnych podrażnień. Pomocne będzie dobre źródło światła. Włosek trzeba skierować do góry i usunąć. Następnie pomocne będzie silne nawilżenie skóry.

Przyczyny powstawania wrastających włosków

Problem wrastających włosków może spotkać każdego z nas. Pacjenci gabinetów i klinik medycyny estetycznej często wskazują na taką tendencję u siebie. Wrośnięty włosek może pojawić się na każdym obszarze ciała, przy czym w zależności od charakterystyki skóry i włosa występuje często tylko w jednym miejscu. Ryzyko wrastania włosów ma kilka przyczyn.

  • Z wrastającymi włoskami częściej mierzą się osoby, u których włoski w danej okolicy są osłabione. Zwykle u kobiet włoski na rękach są dość słabe, co sprawia, że nie zawsze są w stanie się przebić przez naskórek.
  • Wrastające włoski obserwują u siebie również mężczyźni, którzy mają wprawdzie twardy włos, ale naskórek jest grubszy i twardszy. Przez to częściej dochodzi do silnego stanu zapalnego.
  • Na wrastające włoski narażone są zwłaszcza okolice bikini — u kobiet i u mężczyzn. W tym obszarze skóra naturalnie się zagina i marszczy. Występuje to także na pachwinach. Mechaniczne utrudnienie przebijania się włosków powoduje wrastanie.
  • O problemie mówią zarówno osoby korzystające z metod usuwania owłosienia wraz z cebulkami, jak i osoby preferujące maszynki. Tępe ostrza także prowokują ten problem. Pamiętaj, by stosować krem do golenia i zmiękczać skórę. Polecamy wymienne, jednorazowe ostrza.
  • Wrastające włoski mogą wystąpić przy stosowaniu depilatora mechanicznego, który dodatkowo często prowadzi do podrażnień. Dodatkowo przy regularnym stosowaniu mieszki włosowe są osłabiane, przez co włosy odrastają słabsze.
  • By zapobiec wrastaniu włosków, pamiętajmy, by regularnie usuwać martwe komórki naskórka, unikając przy tym podrażnień. Jeśli często widzisz u siebie ten dotkliwy problem, przyjrzyj się swojej pielęgnacji. Niektórzy wciąż golą ciało na sucho i zapominają o peelingu czy nawilżaniu.

U niektórych jest to wreszcie indywidualna predyspozycja. Wiele osób zaobserwuje u siebie wrastający włosek raz na jakiś czas — innym doskwierają po każdym goleniu czy depilacji.

Gdzie najczęściej pojawiają się wrastające włoski?

Tak jak wspomnieliśmy, u niektórych wrastające włoski występują tylko na jednym obszarze, inni z kolei zauważają je w różnych strefach ciała.

  • U mężczyzn występują często po goleniu twarzy, także kobiety usuwające niechciane włoski mogą spotykać się z wrastaniem.
  • Ten dokuczliwy problem pojawia się szczególnie często w okolicy bikini ze względu na mechaniczne marszczenie skóry.
  • Może pojawić się pod pachami przez ruch,
  • Jak najbardziej wrastające włoski występują też na nogach czy rękach.

Osoby mające twardą, wrażliwą lub suchą skórę na całym ciele mogą zauważyć problem wrastania włosków w dowolnym miejscu.

Zabiegi na wrastające włoski

Przy wrastaniu włosków najlepiej jest poddać się depilacji laserowej. Depilacja laserowa pozwala z jednej strony zapomnieć o regularnym usuwaniu owłosienia, z drugiej — nie tylko nie tracimy czasu na golenie, ale też po przejściu procedury nie mamy już do czynienia z wrastaniem. Jeśli problem występuje często, a przy okazji niechciane owłosienie sprawia duży dyskomfort, to rozwiązanie jest najskuteczniejsze.

Podczas depilacji stosuje się specjalistyczne urządzenie laserowe. Włoski powinny być zgolone, ale kategorycznie nie mogą być usuwane woskiem lub depilatorem. Wówczas pod skórą znajduje się cebulka, która stopniowo zostanie trwale uszkodzona. Barwnik mieszka włosowego pochłania energię światła laserowego. Cebulka wreszcie zostaje usunięta wraz z korzeniami.

Liczba zabiegów jest indywidualna. Włosy różnią się fazą wzrostu, dlatego zawsze wykonuje się kilka sesji. Niezależnie od strefy, zwykle jest to 3 do 10. Stosowane dziś urządzenia sprawdzają się przy dawniej problematycznych jasnych włoskach i ciemniejszej karnacji.

Przed zabiegiem należy udać się na konsultację z lekarzem medycyny estetycznej — trzeba wykluczyć przeciwwskazania, wdrożyć zalecenia (np. unikanie opalania, odstawienie leków, ziół i kremów światłouczulających) i upewnić się, że dostępnym urządzeniem da się osiągnąć satysfakcjonujący rezultat.

Domowe sposoby na wrastające włoski

Zanim zdecydujesz się na specjalistyczny zabieg, możesz sprawdzić domowe sposoby na wrastające włoski. Mogą być pomocne niezależnie od tego, czy korzystasz z depilacji, czy jesteś zwolennikiem golenia.

  • Przed goleniem należy wykonać peeling ciała. Złuszczanie martwego naskórka zmniejsza barierę, przez którą muszą przebijać się włoski. Po depilacji lub goleniu nie wykonujemy peelingu ze względu na ryzyko silnych podrażnień. Możemy sięgnąć po kosmetyki zawierające oleje, masła, wosk się pszczeli czy witaminę E. Peeling może być ziarnisty lub enzymatyczny.
  • Po depilacji woskiem lub innej z usuwaniem cebulek peeling wykonujemy systematycznie — przynajmniej raz w tygodniu, w regularnych odstępach. Po goleniu przy użyciu maszynki zwykle już na drugi-trzeci dzień należy złuszczyć martwe komórki naskórka.
  • Jeśli wrastające włoski występują poza twarzą — na nogach, rękach, pośladkach, brzuchu czy w innej lokalizacji — można stosować szczotkowanie ciała na sucho. Pamiętajmy jednak, że takiego zabiegu lepiej nie stosować przy już wrośniętym włosie. W tym wypadku go usuwamy.
  • By cieszyć się gładką skórą, pamiętaj o nawilżaniu. Dobre składniki to masło shea czy kwas hialuronowy. Balsam po goleniu lub depilacji to podstawa, ale codzienne nawilżanie zdecydowanie pomaga przy wrastaniu włosków i zapobiega podrażnieniom.

To podstawowe metody, które powinny na stałe zagościć także w rutynie pielęgnacyjnej ciała. Peeling poprawia kondycję skóry, szczotkowanie zapobiega powstawaniu cellulitu, poprawia krążenie i napina skórę, nawilżanie przedłuża młody wygląd.

Jak częsty jest problem wrastających włosków na nogach?

Trudno określić, jak wiele osób zmaga się z problemem wrastających włosków. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jeśli masz wrażliwą skórę, może Cię to dotykać częściej. Jeśli masz twardy naskórek, postaraj się go zmiękczyć. Pianka do golenia jest obowiązkowa.

Z praktyki salonów kosmetycznych, kosmetologicznych i medycyny estetycznej wynika, że takie zjawisko dotyczy większości osób, choć w różnym natężeniu i nie występuje po każdym goleniu lub depilacji. Dotyczy to jednak szczególnie często osób stosujących depilator, wosk i inne metody usuwania niechcianych włosków wraz z cebulkami.

Czy po wrastających włoskach mogą pojawić się blizny?

To, czy po zniwelowaniu wrastających włosków zostaną blizny, zależy od indywidualnych predyspozycji oraz skali stanu zapalnego. Jeśli wystąpiło zapalenie mieszków włosowych, mogą pojawić się blizny; także osoby z tendencją do powstawania takich zmian mogą u siebie zaobserwować blizny. Częściej występują przebarwienia pozapalne.

X
Nie wiesz jaki zabieg
będzie odpowiedni dla Ciebie?