Obwisła skóra na brzuchu po ciąży – jak się pozbyć?
Wiele kobiet po ciąży jest niezadowolonych z wyglądu swojego brzucha. Zmagają się z wiotką skórą, która często nie ujędrnia się mimo aktywności fizycznej. Jeśli chcesz wrócić do formy sprzed porodu i wymarzonej sylwetki, sprawdź zabiegi medycyny estetycznej i nasze sposoby.
Czym jest obwisła skóra na brzuchu po ciąży?
Obwisły brzuch po porodzie naturalnym lub w ramach cesarskiego cięcia jest powszechnym problemem świeżo upieczonych mam. Wiąże się z intensywnym, szybkim wzrostem brzucha.
Wyróżniamy następujące stopnie zniekształcenia brzucha:
- stopień I: poprawne napięcie, problemem jest nadmiar tkanki podskórnej.
- stopień II: umiarkowana wiotka skóra i powłoki brzuszne, występuje nadmiar tkanki tłuszczowej poniżej pępka i rozejście mięśni prostych.
- stopień III: duży nadmiar skóry brzucha, dochodzi do rozciągnięcia mięśni prostych i skośnych, widoczne są rozstępy.
- stopień IV: skóra jest wiotka, jej nadmiar jest większy, tkanka tłuszczowa jest nadmiarowa zarówno pod, jak i powyżej pępka, rozciągnięte mięśnie proste i skośne w stopniu umiarkowanym i znacznym.
Brzuch po ciąży długo obkurcza się samoistnie — proces obkurczania skóry i tkanek głębokich jest czasochłonny i nie zawsze naturalne procesy regeneracyjne wystarczą, by napięcie skóry wróciło do stanu wyjściowego.
Przyczyny występowania obwisłej skóry na brzuchu po ciąży
Obwisły brzuch po urodzeniu dziecka jest zjawiskiem często występującym i w dużym stopniu zależy od predyspozycji genetycznych. Okres ciąży wymaga zmian hormonalnych, niezbędnych do jej prawidłowego przebiegu.
Efektem tego jest także osłabienie naczyń krwionośnych i wiotczenie skóry brzucha.
Stan ten utrzymuje się tak naprawdę do momentu zakończenia karmienia piersią, a nawet kilka miesięcy dłużej. Wiotki brzuch to nie tylko nadmiar tkanki tłuszczowej, ale też wyraźne zaznaczenie się wiotkiej skóry i często rozejście mięśni. Oczywiście, na to, jak wygląda brzuch po porodzie, wpływa także ilość tkanki tłuszczowej przybranej w tym newralgicznym czasie, przy czym dużo z niej znika, gdy kobieta karmi piersią.
Zaleca się, by po porodzie skonsultować się z fizjoterapeutą, który pokaże, jakie ćwiczenia można wykonywać i określi kondycję mięśni. Po porodzie siłami natury można szybciej wrócić do aktywności i próbować ujędrnić skórę na brzuchu niż po cesarskim cięciu.
Obwisła skóra na brzuchu po ciąży – zabiegi
Ujędrnienie skóry brzucha po porodzie z pomocą medycyny estetycznej wymaga w pierwszej kolejności konsultacji z lekarzem. Większości zabiegów nie można wykonywać w okresie karmienia piersią. Wymagają one także względnej regeneracji tkanek. Lekarz określi, który sposób, by ujędrnić skórę na brzuchu, będzie najskuteczniejszy w danym wypadku.
- Radiofrekwencja mikroigłowa
Ten sposób, by ujędrnić skórę, wykorzystuje naturalne procesy regeneracji organizmu. Działa dwupoziomowo. Pierwszy poziom to seria mikro nakłuć, które poprzez kontrolowane uszkodzenia tkanek wymuszają zwiększenie produkcji włókien kolagenowych. Drugi poziom to z kolei fala radiowa, która powoduje miejscowe podgrzanie.
Pierwsze efekty widać już po jednej sesji, jednak zaleca się wykonanie serii zabiegów. W ten sposób następuje ujędrnienie skóry na obszarze zabiegowym. Rezultaty są długotrwałe, chociaż można wykonywać zabiegi przypominające. Warto zaznaczyć, że radiofrekwencja mikroigłowa może powodować dyskomfort — stosuje się jednak miejscowo maści znieczulające.
- HIFU
To zabieg wykorzystujący ultradźwięki dużej intensywności. Ten nieinwazyjny lifting skóry ciała wykorzystuje fale, które docierają do tkanek powodując ich miejscowe podgrzanie. Może to wiązać się z dyskomfortem, dlatego u osób z niskim progiem bólu stosuje się kremy znieczulające.
Punktowe podgrzanie sprawia, że rusza intensywna produkcja włókien kolagenowych. Usuwa też miejscowo nagromadzone komórki tłuszczowe.
Zabieg pomaga ujędrnić brzuch w sposób nieinwazyjny i oparty o naturalne procesy regeneracyjne. Zwykle już jedna sesja przynosi bardzo dobre efekty. Kolejną można wykonać po upływie pół roku.
- Osocze bogatopłytkowe
Osocze bogatopłytkowe jest sposobem na to, by ujędrnić brzuch po ciąży w ramach autologicznego preparatu pozyskanego z osocza pacjenta. Po pobraniu niewielkiej ilości krwi zostaje ona odwirowana, uzyskując wysokostężone osocze bogatopłytkowe.
Zawiera ono szereg cennych substancji takich jak czynniki wzrostu. Aplikowane miejscowo poprzez nakłucia – wykorzystując mezoterapię igłową – rozpoczynają proces wytwarzania włókien kolagenowych i elastynowych. Atutem zabiegu jest fakt, iż osocze jako preparat autologiczny nie wiąże się z żadnym ryzykiem reakcji alergicznych.
- Stymulatory tkankowe
Stymulatory tkankowe są alternatywą dla zabiegów z wykorzystaniem wypełniaczy. To nowoczesne preparaty do głębokiej odnowy i regeneracji skóry oparte na bazie naturalnych składników. Odmłodzenie i niesamowita regeneracja skóry za pomocą tych preparatów opiera się przede wszystkim na stymulacji do produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, które prowadzą do odbudowy struktury skóry. Dają naturalne efekty poprawy jędrności oraz gęstości skóry, a także sprawiają, że staje się ona bardziej promienna i rozświetlona. Efekty zabiegu są bardziej naturalne i długotrwałe niż w przypadku kwasu hialuronowego.
Domowe sposoby na rozciągniętą skórę po ciąży
Jeśli doskwiera Ci obwisły brzuch po ciąży, możesz zastosować domowe sposoby na pozbycie się nadmiaru skóry. Samoistnie od zakończenia ciąży, zwłaszcza po zakończeniu karmienia piersią, brzuch będzie się obkurczać. Możesz mu w tym pomóc poprzez odpowiednią pielęgnację.
Nie przyniesie to jednak takich rezultatów jak zabiegi medycyny estetycznej, a w przypadku silnego rozciągnięcia skóry może okazać się nieskuteczne.
- Szczotkowanie na sucho
Taki rytuał w ramach codziennej pielęgnacji przed kąpielą pozwala usprawnić krążenie krwi i ujędrnić skórę. Pomaga też pozbyć się cellulitu. Nie jest czasochłonny. Na brzuch wystarczy tak naprawdę około trzech minut.
- Odpowiednia dieta i łagodna aktywność fizyczna
Fizjoterapeuta pomoże Ci określić, jakie ćwiczenia możesz wykonywać po ciąży. Należy je wdrożyć wcześnie, jednak muszą być bardzo łagodne. Do tego wprowadź zbilansowaną dietę bogatą w składniki takie jak krzem czy cynk oraz witaminy, zwłaszcza A, C i E. Istotne też będą niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe.
Ile czasu potrzeba, by pozbyć się nadmiaru skóry z brzucha?
To, ile czasu trzeba, by ujędrnić brzuch po porodzie, to kwestia indywidualna. Domowe sposoby na regenerację skóry mogą nie wystarczyć. Jeśli Twoją tajną bronią ma być medycyna estetyczna, okres ten zależy od tego, jaka ma być częstotliwość zabiegów. Zwykle mija minimum kilka miesięcy.
Jeśli po porodzie rozstęp mięśni jest silny, być może nie wystarczy ujędrnić skórę, by powrócić do dawnej sylwetki i pozbyć się obwisłego brzucha. W takiej sytuacji wykonuje się inwazyjną operację abdominoplastyki. Zabieg polega na usunięciu wiotkiej skóry, nadmiaru tkanek i zszyciu mięśni. Można go wykonać w ramach NFZ, jeśli lekarz stwierdzi ku temu przesłanki.
Pamiętaj, że dla organizmu kobiety jest to procedura bardzo obciążająca i można ją wykonać dopiero wtedy, gdy pacjentka nie planuje więcej dzieci.
Czy można zapobiec występowaniu obwisłej skóry na brzuchu po ciąży?
Na wygląd brzucha w trakcie ciąży i po niej wpływają predyspozycje genetyczne. Ponadto problem jest mniejszy u kobiet, które wcześniej miały mocne mięśnie brzucha. Pomocna jest zbilansowana dieta, która zapobiega nadmiernemu przyrostowi tkanki tłuszczowej. Można stosować profilaktycznie kosmetyki ujędrniające, przede wszystkim nawilżające i natłuszczające.
Jeśli występuje u Ciebie problem obwisłego brzucha po ciąży, zapraszamy na konsultacje z lekarzem medycyny estetycznej w The Clinic. Wspólnie wybierzemy najlepsze rozwiązania — skuteczne i nisko inwazyjne.