Skip links

Jakie korzyści może przynieść terapia osoczem bogatopłytkowym?

Leczenie problemów skórnych zastrzykami z osocza bogatopłytkowego przynosi liczne korzyści. Jest przy tym bezpieczne dla organizmu i należy do najnowocześniejszych procedur z zakresu medycyny estetycznej. Dowiedz się więcej o tym zabiegu.

Czym jest osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe to preparat otrzymywany z własnej krwi pacjenta. Z tego powodu zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego określa się czasem jako wampirzy lifting. To substancja otrzymywana z pobranej przed zabiegiem krwi żylnej pacjenta. Wystarczy jej niewielka ilość – 50 ml. Procedura jest zbliżona do pobrań diagnostycznych.

Następnie otrzymaną krew odwirowuje się, by oddzielić od siebie elementy morfotyczne krwi, takie jak krwinki czerwone, krwinki białe czy płytki krwi. Zbędne składniki krwi zostają usunięte. Po odwirowaniu otrzymujemy osocze bogate w płytki krwi — stąd nazwa.

Jakie są składniki osocza bogatopłytkowego?

Osocze bogatopłytkowe to koncentrat płytek krwi, czyli najmniejszych jej składników, w niewielkiej ilości osocza. Należy nadmienić, że taki preparat wykorzystuje się nie tylko w medycynie estetycznej, ale także innych gałęziach medycyny — np. ortopedii. Skupmy się na tych składnikach, które mają znaczenie w leczeniu dolegliwości skórnych i niedoskonałości.

W skład osocza bogatopłytkowego wchodzi nie tylko duża ilość płytek krwi. Znajdziemy w nim na przykład witaminy — A, D, E i K.

Kluczową rolę odgrywa kompleks czynników wzrostu. Płytkowe czynniki wzrostu biorą udział w licznych procesach regeneracyjnych. To wyspecjalizowane peptydy z grupy cytokin wiążące się z receptorami komórek docelowych. Ich działanie może być zarówno hamujące, jak i pobudzające.

Zadania czynników wzrostu są różne. Trudno określić, który z nich odgrywa największą rolę w działaniu PRP w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Reakcje, które wywołują, są kaskadowe. Wśród nich można wymienić stymulację produkcji kolagenu i elastyny poprzez oddziaływanie na fibroblasty. Ta funkcja ma szczególne znaczenie w procedurach anti-aging. Poprawa jędrności skóry i zmuszenie jej do regeneracji pozwala na wygładzanie zmarszczek, rozstępów i blizn.

Na czym polega zabieg osoczem bogatopłytkowym?

Ze względu na to, jak działa osocze bogatopłytkowe, korzyści z zabiegu są liczne i nadają mu szerokie zastosowanie. Wynika to z faktu, iż zabieg wykorzystuje naturalne procesy regeneracyjne skóry. To działanie zbliżone do klasycznej mezoterapii igłowej i innych interwencji polegających na mikro uszkodzeniach — zabieg wygląda podobnie jak w przypadku tej pierwszej, jednak dodatkowo podaje się osocze.

Przed przeprowadzeniem zabiegu z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego konieczna jest konsultacja lekarska. Procedura trwa relatywnie krótko — zazwyczaj od pół godziny do godziny. PRP (Plateled Rich Plasma) wykorzystywane jest na wybranym obszarze — w zależności od potrzeb. Można go użyć w ramach medycyny przeciwstarzeniowej. Jego właściwości są cenne przy problemach skóry głowy i wypadaniu włosów. Wzrost produkcji kolagenu i elastyny pozwala regenerować blizny, rozstępy i inne uszkodzenia. Osocze bogatopłytkowe kompleksowo wpływa na skórę, lecząc także zmiany trądzikowe, przebarwienia czy nierównomierny koloryt. Pacjent decyduje, jaki jest jego cel.

Jakie mogą być korzyści po zabiegu osoczem bogatopłytkowym?

Osocze bogatopłytkowe, bogate w witaminy, minerały, a przede wszystkim czynniki wzrostu, kompleksowo poprawia kondycję skóry lub skóry głowy. Dowiedz się więcej o korzyściach z zabiegu.

  • Wysoki poziom bezpieczeństwa

Osocze bogatopłytkowe bazuje na krwi pacjenta. Nie ma tutaj ryzyka odrzucenia, stanów zapalnych czy reakcji alergicznych na podany preparat. Jednocześnie z autologicznym pochodzeniem PRP i jego biokompatybilnością idzie w parze bardzo wysoka skuteczność. Jest znakomitą alternatywą dla wypełniaczy takich jak kwas hialuronowy. Dla alergików to najlepszy wybór.

  • Czynniki wzrostu na pierwszym planie

Osocze bogatopłytkowe zawiera solidną dawkę czynników wzrostu. Ich zastosowanie bezpośrednio na skórę intensywnie stymuluje komórki macierzyste i fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Jednocześnie zwiększa się mikrokrążenie w obszarze poddanym zabiegowi.

  • Wszechstronne zastosowania

Ze względu na to, jak czynniki wzrostu oddziałują na komórki macierzyste i fibroblasty, wykorzystanie PRP ma wszechstronny wpływ na skórę. Poprawia jej napięcie i jędrność, wygładza zmarszczki, blizny i rozstępy, leczy dolegliwości skórne. Jego właściwości odgrywają też dużą rolę też w leczeniu wypadania włosów. Oczekiwania pacjentów są różne, jednak gdy dotyczą jednego obszaru, można zabieg wykorzystać do różnych celów.

Jakie są efekty terapii osoczem bogatopłytkowym na skórę?

  • wygładzenie zmarszczek
  • zmniejszenie widoczności blizn (pooperacyjnych, pooparzeniowych, potrądzikowych i innych), także przerostowych
  • poprawa jędrności, gęstości i napięcia skóry twarzy
  • poprawa kondycji skóry głowy i ograniczenie wypadania włosów
  • wyrównanie kolorytu skóry
  • leczenie trądziku

Czy terapia osoczem bogatopłytkowym jest bezpieczna?

Osocze bogatopłytkowe PRP otrzymuje się wyłącznie z krwi własnej pacjenta. Taki preparat jest całkowicie biokompatybilny — oznacza to doskonałą skuteczność oraz najwyższy poziom bezpieczeństwa. Nie ma tu ryzyka reakcji alergicznych. Terapia wykorzystująca osocze bogatopłytkowe może być niebezpieczna wyłącznie przy zaistnieniu przeciwwskazań. To aktywna choroba nowotworowa, przyjmowanie leków rozrzedzających krew, stan zapalny skóry, ciąża i okres karmienia piersią oraz skłonność do powstawania bliznowców. Wyklucza się je jednak podczas konsultacji poprzedzającej zabieg.

X
Nie wiesz jaki zabieg
będzie odpowiedni dla Ciebie?