Skip links

Dlaczego przebarwienia powracają? Jak skutecznie pozbyć się przebarwień?

Przebarwienia na twarzy lub ciele to powszechnie występujące ciemne plamy różnych rozmiarów, które mogą się pojawić mimo codziennej pielęgnacji skóry. Ich przyczyny są różne — to między innymi procesy starzenia czy zaburzenia hormonalne. Dowiedz się, jak walczyć z przebarwieniami.

Czym są przebarwienia skóry?

Przebarwienia na twarzy lub ciele to różne rodzaje plam pigmentacyjnych, które wynikają m.in ekspozycji na promieniowanie UV. W wyniku zaburzonej pracy komórek barwnikowych dochodzi do zwiększonej produkcji melaniny. Przebarwienia to najczęściej ciemne plamki w kolorze czerwonym lub brązowym. Są nimi też piegi. Ich kolor jest kilka tonów ciemniejszy niż okolicznej skóry, mogą mieć różną wielkość i nieregularny kształt. Widoczność przebarwień zależy od fototypu. W usuwaniu przebarwień istotne jest to, czy znajdują się w warstwie naskórkowej, czy głębiej — w skórze właściwej. Istnieją różne rodzaje przebarwień. Niezależnie od przyczyny powstania, należy regularnie sprawdzać, czy ich kształt lub kolor nie uległy zmianie, ponieważ mogą przekształcać się w zmiany nowotworowe.

Rodzaje przebarwień skóry

Występujące na ciele lub twarzy przebarwienia dzielimy na różne rodzaje. Przedstawiamy tylko niektóre z nich, najczęściej występujące:

  • przebarwienia posłoneczne — to najczęściej występujące przebarwienia na twarzy wynikające z ekspozycji na promienie UV.
  • przebarwienia pozapalne — powstają na skutek uszkodzenia naskórka przez stany zapalne skóry.
  • przebarwienia potrądzikowe — to zazwyczaj różowe czerwone przebarwienia na twarzy w miejscu występowania zmian trądzikowych.
  • plamy soczewicowate (starcze) – powstają na skutek starzenia.
  • przebarwienia polekowe — wynikające ze stosowania środków światłouczulających, np. ziół (dziurawiec) czy leków (np. lamotrygina).
  • przebarwienia chemiczne — wynikające ze stosowania środków chemicznych, które uwrażliwiają skórę na działanie promieni UV, takich jak perfumy.
  • przebarwienia hormonalne — częste podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej, w czasie ciąży i karmienia piersią, jak również przy zaburzeniach hormonalnych.
  • przebarwienia wrodzone.

Jak powstają przebarwienia?

Przebarwienia na twarzy wynikają najczęściej z ekspozycji na promieniowanie UV, które zaburzają funkcjonowanie komórek pigmentacyjnych skóry — melanocytów. W wyniku tego procesu dochodzi do nadmiernej produkcji melaniny, czyli barwnika skóry. Melanina jest naturalnym filtrem UV w organizmie człowieka. W wyniku nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne może gromadzić się ona w jednym miejscu. Przez zwiększoną produkcję barwnika powstają plamki. By uniknąć przebarwień, należy przede wszystkim stosować krem z wysokim filtrem — przynajmniej w okresie wiosenno-letnim. W ten sposób zmniejszymy wrażliwość skóry na promienie słoneczne.

Co ważne, przyczyny powstawania przebarwień są różne. To też predyspozycje genetyczne. Na bladej, wrażliwej na działanie Słońca powierzchni pojawiają się częściej, dlatego w tym rodzaju skóry występują powszechnie. Ważne są zmiany hormonalne. Przebarwienia często występują u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną, jak również w okresie ciąży. Kiedy mamy zmiany zapalne i podrażnienia skóry, ochrona przeciwsłoneczna jest bardzo ważna. Dodatkowo czynnikiem sprzyjającym powstawaniu przebarwień jest używanie perfum — zawarty w nich alkohol i olejki eteryczne mogą zwiększać podatność na działanie promieniowania UV i nasilać produkcję melaniny. Ochrona skóry jest szczególnie ważna, gdy przyjmujesz leki lub zioła bądź stosujesz kremy o działaniu światłouczulającym — np. retinoidy.

Gdzie mogą pojawiać się przebarwienia na ciele?

Przebarwienia na naszej skórze pojawiają się zwykle tam, gdzie ekspozycja na światło słoneczne i jego działanie jest największa. Dotyczy to więc zwłaszcza twarzy, ale też szyi i dekoltu, a także dłoni. Z przebarwieniami na ciele możemy spotkać się też na innych jego partiach po okresie letnim, gdy się opalamy bez odpowiedniej ochrony słonecznej.

Zabiegi na przebarwienia

Usuwanie przebarwień w gabinetach dermatologicznych i medycyny estetycznej jest dziś prostsze niż kiedykolwiek. W The Clinic korzystamy ze sprawdzonych zabiegów — ich działanie zostało poparte badaniami klinicznymi, a poziom bezpieczeństwa jest wysoki.

Subablacyjny laser tulowy to skuteczne rozwiązanie na szereg problemów skórnych – sprawdza się doskonale również przy likwidacji przebarwień. Jest to wysoce wszechstronny zabieg laserowy, który stosować można na wszystkich rodzajach skóry i w wielu jej obszarach. Zaletą lasera tulowego jest też krótki czas trwania zabiegu oraz jego niska inwazyjność.

Technologia pikosekundowa jest przeznaczona konkretnie do usuwania różnego rodzaju barwników, w tym rozbijania nagromadzonej melaniny. Światło lasera rozbija barwnik na drobne cząstki, które następnie są usuwane przez organizm. Atutem laserów pikosekundowych jest możliwość precyzyjnego doboru parametrów urządzenia.

Ta metoda walki z przebarwieniami wykorzystuje mikro uszkodzenia skóry. Seria licznych mikro nakłuć wymusza na skórze intensywne procesy regeneracyjne. Skutecznie leczy także blizny, co ma duże zastosowanie w przypadku przebarwień potrądzikowych.

Takie rozjaśnianie przebarwień wykorzystuje przede wszystkim złuszczanie naskórka. Do konkretnego przypadku dobiera się odpowiednie substancje aktywne, powodujące złuszczanie chemiczne i ujednolicające koloryt skóry.

Do zabiegów przebiegających z mikro uszkodzeniami skóry można dodać terapię egzosomami — innowacyjnym, bezpiecznym środkiem w medycynie estetycznej. To pęcherzyki zewnątrzkomórkowe pozyskiwane z komórek macierzystych róży damasceńskiej. Zawierają setki cennych substancji, m.in. czynników wzrostu, białek, lipidów i enzymów. Aplikowane na kontrolowanie uszkodzoną skórę natychmiastowo stymulują jej regenerację.

Domowe sposoby na przebarwienia

Domowe metody wykazują znacznie niższą skuteczność niż zabiegi medycyny estetycznej i kosmetologiczne. Często nie udaje się z ich pomocą pozbyć problemu. Możesz jednak ich spróbować — z płytko osadzonymi, jasnymi przebarwieniami mogą sobie poradzić.

  • Środki dermatologiczne

Do relatywnie skutecznych domowych sposobów zaliczają się maści wypisywane przez dermatologów na receptę. Pozwalają na rozjaśnianie przebarwień o różnej etiologii, w tym plam hormonalnych, np. ostudy. Zawierają silniejsze i bardziej skoncentrowane substancje niż kremy dostępne w drogeriach.

  • Kwas azelainowy

Kwas azelainowy dostępny jest w drogeryjnych kremach na przebarwienia. Działa przeciwzapalnie i ma zastosowanie w różnych problemach skórnych. W przypadku przebarwień najbardziej istotne jest jego działanie rozjaśniające. Podczas jego stosowania należy pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej i stosować łagodne kosmetyki.

  • Peelingi

Możesz także skorzystać z peelingów. Nie należy stosować peelingów ziarnistych na twarz, także drobnoziarnistych — sięgaj po enzymatyczne (enzymy zwykle pozyskiwane są z owoców, np. papaina). Ich właściwości złuszczające pomogą pozbyć się płytko osadzonych przebarwień.

Jak zapobiegać przebarwieniom skóry?

Ze względu na to, że za najczęstszą przyczynę przebarwień uznaje się promieniowanie UV, pamiętaj, że nadmierna ekspozycja jest wysoce przeciwwskazana.

Unikaj długotrwałego przebywania w pełnym słońcu. Stosuj kremy z filtrem. Bardzo szkodliwe jest korzystanie z solarium.

Jeśli stosujesz środki takie jak antykoncepcja hormonalna czy leki światłouczulające, tym bardziej pamiętaj o kremie z filtrem.

Zabiegi kosmetyczne z użyciem kwasów owocowych lub retinoidów możesz wykonywać latem tylko wtedy, gdy później zastosujesz odpowiednią ochronę, podobnie jak zabiegi laserowe, a nawet fotoodmładzanie IPL.

Czy przebarwienia mogą zniknąć samoistnie?

To zależy od ich przyczyny. Pojedyncze przebarwienia pozapalne w większości przypadków zanikają same w ciągu kilku tygodni. Podobnie przebarwienia potrądzikowe na twarzy mogą zniknąć w ciągu kilku miesięcy od ich pojawienia. Także przebarwienia hormonalne, zwłaszcza przebarwienia występujące w czasie ciąży, mogą zniknąć. Niestety jest to kwestia indywidualna. Niektóre plamy są oporne na naturalne procesy regeneracyjne skóry i wymagają zastosowania specjalistycznych zabiegów.

X
Nie wiesz jaki zabieg
będzie odpowiedni dla Ciebie?