Profilaktyka zmarszczek na czole (botox) – kiedy zacząć?
Botox to preparat stosowany przede wszystkim przez osoby, u których wystąpiły już oznaki starzenia. Pozwala na zniwelowanie zmarszczek — na czole lub w innych okolicach. Co jednak ważne, stosowany systematycznie już w młodym wieku skutecznie hamuje proces powstawania zmarszczek. Dowiedz się więcej o tej metodzie profilaktyki przeciwzmarszczkowej.
Czym są zmarszczki?
Zmarszczki to charakterystyczne linie i bruzdy na skórze. Pojawiają się wraz z postępującymi procesami starzenia. Początkowo są to jedynie linie, później głębsze bruzdy.
W walce ze zmarszczkami łączy się poprawę trybu życia, domowe sposoby (głównie kremy i sera o działaniu przeciwstarzeniowym) i ćwiczenia, jednak ogromną skuteczność mają zwłaszcza zabiegi medycyny estetycznej — laseroterapie, wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym, mezoterapia igłowa i wiele innych procedur.
Jeśli chcemy nie tylko zlikwidować zmarszczki, ale też zapobiegać ich powstawaniu i zmniejszyć widoczność w przyszłości, można sięgnąć po botoks.
Jak powstają zmarszczki?
By lepiej poznać reguły odpowiedniej pielęgnacji przeciwzmarszczkowej, warto dowiedzieć się, skąd się biorą zmarszczki. Są wywołane zarówno naturalnym procesem starzenia, jak i czynnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi.
Dostrzegamy je na powierzchni, jednak przyczyna powstawania zmarszczek tkwi głębiej — w skórze właściwej. Wraz z upływem lat, od 25 roku życia zwalania metabolizm komórek skóry.
Fibroblasty zmniejszają produkcję kolagenu i elastyny, których włókna stanowią podporę dla tkanek. Ubywa także podskórnej tkanki tłuszczowej. W efekcie skóra staje się wiotka.
Pamiętajmy o innych czynnikach. Przede wszystkim jest to niedostateczna ochrona skóry przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Jeśli do codziennej pielęgnacji włączymy krem z filtrem SPF50, proces starzenia skóry — fotostarzeniu — będzie przebiegał wolniej.
Wpływ na kondycję skóry ma także palenie papierosów, dieta uboga w składniki odżywcze, niewystarczające nawilżenie, niewysypianie się, przewlekły stres.
Istotna jest również mimika twarzy, od której w dużej mierze zależy widoczność zmarszczek na czole — poziomych i pionowej, określanej jako lwia zmarszczka. Jeśli nasza mimika obejmuje częste marszczenie czoła, prawdopodobnie pierwsze drobne zmarszczki mimiczne na czole pojawią się wcześnie.
W jakim wieku pojawiają się pierwsze zmarszczki?
Pierwsze zmarszczki mogą być widoczne jeszcze przed trzydziestym rokiem życia, choć u niektórych osób występuje przedwczesne starzenie, a u innych skóra staje się wiotka znacznie później. To czynniki indywidualne i predyspozycje genetyczne.
Pamiętajmy przy tym, że pielęgnacja przeciwzmarszczkowa to także tryb życia, dlatego u osób źle się odżywiających, palących, opalających się na solarium zmarszczki mogą być widoczne wcześniej niż u ich rodziców i dziadków.
Jakie są metody zapobiegania zmarszczkom na czole?
Poznaj podstawowe metody na pionowe i poziome zmarszczki na czole. Zadbaj o kondycję skóry, by zredukować ich widoczność i zapobiegać powstawaniu w przyszłości.
- Toksyna botulinowa (botox)
Zabieg wykonuje się w gabinecie medycyny estetycznej. Polega na serii iniekcji toksyną botulinową. Jej działanie chroni mięśnie twarzy przed nadmiernym kurczeniem.
Zmarszczki na czole to linie mimiczne, które z czasem się utrwalają. Botoks jest silnym związkiem wywołującym miejscowy paraliż komórek nerwowych odpowiedzialnych za skurcze mięśni.
W efekcie iniekcji następuje zahamowanie rozwoju zmarszczek mimicznych. Twarz zachowuje jednak naturalną mimikę. Botoks pozwala wygładzić zmarszczki i zapobiec ich powstawaniu.
- Inne zabiegi medycyny estetycznej
By wygładzić istniejące, zwłaszcza duże zmarszczki na czole można zastosować inne metody. Laseroterapie, mezoterapia, radiofrekwencja mikroigłowa czy iniekcje osocza bogatopłytkowego poprzez kontrolowane mikro uszkodzenia skóry wymuszają zwiększenie produkcji kolagenu i elastyny. Dzięki temu zachodzi znaczne zmniejszenie widoczności zmarszczek mimicznych.
Z kolei iniekcje kwasu hialuronowego to sposób na już głębsze zmarszczki na czole, oporne na inne zabiegi. Kwas hialuronowy wypełnia bruzdy i przywraca skórze jędrność.
- Zdrowa dieta i dobry tryb życia
Dieta ma ogromne znaczenie dla regeneracji skóry. Kiedy pacjenci pytają nas, czy istnieją domowe sposoby na zmarszczki na czole, wskazujemy rolę diety: witamin (zwłaszcza przeciwutleniaczy: A, C i E), minerałów oraz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Trudno też utrzymać właściwe nawilżenie skóry, gdy dostarcza się za mało wody. Zalecamy odstawienie papierosów — w tym wyrobów elektronicznych, ponieważ za powstawanie zmarszczek na czole i w innych lokalizacjach odpowiada nie tylko dym, ale sama nikotyna.
Znaczenie ma również wysypianie się i unikanie stresu.
- Dobry krem przeciwzmarszczkowy — czyli jaki?
Szczególnie ważne jest odpowiednie nawilżenie skóry. Skóra wysuszona starzeje się znacznie szybciej. Z wiekiem osłabia się też zdolność skóry do utrzymania nawilżenia. Pamiętajmy o kosmetykach z antyoksydantami (wspomniane witaminy A, C i E) i ceramidami (są spoiwem ochronnej warstwy hydrolipidowej). Można zastosować kosmetyki z dobrą dawką kwasu hialuronowego.
Na co dzień stosujemy krem z filtrem SPF50, nawet zimą. Zwłaszcza poziome zmarszczki na czole są konsekwencją ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Z tymi oraz innymi oznakami starzenia można walczyć przez ochronę przeciwsłoneczną.
Pamiętajmy o stosowaniu produktów o bogatych składach — serum można stosować codziennie tak jak w koreańskiej pielęgnacji. Dbajmy o odpowiednie rozprowadzenie produktu, stymulujmy krążenie krwi, ale nie pocierajmy skóry.
- Ćwiczenia twarzy
Masaż twarzy korzystnie wpływa na cerę. Wykonuje się jasno określone ruchy i miny. W efekcie stymuluje się produkcję składników budulcowych skóry. Innym rezultatem jest także pobudzenie układu limfatycznego i metabolizmu.
Na skutek tych czynników oraz poprawy mikrokrążenia zmarszczki stają się mniej widoczne. Musimy jednak pamiętać o regularnym stosowaniu masażu, by zaobserwować korzyści.
Jakie są korzyści z wczesnego stosowania botoksu w profilaktyce zmarszczek?
Botoks jest jednym z najchętniej wybieranych preparatów w medycynie estetycznej. Dlaczego?
- Zapobiega powstawaniu nowych zmarszczek.
- Zmniejsza kurczenie mięśni eksponujące istniejące linie i bruzdy.
- Stopniowo wygładza skórę (zachęcamy do wdrożenia też innych elementów profilaktyki przeciwzmarszczkowej, by uzyskać najlepsze rezultaty).
- Jest jednocześnie niskoinwazyjny — sam zabieg praktycznie nie boli, można po nim wrócić do codziennych obowiązków.
Botoks można stosować równolegle z innymi zabiegami. Wymaga systematyczności — zabieg powtarza się na początku co 3-4 miesiące, później coraz rzadziej.
Czy zabieg botoxem jest bezpieczny?
Toksyna botulinowa jest dobrze przebadanym preparatem. Pamiętajmy jednak, że zgodnie z prawem może być aplikowana jedynie przez lekarza medycyny estetycznej. Wysokie kwalifikacje osoby przeprowadzającej zabieg zmniejszają ryzyko powikłań.
W jakim wieku można zacząć stosować botoks profilaktycznie?
By skutecznie zapobiegać powstawaniu zmarszczek, warto zacząć stosować botoks już w okolicach 25 roku życia. Wtedy zaczynają się tworzyć pierwsze linie, w tym zmarszczki na czole. Można jednak zacząć te zabiegi później, przy czym efekty nie będą tak wyraźne, jak przy profilaktyce od młodych lat.
Jak botoks wpływa na naturalny wyraz twarzy?
Jeśli chcemy zlikwidować zmarszczki na czole, pamiętajmy o umiejętnym wyborze lekarza. Przy odpowiednio podanym preparacie w optymalnej dawce nie ma ryzyka „efektu maski”. Twarz zachowuje naturalną, choć delikatniejszą mimikę.