Skip links

Jak działa kwas polimlekowy?

Kwas polimlekowy (kwas L-polimlekowy) to biostymulator stosowany w zabiegach medycyny estetycznej. Celem iniekcji jest zwiększenie napięcia skóry twarzy lub ciała. Redukuje zmarszczki, przywraca utraconą objętość tkanek, poprawia kondycję skóry. Dowiedz się więcej o tym biostymulatorze i poznaj korzyści z zabiegów z użyciem kwasu polimlekowego.

Co to jest kwas polimlekowy?

Kwas polimlekowy to preparat stosowany w medycynie estetycznej, jednak związek ten naturalnie występuje w ludzkim organizmie — podobnie jak kwas hialuronowy. Używa się go jako biostymulator i wypełniacz, umożliwiający poprawę napięcia skóry twarzy. Co ciekawe, lekarze wiedzą o korzyściach wykorzystania preparatu już od lat 60. ubiegłego wieku — wówczas stosowano go w produkcji nici chirurgicznych i implantów.

Jak działa kwas polimlekowy – mechanizm

Kwas polimlekowy podaje się podczas iniekcji dość głęboko w tkankę. Natychmiast wywołuje nieznaczny stan zapalny. W jego efekcie następują wzmożone procesy regeneracji. Fibroblasty zostają zmuszone do zwiększonej produkcji kolagenu i elastyny. Następuje głęboka przebudowa skóry. Kwas polimlekowy działa zarówno objawowo, jak i przyczynowo.

Rola kwasu polimlekowego w medycynie estetycznej

Zabiegi z użyciem kwasu polimlekowego stosuje się w zabiegach anti-aging. Jego rola w odwracaniu procesów starzenia się skóry nadaje mu szerokie zastosowanie w biostymulacji. Pierwsze efekty wynikające z wiązania wody widoczne są natychmiast. Na pełne należy zaczekać w granicach 6 tygodni. Rezultaty utrzymują się przez 2-3 lata.

W jakich zabiegach stosuje się kwas polimlekowy?

Zastosowanie preparatu to przede wszystkim biostymulatory i wypełniacze. Po zabiegu kwasem następuje wypełnienie i odbudowa osłabionych tkanek skóry. Preparat można łączyć z innymi terapiami, na przykład laserowymi, które poprawiają widoczność rezultatów. Kwas polimlekowy zwykle aplikuje się w kilku iniekcjach dla uzyskania najlepszych efektów. To około 2-4 zabiegów w miesięcznych odstępach. W praktyce liczbę sesji i odstępy ustala lekarz medycyny estetycznej po wnikliwym wywiadzie i oględzinach skóry.

Wskazania

  • osłabienie owalu twarzy,
  • występowanie zmarszczek i bruzd,
  • zmniejszone napięcie skóry — twarzy i ciała — ramion, brzucha, ud, dekoltu
  • ubytek tkanki tłuszczowej w obszarach takich jak policzki,
  • sucha, niedostatecznie odżywiona cera,
  • zmęczona, pozbawiona blasku skóra.

Przeciwwskazania

  • ciąża i karmienie piersią,
  • choroby autoimmunologiczne, w tym choroba Hashimoto,
  • niewyrównana cukrzyca,
  • aktywna opryszczka,
  • zaburzenia krzepnięcie krwi, przyjmowanie leków rozrzedzających krew (heparyny, aspiryna),
  • nowotwory,
  • infekcje i stan zapalny w obszarze zabiegowym,
  • uczulenia na składniki zawarte w wybranym preparacie,
  • skłonność do powstawania keloidów.

Komu zalecane są zabiegi z wykorzystaniem kwasu polimlekowego?

Do zabiegu kwasem polimlekowym zachęca się zwłaszcza pacjentów po 30 roku życia, którym zależy na naturalnym, dyskretnym, ale widocznym i długotrwałym rezultacie. Stopniowo przebudowuje osłabione tkanki podatne na procesy starzenia. Jest skutecznym sposobem na wypełnienie zmarszczek, poprawę linii żuchwy czy uzupełnienie ubytków podskórnej tkanki tłuszczowej.

Efekty są widoczne szczególnie u osób bardzo szczupłych i w przypadku cienkiej skóry, na której wcześnie obserwuje się objawy zwiotczenia.

Kwas polimlekowy można podać także w inne obszary ciała, nie tylko w twarz. Nadaje mu to wszechstronne zastosowanie w niwelowaniu defektów wizualnych skóry, na przykład dekoltu i szyi, na których wyraźnie widać zmniejszoną produkcję kolagenu.

Czy kwas polimlekowy jest bezpieczny dla zdrowia?

Atutem zabiegu kwasem polimlekowym jest jego bezpieczeństwo. Ten związek występuje w organizmie naturalnie, co skutkuje jego maksymalną biodostępnością i hipoalergicznością. Zabieg zgodnie z prawem i dla bezpieczeństwa pacjenta musi być wykonany przez lekarza podobnie jak wszystkie procedury, w trakcie których narusza się ciągłość skóry i wprowadza preparaty.

Pamiętajmy przy tym o odpowiednim postępowaniu po zabiegu. To masaż wybranego obszaru skóry i unikanie ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe aż do zejścia siniaków i obrzęku. Związek z biegiem czasu samoistnie się rozkłada w organizmie.

Czy zabiegi z wykorzystaniem kwasu polimlekowego bolą?

Warto poznać przebieg zabiegu. Zawsze stosuje się znieczulenie miejscowe przy użyciu kremu, dzięki któremu podanie kwasu l-polimlekowego nie wiąże się z dolegliwościami bólowymi. Procedura trwa około 15-30 minut. Następnie lekarz rozmasowuje obszar zabiegowy, by rozprowadzić preparat. Przez pierwsze dni po zabiegu może występować dyskomfort, rumień lub obrzęk. Mogą utrzymywać się około 4 dni.

X