Skip links

Oporna tkanka tłuszczowa
zabiegi na oporną tkankę tłuszczową

Problem z oporną tkanką tłuszczową pojawia się, gdy dieta i aktywność fizyczna nie wystarczą do uzyskania pożądanej sylwetki. Dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W The Clinic mamy na nią sposoby. Dowiedz się więcej o naszych metodach.
Oporna tkanka tłuszczowa - Zabiegi

Czym jest oporny tłuszcz w ciele?

Oporny tłuszcz to w praktyce taki tłuszcz podskórny, którego redukcja jest problematyczna nawet dla nowych fanów zdrowego stylu życia. Odkłada się w szczególności w dolnej partii pleców, na udach, na brzuchu tworząc charakterystyczne fałdki. U kobiet obejmuje najczęściej okolice bioder. W tym miejscu magazynowane są zapasy energetyczne i dlatego jest on stosunkowo najpóźniej spalany. 

Problem opornego tłuszczu występuje u obu płci i największą trudność sprawia fakt, że często nawet po znacznej redukcji masy ciała przez skromniejsze posiłki o dobrej kaloryczności i odpowiedni ruch jego zapasy są nadal widoczne gołym okiem. Może także się zdarzyć, że zaburzenia hormonalne lub inne czynniki zaburzą proces lipolizy (m.in. przez spowolniony przepływ krwi), w ramach którego komórki tłuszczowe są uwalniane. Nastąpi spalanie z innych części ciała, ale nadal mamy oporną tkankę tłuszczową.

Pozbycie się opornej tkanki tłuszczowej – zabiegi

Jeśli po upływie dwóch lat blizna nadal pozostaje widoczna, jedynym rozwiązaniem jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. W The Clinic proponujemy skuteczne, bezpieczne zabiegi o przewidywalnych rezultatach.

Laser pikosekundowy

Laser frakcyjny CO2

Laser dualny

Nieinwazyjny lifting twarzy i ciała

Terapia falą akustyczną

Przyczyny opornej tkanki tłuszczowej

Zwykle winowajcą są źle dobrane treningi, niedostateczny deficyt energetyczny w diecie lub złe podejście, w tym nieuwzględnianie spożytych kalorii (np. z soków). Jeśli wyeliminujemy te powody, przyczyny powstawania tzw. opornego tłuszczu to:

  • zaburzenia hormonalne (m.in. choroba Hashimoto, choroba Cushinga)
  • predyspozycje genetyczne
  • przyjmowanie niektórych leków (m.in. neuroleptyków, leków steroidowych)
Oporna tkanka tluszczowa - jak sie jej pozbyc

Opinia specjalisty

Prof. dr hab. Wioletta Barańska-Rybak - Dermatolog
„Problem opornego tłuszczu może być szkodliwy dla zdrowia. Oprócz opornej tkanki tłuszczowej podskórnej może pojawić się bardzo niebezpieczny tłuszcz trzewny, prowokujący występowanie zaburzeń metabolicznych takich jak cukrzyca. Walka z nim może wymagać innej taktyki. Nadmiarowa tkanka tłuszczowa na brzuchu jest związana z wyższym ryzykiem zróżnicowanych chorób.”

Prof. dr hab. Wioletta Barańska-Rybak

Przewodnicząca Rady Naukowej The Clinic
Specjalista dermatolog

FAQ

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

W trakcie redukcji tkanki tłuszczowej kluczowe jest utrzymywanie wystarczającego deficytu kalorycznego. Trudno się pozbyć nadprogramowych kilogramów samymi ćwiczeniami; ważne jest odpowiednie żywienie, czyli dieta redukcyjna (najlepiej niskowęglowodanowa). Musimy wyliczyć zapotrzebowanie energetyczne organizmu i podliczać kalorie w ciągu dnia. Podstawowym błędem jest nieuwzględnianie w tym napojów takich jak soki czy nawet niewielkich przekąsek. Oporny tłuszcz często utrzymuje się jednak także wtedy, gdy BMI wskazuje wagę w normie, a dalsze odchudzanie jest już bezsensowne bądź niebezpieczne.

Każda aktywność fizyczna jest pomocna w walce o płaski brzuch, szczuplejsze uda i ręce, jednak jej dobór także jest istotny — jeśli stosujesz głównie krótkie intensywne treningi czy krótkie treningi interwałowe, warto wprowadzić długie treningi aerobowe — i na odwrót, dłuższe treningi aerobowe wzbogacić o krótki trening interwałowy. Niestety, nie jest możliwe miejscowe spalanie tkanki tłuszczowej. Rzeczywiście w pewnym stopniu możemy przyspieszyć spalanie tłuszczu na brzuchu poprzez ćwiczenia tej partii, jednak w dużej mierze konieczne jest zredukowanie masy całego ciała.

Nadmiar ćwiczeń przy jednocześnie niskiej podaży kalorii sprawia z kolei, że tempo przemiany materii drastycznie spada, a ciało jest pozbawione energii. W przypadku nadwagi i otyłości na początku należy stosować łagodniejsze ćwiczenia, by nie obciążać nadmiernie stawów.

Zdarza się jednak, że ze względu na choroby czy predyspozycje genetyczne normalne mechanizmy spalania stają się upośledzone i tylko częściowo można w ten sposób walczyć z oporną tkanką tłuszczową.

Równolegle wykonuje się badanie ginekologiczne, które może ustalić m.in. PCOS. Nadmierne owłosienie może być wywołane także przez wadliwą pracę nadnerczy, dlatego także tutaj konieczne są badania specjalistyczne. Istotna jest diagnostyka pracy tarczycy.

Efekty może przynieść systematyczna fizjoterapia stomatologiczna. Stosuje się także szynę relaksacyjną tworzoną indywidualnie dla pacjenta, która założona na górne zęby chroni przed tarciem o zęby dolne.

Leczenie farmakologiczne to w praktyce leki uspokajające i przeciwdepresyjne o komponencie uspokajającej. Nie ma leków na bruksizm jako taki. Ze wszystkich wymienionych metod natychmiastowe rezultaty przynosi jedynie leczenie bruksizmu z pomocą botoksu.

Masaż nie wykazuje realnej skuteczności w usuwaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej. Zabiegi masażu odchudzającego nie mają realnego przełożenia ani na obwody ciała, ani na jego masę.

Jeśli chcesz zachować płaski brzuch, wyrzeźbione ramiona i smukłe uda, ważne jest, by utrzymać optymalną dietę. Nie dotyczy to tylko osób, u których już występuje nadwaga. Oporna tkanka tłuszczowa może się pojawić także u tych, których BMI wykazuje normę — określamy to jako sylwetkę skinny fat. Kluczowe jest więc stosowanie diety równej z zapotrzebowaniem energetycznym. Wystarczy 7000 kcal powyżej zera energetycznego, by przytyć kilogram. Nie musimy sięgać po różne typy treningów, by uchronić się przed odkładaniem opornego tłuszczu — ważna jest jednak aktywność nietreningowa, czyli np. przemieszczanie się pieszo. Dla wielu z nas na przeszkodzie stoi problem od strony hormonalnej. Jeśli zauważymy przyrost masy ciała niezwiązany ze zwiększeniem podaży kalorii, winowajcą nie jest "spowolniony metabolizm" - różnice w metabolizmie pomiędzy różnymi ludźmi są minimalne — za to często przyczyny należy szukać w hormonach.

 

Newsletter

Zapisz się do Newsletter i otrzymuj informację o promocjach, kodach rabatowych oraz nowościach w naszej ofercie.

Jakie są sposoby na zapobieganie powstawaniu opornej tkanki tłuszczowej?

Jeśli chcesz zachować płaski brzuch, wyrzeźbione ramiona i smukłe uda, ważne jest, by utrzymać optymalną dietę. Nie dotyczy to tylko osób, u których już występuje nadwaga. Oporna tkanka tłuszczowa może się pojawić także u tych, których BMI wykazuje normę — określamy to jako sylwetkę skinny fat. Kluczowe jest więc stosowanie diety równej z zapotrzebowaniem energetycznym. 

Wystarczy 7000 kcal powyżej zera energetycznego, by przytyć kilogram. Nie musimy sięgać po różne typy treningów, by uchronić się przed odkładaniem opornego tłuszczu — ważna jest jednak aktywność nietreningowa, czyli np. przemieszczanie się pieszo. Dla wielu z nas na przeszkodzie stoi problem od strony hormonalnej. Jeśli zauważymy przyrost masy ciała niezwiązany ze zwiększeniem podaży kalorii, winowajcą nie jest „spowolniony metabolizm” – różnice w metabolizmie pomiędzy różnymi ludźmi są minimalne — za to często przyczyny należy szukać w hormonach.

X
Nie wiesz jaki zabieg
będzie odpowiedni dla Ciebie?