Skip links

Wiotka skóra
zabiegi na wiotką skórę twarzy i ciała

Jak zwalczyć wiotką skórę na twarzy i ciele? W których miejscach ciała najczęściej pojawia się wiotka skóra? Zebraliśmy w jednym miejscu najważniejsze informacje na temat tego powszechnego defektu kosmetycznego.

Wiotka skora

Czym jest wiotka skóra?

Wiotka skóra oznacza zmniejszone napięcie skóry wynikające z osłabienia jej struktur. Z całkowitej jędrności i elastyczności skóry mogą cieszyć się tylko nastolatki — z każdym rokiem następuje coraz większe osłabienie produkcji nowych włókien kolagenowych i elastyny.

Z biegiem lat skóra staje się słabsza — słabnie jej naturalne rusztowanie zbudowane z włókien kolagenu i elastyny, białek odpowiedzialnych za jej napięcie. W mniejszym stopniu wydziela się także kwas hialuronowy ważny dla jej nawilżenia. To w naturalny defekt kosmetyczny postępujący z wiekiem, choć wpływa na niego też styl życia.

Problem wiotkiej skóry najbardziej widoczny jest tam, gdzie skóra jest wrażliwa, dlatego musimy szczególnie troszczyć się o okolicę oka. Utrata jędrności skóry w tym obszarze to jedna z pierwszych oznak starzenia. Ten problem dotyczący każdego z nas jest odwracalny.

Wiotka skóra – zabiegi na wiotką skórę

Wiotka skóra to częsty problem. Medycyna estetyczna dostarcza wielu zróżnicowanych rozwiązań. Sięgamy jedynie po takie, których badania dowodzą wysokiej skuteczności i pełnego bezpieczeństwa. Wśród nich są zabiegi laserowe oraz inne technologie.

Laser pikosekundowy

Laser frakcyjny CO2

Laser dualny

Nieinwazyjny lifting twarzy i ciała

Terapia falą akustyczną

Opinia specjalisty

Prof. dr hab. Wioletta Barańska-Rybak - Dermatolog

„Wiotka skóra może wystąpić nie tylko tam, gdzie widzimy zmarszczki — jej struktury są takie same na całym ciele. Z tego powodu wiotkość możemy zobaczyć na skórze: w okolicach oczu, jako osłabiony kontur twarzy, także w formie podwójnego podbródka, w obszarze szyi i dekoltu, na brzuchu, udach i pośladkach, na ramionach.”

Prof. dr hab. Wioletta Barańska-Rybak

Przewodnicząca Rady Naukowej The Clinic
Specjalista dermatolog

FAQ

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Wynika to z osłabienia włókien kolagenowych i elastynowych przez zaburzoną pracę fibroblastów.

 

Istnieją predyspozycje genetyczne do wcześniejszego wystąpienia tego defektu.

Utrata elastyczności skóry może wynikać z innych czynników niż starzenie, m.in. nieodpowiedniej diety, ekspozycję na szkodliwe czynniki czy znacznej utraty masy ciała.

 

Skóra wiotczeje między innymi przez niedobory substancji odżywczych (zwłaszcza witaminy A, C i E) oraz w wyniku odwodnienia.

Tak, palenie papierosów istotnie wpływa na jędrność skóry i prowokuje wystąpienie jej wiotkości.

W przypadku ciała (np. ud) są one bardzo istotne i mają znaczny wpływ na kondycję skóry.

W przypadku twarzy ćwiczenia i masaże wykazują pewną skuteczność, jednak nie zatrzymają upływu czasu.

Newsletter

Zapisz się do Newsletter i otrzymuj informację o promocjach, kodach rabatowych oraz nowościach w naszej ofercie.

Objawy świadczące o wiotkiej skórze

Zapraszamy na ocenę stanu skóry do naszego specjalisty z zakresu medycyny estetycznej. W naszym gabinecie medycyny estetycznej sprawdzimy możliwość wykonywania poszczególnych zabiegów i przyjrzymy się, jak bardzo zmniejszone jest jej napięcie.

  • Z pojawieniem się wiotkiej skóry zwykle w parze idzie utrata tkanki podskórnej, czyli scieńczenie.
  • Wiotka skóra staje się podatna na rozciąganie. Możemy delikatnie ocenić, czy łatwo wraca do właściwego ułożenia, czy po naciągnięciu jest luźna. Jędrna skóra jest sprężysta. W przypadku wiotkiej jej elastyczność spada.
  • Często w naturalny sposób wraz z wiotką skórą pojawiają się inne defekty, takie jak pierwsze zmarszczki.
  • Dodatkowo lepiej napięta skóra dobrze zachowuje swoją jędrność i owal twarzy. W przypadku wiotkości skóry następuje utrata konturów twarzy.

Przyczyny wiotkiej skóry

Wiotkości zwykle towarzyszą zmarszczki, dlatego wydaje nam się, że to problem kobiet dojrzałych. Pierwsze sygnały widać jednak znacznie wcześniej, już u młodych kobiet. Przyczyny wiotkiej skóry to między innymi:

  • wiek — wiotkość skóry pojawia się nawet przed trzydziestymi urodzinami,
  • duża utrata wagi po pozbyciu się nadmiaru tkanki tłuszczowej,
  • ekspozycja na promieniowanie UV,
  • zaburzenia hormonalne,
  • brak aktywności fizycznej,
  • długie gorące kąpiele,
  • okres ciąży,
  • bariera lipidowa naruszona przez smog i dwutlenek węgla.
X
Nie wiesz jaki zabieg
będzie odpowiedni dla Ciebie?