Czy można łączyć terapie laserowe ze sobą?
W medycynie estetycznej korzysta się ze zróżnicowanych zabiegów laserowych, opartych na szeregu urządzeń i technologii. Ich łączenie pozwala uruchomić intensywne procesy naprawcze skóry. Często efekty są spektakularne. Dowiedz się, jakie zabiegi laserowe można łączyć, a także jak stosować je z innymi zabiegami medycyny estetycznej — nielaserowymi.
W jakim celu łączy się ze sobą terapie laserowe?
Laserowe zabiegi dotyczą części ciała lub twarzy, jednak zasada ich działania jest zbliżona — emituje się wiązkę promieniowania laserowego, które wywołuje kontrolowane mikro uszkodzenia. Ich cele są różne — niektóre technologie laserowe stosuje się w celu redukcji oznak starzenia, inne — do usuwania tatuaży, inne w leczeniu chorób żylnych, jeszcze inne likwidują przebarwienia i rumień.
W terapii laserowej łączonej dobiera się wybrane zabiegi, by zwiększyć skuteczność procedury. Wymaga to dobrej techniki zabiegowej, by nie wywołać podrażnień. Jest to jednak procedura zalecana zgodnie z najnowszymi osiągnięciami w tej dziedzinie. Terapia łączona przynosi szybkie, bardzo satysfakcjonujące rezultaty.
Na czym polega łączenie ze sobą terapii laserowych?
Medycyna estetyczna oferuje zróżnicowane technologie laserowe, z których część można łączyć z innymi urządzeniami. Można zastosować dwa różne lasery na tym samym obszarze zabiegowym. Wykluczone przeciwwskazania, umiejętnie dobrana moc i zastosowane końcówki minimalizują ryzyko powikłań. W ten sposób zwiększamy efekty zabiegów przy jednocześnie krótszej serii.
W medycynie estetycznej terapie laserowe stosuje się na ciele lub twarzy, dlatego możliwe jest także zastosowanie jednego urządzenia na skórze twarzy, a drugiego — na skórze ciała. Ograniczamy w ten sposób liczbę niezbędnych wizyt.
Jakie zabiegi laserowe można ze sobą łączyć?
Laseroterapie polegają na celowym uszkodzeniu komórek skóry w celu osiągnięcia naturalnej równowagi jej pracy. Dla maksymalizacji bezpieczeństwa zabiegi laserowe łączy się pod okiem doświadczonych specjalistów, którzy umiejętnie dobierają połączenia i zastosowane moce. Łączy się zwykle:
- IPL i laser erbowo-szklany – czyli intensywne światło pulsacyjne i jeden z laserów frakcyjnych. IPL cechuje wysoki poziom bezpieczeństwa. Skutecznie odmładza skórę oraz niweluje niektóre jej problemy (np. trądzik). Z kolei laser erbowo-szklany to technologia frakcyjna o wysokiej skuteczności, znana przede wszystkim z zabiegów anti-aging.
- laser tulowy i pikosekundowy — laser tulowy to technologia frakcyjna nieablacyjna. Stosowane w naszej klinice urządzenie wyróżnia natychmiastowa informacja zwrotna na wyświetlaczu. Jego atutem jest niska inwazyjność. Laser pikosekundowy bazuje na technologii ultra krótkich impulsów. Oba systemy znajdują szerokie zastosowanie w zabiegach anti-aging, ale pozwolą również zwalczyć uporczywe przebarwienia, drobne blizny i rozszerzone pory.
- laser diodowy i laser erbowo-yagowy – połączenie obu tych technologii daje bardzo dobre rezultaty w zabiegach anti-aging. Zwłaszcza laser erbowo-yagowy znajduje szerokie zastosowanie w niwelowaniu zmarszczek, zwiększaniu napięcia skóry i korekcie blizn i przebarwień. Połączenie tych procedur daje nam znakomite rezultaty.
Pamiętajmy, że oprócz tego możemy zastosować dwa urządzenie na różnych obszarach ciała — w zależności od występującego tam problemu.
Czy łączenie terapii laserowych jest bezpieczne?
Zabiegi laserowe wykonywane w sprawdzonych gabinetach medycyny estetycznej są bezpieczne. Także ich łączenie cechuje wysoki poziom bezpieczeństwa. Ważne są dobre ręce doświadczonego specjalisty lekarza medycyny estetycznej, który dostosuje moc poszczególnych urządzeń i końcówki. Wszystkie urządzenia przechodzą przez szereg rygorystycznych testów, a praktyki lekarzy są potwierdzane przez naukę.
Zabiegi poprzedza konsultacja z lekarzem medycyny estetycznej. To on ustala, czy pacjent kwalifikuje się do procedury. Należy się do niej odpowiednio przygotować — np. nie wolno przyjmować niektórych leków. Dodatkowo wnikliwy wywiad i oględziny problematycznego obszaru zmniejszają ryzyko powikłań.
W zależności od rodzaju zastosowanego lasera dolegliwości bólowe mogą być niewielkie lub dość uciążliwe. Zabiegi laserowe powodują ból u niektórych pacjentów, ale zwykle to jedynie dyskomfort. Przy terapiach łączonych stosuje się znieczulenie powierzchniowe kremem znieczulającym.
Ważne jest również stosowanie zaleceń pozabiegowych — mogą obejmować stosowanie kremów, czyli obszar zabiegowy smaruje się kilka razy dziennie preparatami łagodzącymi i natłuszczającymi. Po zabiegu łączenia laserów pacjent może wrócić do codziennych obowiązków, jednak ważne jest, by unikać sauny, basenów i ekspozycji na wysokie temperatury.
Dodatkowo pamiętajmy o ochronie przeciwsłonecznej — szkodliwe działanie promieni słonecznych może znacząco podrażnić skórę, dlatego po zabiegu laserowym zawsze stosuje się na co dzień krem SPF 50. Główne ryzyko to powstawanie przebarwień.
W okresie zimowym zabiegi laserowe uznaje się za bezpieczniejsze, ale mitem na temat laseroterapii jest to, że można je wykonywać tylko wtedy. Korzystając z kremów z filtrem można cieszyć się dobrodziejstwami laserów przez cały rok.
Czy łączenie terapii laserowych przynosi lepsze efekty?
Tak, zabiegi laserowe najlepiej wykonywać razem — to zalecana praktyka ze względu na skuteczność procedury. Z tego powodu coraz więcej pacjentów decyduje się na łączenie laseroterapii. Jednocześnie taka praktyka jest bezpieczna.
Przeciwwskazania
W przypadku łączenia zabiegów laserowych obowiązują takie same przeciwwskazania jak przy klasycznej laseroterapii:
- ciąża i karmienie piersią,
- choroby nowotworowe,
- epilepsja,
- rybia łuska,
- przyjmowanie leków, stosowanie kremów i innych preparatów światłouczulających (np. retinoidy, lamotrygina, dziurawiec zwyczajny — pamiętajmy, że liczne zioła posiadają właściwości fototoksyczne),
- nieustabilizowana cukrzyca,
- infekcje bakteryjne i wirusowe w obszarze zabiegowym,
- łuszczyca, bielactwo, liszaj i inne aktywne choroby skóry,
- zaburzenia krzepliwości krwi,
- tendencja do tworzenia blizn przerostowych (keloidów).
Jak zmieniają się koszty zabiegów przy korzystaniu z łączenia terapii laserowych?
W naszym salonie medycyny estetycznej wykonujemy zróżnicowane łączone zabiegi laserowe. Ramowy cennik znajduje się w osobnej zakładce. Pamiętajmy, że zawsze wykonuje się serię zabiegów. Jej długość określa lekarz, podobnie jak to, jak często zabiegi laserowe powinny być powtarzane.
Czy przy łączeniu terapii laserowych wydłuża się czas rekonwalescencji?
Czas rekonwalescencji różni się w zależności od wybranego urządzenia (stosowane obecnie technologie różnią się znacząco), celu kombinacji, mocy, problemu skórnego. Lekarz poinformuje o przewidywanej rekonwalescencji.
Skóra po terapii łączonej wymaga specjalnej pielęgnacji, ale nie jest ona skomplikowana.
Jakimi zabiegami nielaserowymi możemy uzupełniać laseroterapię?
Przy zabiegach laserowych możemy zastosować jednocześnie zabiegi nielaserowe. Może to być mezoterapia polegająca na iniekcjach z określonymi substancjami aktywnymi, np. kolagenem czy kwasem hialuronowym.
Laser można połączyć z osoczem bogatopłytkowym, które przyspieszy regenerację skóry i zwiększy skuteczność zabiegu. W przypadku korekty zmarszczek dobrym wyborem jest równoczesna aplikacja toksyny botulinowej.
Znakomite rezultaty oferują egzosomy, jedno z najnowocześniejszych rozwiązań medycyny estetycznej, wykazujące wyższą skuteczność niż komórki macierzyste.
Jak widać, laseroterapie można z powodzeniem łączyć z innymi zabiegami już na tej samej wizycie lub pomiędzy sesjami. Wymaga to jednak konsultacji z lekarzem medycyny estetycznej i rozmowy o potrzebach i oczekiwaniach. Nawet najbardziej zaawansowane urządzenie nie zastępuje doświadczenia i eksperckiej wiedzy lekarza.