Skip links

Rozstępy - usuwanie rozstępów

Na kondycję skóry wpływa wiele czynników. Często nie jesteśmy w stanie w pełni zapobiegać rozstępom. Medycyna estetyczna opracowała zaawansowane metody leczenia tego defektu wizualnego. Dowiedz się, jak pozbyć się rozstępów i czym właściwie są.
Rozstępy - Zabiegi

Co to są rozstępy?

Rozstępy to charakterystyczne wrzecionowate pasma, które mogą powstać w dowolnej partii ciała na skutek rozciągnięcia powierzchni skóry. Występują już od dzieciństwa, a zwłaszcza okresu dojrzewania, kiedy ciało gwałtownie się zmienia.

W praktyce jest to osłabienie i uszkodzenie włókien kolagenowych z zakłóceniem pracy komórek tkanki łącznej. Włókna kolagenowe są zdeformowane, wobec czego powstają blizny — tym właśnie są rozstępy. Obszar ten nie ma przydatków — mieszków włosowych i gruczołów potowych.

Najpierw występuje faza zapalna, w której są obrzęknięte, później jednak stają się mniej widoczne.

Problem częściej dotyka kobiet — u mężczyzn skóra jest mniej podatna na uszkodzenia, jednak w gabinetach kosmetycznych i medycyny estetycznej spotyka się także kulturystów.

Rozstępów nie należy wystawiać na światło słoneczne.

Zabiegi na rozstępy

W The Clinic stawiamy na rozwiązania o skuteczności potwierdzonej badaniami klinicznymi. Naszym priorytetem jest sięganie po przebadane procedury przynoszące wymierne rezultaty. Nasi lekarze pomagają w doborze właściwej metody leczenia.

Svg Vector Icons : http://www.onlinewebfonts.com/icon

Laser frakcyjny CO2

Nowoczesna technologia laserowa, polegająca na odparowaniu naskórka i wierzchnich warstw skóry właściwej. Powstałe mikro uszkodzenia nie powodują dalszej degradacji włókien, przeciwnie — są silnym impulsem dla skóry, by rozpocząć intensywną regenerację.

Szczegóły
Svg Vector Icons : http://www.onlinewebfonts.com/icon

Laser pikosekundowy

Laser w zaawansowanej technologii pikosekundowej; urządzenie dysponuje szeregiem końcówek i trybów, co pozwala z łatwością dopasować jego pracę do konkretnego przypadku. Intensywnie stymuluje naturalne procesy naprawcze skóry przy jednocześnie mniejszych dolegliwościach bólowych niż w starszych technologiach.

Szczegóły
Svg Vector Icons : http://www.onlinewebfonts.com/icon

Subalacyjny laser tulowy

Nieablacyjny laser frakcyjny, wywołujący mikro uszkodzenia zmuszające skórę do tworzenia nowych włókien kolagenowych. Jest świetnym rozwiązaniem w przypadku rozstępów i blizn. Jednocześnie jego praca wiąże się z niższym ryzykiem poparzeń.

Szczegóły
Svg Vector Icons : http://www.onlinewebfonts.com/icon

Osocze wysokostężone

Zabieg wykorzystuje osocze bogatopłytkowe pobrane od pacjenta, z którego tworzy się preparat. Poprzez mikro uszkodzenia osocze zostaje zaaplikowane w problematyczny obszar, stymulując skórę do dogłębnych procesów regeneracji.

Szczegóły
Svg Vector Icons : http://www.onlinewebfonts.com/icon

Mikronakłuwanie

Podczas zabiegu wykonywane są mikro nakłucia naskórka i skóry wrażliwej. 1920 mikro nakłuć na sekundę pozwala na zwiększenie jędrności skóry i stymulowanie jej do regeneracji.Neopen zmniejsza widoczność zmarszczek, redukuje przebarwienia, wyrównuje koloryt i ujędrnia skórę.

Szczegóły
Svg Vector Icons : http://www.onlinewebfonts.com/icon

Mezoterapia kolagenowa

Zabieg na dwóch poziomach wspiera produkcję kolagenu. Z jednej strony poprzez mikro uszkodzenia zmusza skórę do tworzenia nowych włókien, z drugiej — w trakcie procedury aplikuje się preparat kolagenowy.

Szczegóły
Svg Vector Icons : http://www.onlinewebfonts.com/icon

Radiofrekwencja mikroigłowa

Odmładzanie, usuwanie zmarszczek, rozstępów, przebarwień, poprawa jędrności skóry.

Szczegóły

Rodzaje rozstępów

Rozstępy mogą wystąpić w dowolnej lokalizacji ciała — nawet intensywny trening siłowy może skutkować pojawieniem się rozstępów (np. na ramionach). Z początku są bardzo widoczne, co osłabia pewność siebie. Z czasem jednak bledną. Wyróżniamy:

  • rozstępy czerwone (niedojrzałe) – niedojrzałe, czyli swędzące, obrzęknięte, wystające ponad powierzchnię ciała.
  • rozstępy białe (dojrzałe) – w fazie zanikowej, stopniowo blednące i coraz mniej widoczne.

Jak powstają rozstępy?

By zrozumieć, dlaczego stosujemy wymienione wcześniej rozwiązania w leczeniu rozstępów, warto zrozumieć, w jaki sposób powstają i jak przebiega proces uszkodzenia skóry. Dzięki temu dowiesz się, dlaczego nasze zabiegi wykazują dużą skuteczność.

  • Skóra zostaje szybko rozciągnięta w krótkim czasie — przez wzrost, zwiększenie tkanki tłuszczowej, przyrost masy mięśniowej, ciążę lub inny powód.
  • Dotąd nadmiernie napięta skóra traci swoją jędrność i staje się wiotka.
  • Następuje osłabienie włókien kolagenowych i elastynowych.
  • Włókna zostają przerwane, w efekcie czego powstają czerwone, obrzęknięte i swędzące zmiany skórne.
  • Po upływie około pół roku zmiany zaczynają blednąć i niejako wnikają w głąb skóry — nie są już wypukłe, a zwykle wklęsłe jak blizna atroficzna.
Rozstępy - jak się ich pozbyć

Gdzie mogą powstać rozstępy?

Rozstępy występują tam, gdzie doszło do naciągnięcia skóry. U kobiet po ciąży i karmieniu piersią najczęściej jest to brzuch, biodra i piersi. U nastolatków rozstępy występują zwykle na biodrach i plecach na skutek wzrostu. Osoby uprawiające sport, zarówno kobiety, jak i mężczyźni, mogą zauważyć te niechciane zmiany skórne w miejscach, w których zaszedł znaczny przyrost masy mięśniowej. Rozstępy często występują także na innych częściach ciała — nogach i rękach.

FAQ

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Rozstępy w ciąży powstają w wyniku nadmiernego rozciągania skóry brzucha, ale także piersi i w mniejszym stopniu bioder. Te niechciane zmiany skórne najczęściej są wywołane przez duży przyrost wagi, ale mogą wystąpić także u kobiet, które nieznacznie przytyły w czasie ciąży.

Rozstępy stają się z czasem mniej widoczne. Na bieżąco należy stosować kosmetyk, który ujędrnia skórę, nawilża ją i natłuszcza. Pomocne może być szczotkowanie ciała, które poprawia krążenie krwi i wspiera zwiększanie napięcia skóry.

Na ryzyko pojawienia się rozstępów narażone są dzieci z nadwagą. Ważne jest dlatego budowanie zdrowych nawyków i regularna aktywność fizyczna. Podobnie mogą wystąpić (zwykle poziome) rozstępy wynikające z szybkiego wzrostu.

U dzieci zabiegi kosmetyczne i medycyny estetycznej zwykle nie są wykonywane, ponadto elastyczność skóry jest znacznie wyższa i procesy regeneracyjne przebiegają skuteczniej.

Na bieżąco należy prowadzić szczotkowanie ciała na sucho, można stosować odpowiednie kosmetyki (świetnie sprawdzają się te dla kobiet spodziewających się dziecka), w przyszłości można wykonać zabiegi.

Na problem powstawania rozstępów najbardziej narażone są osoby, u których zachodzi gwałtowny przyrost masy ciała. Jeśli tycie (podobnie zresztą jak wzrost u dzieci) trwa długo i jest stopniowe, problem rozstępów występuje rzadziej. Szybkie zwiększenie obwodów — w okresie ciąży, podczas kuracji niektórymi lekami — jest z tego powodu bardzo niebezpieczne.

Duże rezultaty przynosi szczotkowanie skóry na sucho, by wspierać naczynia krwionośne i stymulować syntezę kolagenu.

Stosuje się kosmetyki bogate w takie substancje jak związki krzemu, ekstrakt z orzechów laskowych, naturalne olejki. Bardzo istotne jest nawilżanie i natłuszczanie skóry.

Warto sprawdzić zaburzenia hormonalne — w niektórych zachodzi większa skłonność do osłabienia włókien elastynowych i kolagenowych, a rozstępy pojawiają się przy niewielkich wahaniach wagi.

Jeśli nie da się wyeliminować przyczyny powstawania rozstępów, efekty mogą być tylko częściowe.

Powstawanie rozstępów nie jest zagrożeniem dla zdrowia.

Widoczność rozstępów z czasem spada. W fazie zapalnej są czerwone, później rozstępy bledną, choć u wielu osób, w tym kobiet w ciąży, stają się brązowe. Rozciąganie skóry jest wprawdzie odwracalne i po zmianie wagi skóra się napina, jednak nie można całkowicie pozbyć się rozstępów.

Powstawaniu rozstępów sprzyjają wahania wagi, w tym w ciąży, a także okres wzrostu. Szybka zmiana masy ciała jest szczególnie istotna.

Na ryzyko powstawania rozstępów bardziej narażone są osoby z zaburzeniami hormonalnymi, w tym chorobami tarczycy. Istnieją również predyspozycje genetyczne.

Zaburzenia włókien częściej występują wtedy, gdy w danym miejscu jest sucha skóra. Pielęgnacja skóry ma duży wpływ na to, jak widoczne będą rozstępy.

Dieta powinna być bogata w składniki, które wspierają jej nawilżenie, jak kwasy omega-3. Jeśli odżywiamy się źle bądź jesteśmy odwodnieni, skóra nie może utrzymać wydajnej produkcji kolagenu.

Przyczyny powstawania rozstępów są różne. Częstym jest gwałtowny przyrost masy ciała, choć zdarza się, że kondycję skóry osłabia także gwałtowne chudnięcie. Z tego powodu tak ważna jest odpowiednia dieta; warto stosować także aktywność fizyczną. W okresie dojrzewania wiele dzieci wykształca rozstępy w trakcie szybkiego wzrostu. U wielu kobiet w ciąży następuje silne, nadmierne rozciąganie skóry i szybki przyrost masy ciała skutkujące rozstępami.

Najczęściej rozstępy pojawiają się na zewnętrznej i wewnętrznej stronie ud, na pośladkach, na biodrach, na plecach na brzuchu, także na piersiach i ramionach.

Początkowo, gdy mamy niedojrzałe rozstępy, są one wyraźnie wypukłe i ich strukturę można wyczuć palcami. Trwa to około pół roku od rozpoczęcia ich powstawania. Skóra swędzi, jest ścieńczona, występuje rozszerzenie naczyń krwionośnych. Na tym etapie bardzo ważne jest, by wprowadzić domowe sposoby — specjalistyczne kosmetyki o działaniu nawilżającym i natłuszczającym, wspierającym regenerację skóry (np. olej migdałowy, masło shea). Po początkowej fazie uszkodzona skóra blednie — rozstępy są mniej widoczne, lekko pomarszczone o charakterze blizny. W tym momencie można usunąć rozstępy.

Medycyna i kosmetologia estetyczna proponują nowoczesne zabiegi zwiększające syntezę włókien kolagenowych i elastynowych, co znacznie niweluje rozstępy — zarówno ich widoczność, jak i głębokość. Najlepsze efekty oferują zabiegi laserowe i z mikro uszkodzeniami, choć czasem wystarczą peelingi chemiczne Warto przy tym pamiętać, że nie ma możliwości całkowitego usuwania rozstępów, można jednak uzyskać rewelacyjne rezultaty. Domowe sposoby na rozstępy są stanowczo mniej skuteczne.

X
Nie wiesz jaki zabieg
będzie odpowiedni dla Ciebie?