Skip links

Toksyna botulinowa

Popularny botoks, czyli toksyna botulinowa typu A, to substancja od lat wykorzystywana w medycynie. Doskonale sprawdza się przy wygładzaniu zmarszczek oraz bruzd, ale znajduje też zastosowanie przy leczeniu nadpotliwości, migren czy bruksizmu.

Czym jest toksyna botulinowa?

Pod popularną nazwą botoks kryje się neurotoksyna, która jest wytwarzana przez beztlenową bakterię jadu kiełbasianego Clostridum botulinum. Zidentyfikowano kilka rodzajów toksyn, ale typ A, stosowany w medycynie estetycznej, jest najsilniejszy. Toksyna botulinowa to najlepszy sposób na natychmiastowe poradzenie sobie ze zmarszczkami mimicznymi, których główną przyczyną powstawania jest nadmierna aktywność mięśni. Swą wyjątkową skuteczność botoks zawdzięcza temu, że blokuje wydzielanie acetylochiny, czyli neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekazywanie impulsów nerwowych z neuronu do komórki nerwowej – dzięki temu mięsień zostaje unieruchomiony, a przylegająca do niego skóra się rozprostowuje. Zabieg jest szybki, bezpieczny i pozwala cieszyć się efektami przez około trzech do sześciu miesięcy.

Toksyna botulinowa

Jak działa toksyna botulinowa?

Gdy wstrzykniemy botoks w okolice zmarszczki, przewodzenie impulsów nerwowych w danym obszarze zostaje zablokowane. Mięsień zostaje więc sparaliżowany, traci zdolność kurczenia się, dzięki czemu skóra rozluźnia się, przestaje marszczyć, a zmarszczka się wygładza i nie pogłębia. Paraliżowanie mięśnia może brzmieć groźnie, ale warto wiedzieć, że unieruchomienie dotyczy tylko niewielkich fragmentów skóry, pozostałe mięśnie funkcjonują normalnie, a twarz nie traci naturalnego wyglądu. Paraliż utrzymuje się do 6 miesięcy – po tym czasie można zabieg z toksyną botulinową powtórzyć. Substancja daje szybkie rezultaty – zaczyna działać maksymalnie do 72 godzin po wstrzyknięciu, już wtedy zobaczymy więc upragnione efekty (do 14 dni czekamy na całkowity efekt). Zabieg jest szybki, bezbolesny i mało inwazyjny.

Jakie dolegliwości leczy się przy użyciu toksyny botulinowej?

Lwia zmarszczka to zmarszczka mimiczna wynikająca z siły mięśni twarzy, jej anatomii i mimiki. Toksyna botulinowa aplikowana w problematyczny obszar zapobiega nadmiernemu kurczeniu się mięśni, jednocześnie zachowując naturalny wyraz twarzy.

Kurze łapki i inne zmarszczki w okolicach oczu także wynikają z mimiki twarzy oraz pojawiają się naturalnie z wiekiem. Toksyna botulinowa aplikowana w tę okolicę jest bezpieczna dla oczu. Zapobiega samowolnym skurczom i ogranicza widoczność zmarszczek, a także chroni przed ich pogłębianiem się.

Zmarszczki na czole w postaci pionowej i poziomej wynikają zarówno z osłabienia tkanek skóry na skutek procesów starzenia, jak i mimiki. Toksyna botulinowa aplikowana bezpośrednio w problematyczne mięśnie w kilku iniekcjach ogranicza kurczliwość mięśni oraz zapobiega pogłębianiu się defektu.

Zmarszczki u nasady nosa to przede wszystkim zmarszczki marionetki – wynikają głównie z mimiki i nadają twarzy charakterystycznego, smutnego wyrazu. Rozwiązaniem jest toksyna botulinowa, która rozluźnia mięśnie i chroni przed pogłębianiem się bruzd.

Zmarszczki na szyi pojawiają się naturalnie z wiekiem na skutek ruchu głowy. Toksyna botulinowa aplikowana bezpiecznie przez lekarza chroni przed ich pogłębianiem się, rozluźnia mięśnie, jednocześnie w żaden sposób nie wpływając na zakres ruchu.

Toksyna botulinowa stanowi innowacyjną metodę leczenia migren – z aurą, bez aury i w ramach bólu przewlekłego. Lekarz najpierw ustala, które mięśnie odpowiadają za występowanie bólu, a następnie aplikuje toksynę botulinową, chroniąc przed ich kurczeniem się i napinaniem. Skuteczność zabiegu jest bardzo wysoka.

Leczenie bruksizmu poprzez nakładki i fizjoterapię może zajmować długi czas; nie zawsze także da się zlikwidować przyczynę napinania mięśni żuchwy. Toksynę botulinową aplikuje się po bokach twarzy w napięty mięsień, co może wywołać niewielki dyskomfort. W kolejnych dniach po zabiegu mięśnie rozluźniają się, a w następnych tygodniach często dochodzi do załagodzenia rysów twarzy.

Toksyna botulinowa leczy nadpotliwość dłoni, stóp, pach i innych problematycznych obszarów ciała. Jej działanie polega na miejscowym porażeniu nerwów odpowiedzialnych za pracę gruczołów potowych.

Jak wygląda zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej?

Zabieg poprzedza konsultacja z lekarzem medycyny estetycznej, który ogląda wybrany obszar i ocenia napięcie mięśni. W ten sposób dobiera się dawkę preparatu. Zwykle zaznacza się miejsce, w którym należy wprowadzić toksynę botulinową. Liczba iniekcji zależy od rodzaju mięśnia i jego wielkości, w przypadku nadpotliwości jest to kilkanaście ukłuć. Poziom bólu jest zróżnicowany, jednak z reguły sprowadza się do chwilowego dyskomfortu. W kolejnych godzinach i dniach dochodzi do stopniowego rozluźniania mięśnia. Należy pamiętać, by nie dotykać ani nie dociskać obszaru zabiegowego po wyjściu z kliniki, co może prowadzić do przemieszczania preparatu.

Toksyna botulinowa informacje

Wskazania i przeciwwskazania

Toksyna botulinowa - Wskazania​

Toksyna botulinowa - Przeciwwskazania

Informacje o zabiegu

Obszar zabiegu

W zależności od potrzeb

Czas trwania

15 - 30 min

Liczba zalecanych sesji

1 sesja na kilka miesięcy

Toksyna botulinowa - Efekty​

 • Redukcja zmarszczek
 • Leczenie bólów migrenowych
 • Leczeni nadpotliwości
 • Leczenie bruksizmu
 • Zapobieganie pogłębianiu zmarszczek

Toksyna botulinowa - Cennik​

 • Redukcja zmarszczek mimicznych od 700 do 2200 zł
 • Leczenie bruksizmu od 1500 do 2200 zł
 • Leczenie nadmiernej potliwości od 2000 zł
 • Płynna toksyna botulinowa od 1100 zł

  jedna okolica

FAQ

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Wystarczy jeden zabieg, by cieszyć się efektami przez kilka miesięcy.

Zabieg nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Na 24 godziny przed procedurą odradza się spożywania alkoholu, a na 3 dni przed planowanym zabiegiem przyjmowania aspiryny oraz innych leków rozrzedzających krew.

 • Na 24 godziny po zabiegu zrezygnować ze spożywania alkoholu oraz podejmowania się intensywnej aktywności fizycznej.
 • Przez 2 tygodnie po zabiegu nie rozgrzewać nadmiernie miejsca zabiegowego, a więc unikać mocnej ekspozycji słonecznej, korzystania z sauny bądź solarium.
 • Stosować krem z wysokim filtrem ochronnym.
 •  

Botoks to najlepszy sposób na natychmiastowe poradzenie sobie ze zmarszczkami mimicznymi. Można zastosować go również profilaktycznie, aby uniknąć pogłębiania się zmarszczek, a więc już około 25. roku życia.

X
Nie wiesz jaki zabieg
będzie odpowiedni dla Ciebie?