Toksyna botulinowa

Popularny botoks, czyli toksyna botulinowa typu A, to substancja od lat wykorzystywana w medycynie. Doskonale sprawdza się przy wygładzaniu zmarszczek oraz bruzd, ale znajduje też zastosowanie przy leczeniu nadpotliwości, migren czy bruksizmu.

Czym jest toksyna botulinowa

Pod popularną nazwą botoks kryje się neurotoksyna, która jest wytwarzana przez beztlenową bakterię jadu kiełbasianego Clostridum botulinum. Zidentyfikowano kilka rodzajów toksyn, ale typ A, stosowany w medycynie estetycznej, jest najsilniejszy. Toksyna botulinowa to najlepszy sposób na natychmiastowe poradzenie sobie ze zmarszczkami mimicznymi, których główną przyczyną powstawania jest nadmierna aktywność mięśni. Swą wyjątkową skuteczność botoks zawdzięcza temu, że blokuje wydzielanie acetylochiny, czyli neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekazywanie impulsów nerwowych z neuronu do komórki nerwowej – dzięki temu mięsień zostaje unieruchomiony, a przylegająca do niego skóra się rozprostowuje. Zabieg jest szybki, bezpieczny i pozwala cieszyć się efektami przez około trzech do sześciu miesięcy.

Toksyna botulinowa

Jak działa toksyna botulinowa?

Gdy wstrzykniemy botoks w okolice zmarszczki, przewodzenie impulsów nerwowych w danym obszarze zostaje zablokowane. Mięsień zostaje więc sparaliżowany, traci zdolność kurczenia się, dzięki czemu skóra rozluźnia się, przestaje marszczyć, a zmarszczka się wygładza i nie pogłębia. Paraliżowanie mięśnia może brzmieć groźnie, ale warto wiedzieć, że unieruchomienie dotyczy tylko niewielkich fragmentów skóry, pozostałe mięśnie funkcjonują normalnie, a twarz nie traci naturalnego wyglądu. Paraliż utrzymuje się do 6 miesięcy – po tym czasie można zabieg z toksyną botulinową powtórzyć. Substancja daje szybkie rezultaty – zaczyna działać maksymalnie do 72 godzin po wstrzyknięciu, już wtedy zobaczymy więc upragnione efekty (do 14 dni czekamy na całkowity efekt). Zabieg jest szybki, bezbolesny i mało inwazyjny.

Wskazania i przeciwwskazania

Wskazania​ do zabiegu

Przeciwwskazania do zabiegu

Informacje o zabiegu

Obszar zabiegu

W zależności od potrzeb

Czas trwania

15 - 30 min

Ilość zalecanych sesji

1 sesja na kilka miesięcy

Efekty​

 • Redukcja zmarszczek
 • Leczenie bólów migrenowych
 • Leczeni nadpotliwości
 • Leczenie bruksizmu

Cennik​

 • Redukcja zmarszczek mimicznych od 700 do 2200 zł
 • Leczenie bruksizmu od 1500 do 2200 zł
 • Leczenie nadmiernej potliwości od 2000 zł
 • Płynna toksyna botulinowa od 1100 zł

  jedna okolica

FAQ

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Wystarczy jeden zabieg, by cieszyć się efektami przez kilka miesięcy.

Zabieg nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Na 24 godziny przed procedurą odradza się spożywania alkoholu, a na 3 dni przed planowanym zabiegiem przyjmowania aspiryny oraz innych leków rozrzedzających krew.

 • Na 24 godziny po zabiegu zrezygnować ze spożywania alkoholu oraz podejmowania się intensywnej aktywności fizycznej.
 • Przez 2 tygodnie po zabiegu nie rozgrzewać nadmiernie miejsca zabiegowego, a więc unikać mocnej ekspozycji słonecznej, korzystania z sauny bądź solarium.
 • Stosować krem z wysokim filtrem ochronnym.
 •  

Botoks to najlepszy sposób na natychmiastowe poradzenie sobie ze zmarszczkami mimicznymi. Można zastosować go również profilaktycznie, aby uniknąć pogłębiania się zmarszczek, a więc już około 25. roku życia.

Zainspiruj się

Aby otrzymywać informacje o naszych zabiegach, ekskluzywnych wydarzeniach oraz nowościach
- zapisz sie do naszego newslettera.

Copyright © 2023 THE-CLINIC