Skip links

Znamiona - rodzaje, badanie, leczenie

Znamiona barwnikowe, potocznie pieprzyki, występują na ciele każdego człowieka. Tworzą się już we wczesnym dzieciństwie. Czasem stanowią defekt kosmetyczny. Są jednak możliwe do usunięcia nowoczesnymi metodami. Sprawdź, jak robimy to w The Clinic.
Znamiona - Zabiegi

Czym są znamiona?

Każdy z nas ma najczęściej około 10-20 znamion barwnikowych. Ich liczbę na obszarze ciała warunkują czynniki genetycznie, choć wiele zależy od czynników środowiskowych.

Znamiona powstają najczęściej na skutek ekspozycji na promieniowanie UV. Naturalnie z biegiem czasu mogą ciemnieć, inne z kolei jaśnieją. Niektóre rozwijają się już w życiu płodowym.

Znamiona, potocznie nazywane pieprzykami, dzielimy przede wszystkim na łagodne i dysplastyczne. Klasyczne nie stanowią powodu do zmartwień — są symetryczne, dobrze odgraniczone od reszty skóry, o jednolitej barwie.

Znamiona atypowe są z kolei większych rozmiarów, niesymetryczne, ich brzegi są nierównomierne, podobnie jak rozmieszczenie kolorów.

Mogą ulec transformacji w czerniaka, czyli rozwojowi w kierunku nowotworu złośliwego, bardzo niebezpiecznego raka skóry. Rozpoznanie czerniaka we wczesnej fazie zwiększa szansę na wyleczenie.

Ponadto oprócz znamion barwnikowych występują znamiona naskórkowe, wychodzące z gruczołów potowych, wychodzące z gruczołów łojowych, naczyniowe. Czasami mogą z nich wychodzić włosy.

Usuwanie znamion – zabiegi

Wiele osób decyduje się na chirurgiczne usunięcie znamion, choć najczęściej są to niezłośliwe zmiany. Warto wiedzieć, że ich zahaczenie może prowokować nowotwory skóry. Dużą skuteczność wykazuje także metoda laserowa. Wykonujemy następujące zabiegi:

Svg Vector Icons : http://www.onlinewebfonts.com/icon

Laser frakcyjny CO2

Metoda usuwająca znamiona i inne zmiany pigmentacyjne. Uszkodzeniu ulega od 15 do 30% obszaru poddawanego zabiegowi — odparowany zostaje naskórek oraz wierzchnie warstwy skóry właściwej. Zdrowy obszar zostaje zmuszony do intensywnej regeneracji.

Szczegóły
Svg Vector Icons : http://www.onlinewebfonts.com/icon

Laser pikosekundowy

Specjalistyczna technologia laserowa skoncentrowana na usuwaniu barwników — zarówno sztucznych (tatuaże), jak i naturalnych, czyli przebarwień i znamion. Laser powoduje relatywnie mniejsze dolegliwości bólowe niż inne technologie, jednak zabieg można przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym. Czas rekonwalescencji jest krótszy niż w alternatywnych metodach.

Szczegóły
Svg Vector Icons : http://www.onlinewebfonts.com/icon

Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych

Pozwala usuwać różne rodzaje znamion barwnikowych, w tym niepokojące lub duże zmiany. Zabieg przeprowadza się pod wpływem znieczulenia miejscowego. Obszar zmiany wycina się z niewielkim zapasem; pobrany wycinek można przekazać do badania histopatologicznego.

Szczegóły

Rodzaje znamion

Ze względu na typ zmiany skórnej wyróżnia się rodzaje znamion barwnikowych. Niektóre z nich nie stanowią żadnego powodu do zmartwień, choć każde znamię warto regularnie sprawdzać. Inne mogą niepokoić. Znamiona barwnikowe dzielimy na:

  • znamiona wrodzone, sięgające nawet kilkunastu centymetrów średnicy,
  • znamiona barwnikowe nabyte,
  • znamiona Spitza,
  • znamię Suttona,
  • znamię Beckera,
  • znamię Meschera,
  • znamię błękitne, płaska plamka o gładkiej powierzchni, czasem przypominająca raka skóry,
  • znamię Clarka,
  • znamię atypowe, znamię dysplastyczne — stan przednowotworowy,
  • znamiona naczyniowe płaskie.

Badanie znamion

Jeśli u noworodka stwierdzono znamię wrodzone, wymaga ono możliwie najszybszej kontroli u lekarza dermatologa. Podobnie inne znamiona na skórze, w tym większe, należy w miarę możliwości oglądać i kontrolować ich zmiany. Niektóre warto sprawdzić zawczasu, ponieważ mogą zostać pomylone ze zmianami nowotworowymi — np. znamię błękitne.

Badanie znamienia to z jednej strony oględziny przez dermatologa, natomiast z drugiej, jeśli jest taka konieczność, to badanie dermatoskopowe. Badanie jest nieinwazyjne i pozwala z dużym zbliżeniem przyjrzeć się zmianie.

Należy mieć na uwadze, że w przypadku niepokojących zmian skórnych najlepszą decyzją jest ich chirurgiczne usunięcie. Następnie próbkę można poddać badaniu histopatologicznemu, które pozwoli zweryfikować, czy w obszarze znamienia zaczął rozwijać się czerniak.

Sygnały, które powinny niepokoić:

  • średnica większa niż 5 milimetrów, znamię się powiększa, jego wielkość rośnie szybko,
  • nierówny kształt, asymetria, nieregularne brzegi,
  • guzki (wypukłe pieprzyki),
  • obecność niebiesko-białych struktur, różne odcienie brązu, wielokolorowość,
  • świąd.

Jeśli masz liczne znamiona na skórze lub jesteś w grupie podwyższonego ryzyka, nie zwlekaj z wizytą w razie wystąpienia któregokolwiek z tych objawów. Zapraszamy na konsultację dermatologiczną i badanie dermatoskopowe.

znamiona wskazanie

Profilaktyka znamion

Samodzielną profilaktykę znamion i innych zmian w strukturze skóry należy wykonywać co miesiąc. Oglądajmy regularnie wygląd pieprzyka, by upewnić się, że w obrębie znamienia nie zachodzą procesy nowotworowe. Należy pamiętać, że czerniak we wczesnym stadium jest w pełni wyleczalny.

FAQ

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Wiele osób zastanawia się, skąd się biorą znamiona. Większość pieprzyków (znamion) powstaje pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Tworzą się w okresie wczesnego dzieciństwa, w czasie dojrzewania, w ciąży, w trakcie terapii lekami immunosupresyjnymi, jednak głównie na skutek ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Istotne jest także podłoże genetyczne.

Znamiona wynikające z pracy komórek barwnikowych skóry mogą wystąpić w różnych lokalizacjach w obrębie skóry. Przykładowo znamię Spitz najczęściej pojawia się na twarzy lub na kończynach. Znamię Beckera z kolei — w obszarze barków lub ramion. Znamię Clarka występuje zwykle na tułowiu lub kończynach na granicy skórno-naskórkowej lub w skórze właściwej. Znamię Suttona może wystąpić w dowolnej lokalizacji. Barwnikowe znamiona na skórze pojawiają się na twarzy, na kończynach, na tułowiu, na plecach.

Szczególną uwagę należy zwracać na znamiona wrodzone. Mają one większą tendencję do przekształcania w raka skóry. Wymagają regularnej kontroli gołym okiem i częstych oględzin u lekarza dermatologa. Zaleca się usuwanie niektórych zmian — np. znamię błękitne warto usunąć, jeśli ogniska przekraczają 10 mm średnicy. Z kolei znamię Suttona zwykle ustępuje samoistnie, jednak może przekształcić się w czerniaka, dlatego tego typu znamiona należy kontrolować u dermatologa.

Szczególną uwagę na znamiona powinny zwracać osoby z grupy ryzyka. Tu zaliczamy osoby z licznymi piegami, tych, którzy łatwo ulegają poparzeniom słonecznym lub takiej sytuacji doświadczyli w dzieciństwie, miłośników solarium, osoby z atypowymi znamionami, spokrewnione z pacjentami chorymi na czerniaka, osoby o jasnej karnacji.

U dzieci, zwłaszcza we wczesnym dzieciństwie, znamiona w obrębie skóry najczęściej rosną wraz z wiekiem. Przykładowo znamię Spitz, które pojawia się zwykle przed 12 rokiem życia, szybko rośnie i jego rozmiar zwykle przekracza centymetr. U dorosłych znamiona mają stały rozmiar. Ilość i kolor znamion nie powinny ulegać zmianom.

Większość barwnikowych zmian skórnych jest łagodna. Na tym podłożu powstaje jedynie ok. 30% czerniaków — tylko w rzadkich przypadkach zmiany barwnikowe ulegają przekształceniu w nowotwór złośliwy. By jednak mieć pewność, że nie przeoczymy niepokojących sygnałów, warto regularnie oglądać znamiona i kontrolować ich stan. Przedstawiamy ABCDE czerniaka:

A — znamię stało się asymetryczne — znamiona barwnikowe zwykle mają regularny kształt,

B — jego brzegi są zgrubiałe czy poszarpane,

C — ma czerwony, czarny lub niejednolity kolor, jest w różnych odcieniach,

D — ma duży rozmiar,

E — ewoluuje i zmienia się.

Szczególnie niebezpieczne jest zapominanie o kremie z wysokim filtrem w przypadku osób, u których występują liczne barwnikowe zmiany skórne.

 

X
Nie wiesz jaki zabieg
będzie odpowiedni dla Ciebie?