Skip links

Oporna tkanka tłuszczowa - zabiegi

Problem z oporną tkanką tłuszczową pojawia się, gdy dieta i aktywność fizyczna nie wystarczą do uzyskania pożądanej sylwetki. Dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W The Clinic mamy na nią sposoby. Dowiedz się więcej o naszych metodach.
Oporna tkanka tłuszczowa - Zabiegi

Czym jest oporny tłuszcz w ciele?

Oporny tłuszcz to w praktyce taki tłuszcz podskórny, którego redukcja jest problematyczna nawet dla nowych fanów zdrowego stylu życia. Odkłada się w szczególności w dolnej partii pleców, na udach, na brzuchu tworząc charakterystyczne fałdki. U kobiet obejmuje najczęściej okolice bioder. W tym miejscu magazynowane są zapasy energetyczne i dlatego jest on stosunkowo najpóźniej spalany. Problem opornego tłuszczu występuje u obu płci i największą trudność sprawia fakt, że często nawet po znacznej redukcji masy ciała przez skromniejsze posiłki o dobrej kaloryczności i odpowiedni ruch jego zapasy są nadal widoczne gołym okiem. Może także się zdarzyć, że zaburzenia hormonalne lub inne czynniki zaburzą proces lipolizy (m.in. przez spowolniony przepływ krwi), w ramach którego komórki tłuszczowe są uwalniane. Nastąpi spalanie z innych części ciała, ale nadal mamy oporną tkankę tłuszczową.

Zabiegi na pozbycie się opornej tkanki tłuszczowej

Nowoczesne zabiegi na rozpad tkanki tłuszczowej sprawiają, że walka z tłuszczem opornym staje się łatwiejsza. W The Clinic proponujemy zabiegi, za którymi stoją badania naukowe i praktyka. Stawiamy na rozwiązania przynoszące wymierne rezultaty.

Svg Vector Icons : http://www.onlinewebfonts.com/icon

Liposukcja/Lipoftransfer

W ramach tego zabiegu chirurgicznego następuje odessanie tłuszczu za pomocą rurki i silnego podciśnienia. Można w ten sposób zredukować obwód w miejscach, w których oporny tłuszcz odkłada się najczęściej, np. z brzucha czy ud. Ponadto tak pozyskany tłuszcz można wykorzystać do bezpiecznego dla organizmu przeszczepu w piersi, pośladki, usta czy do wygładzenia zmarszczek.

Szczegóły
Svg Vector Icons : http://www.onlinewebfonts.com/icon

Lipoliza iniekcyjna

To nisko inwazyjna procedura, wykorzystująca roztwór substancji odpowiedzialnych za proces lipolizy. Podanie zastrzyków w wybraną partię ciała sprawia, że przez kolejne 3 tygodnie komórki tłuszczowe są uwalniane i wydalane z organizmu. W dalszym ciągu zaleca się przestrzeganie diety i stosowanie aktywności fizycznej, jednak jest to sprawdzona metoda zarówno na podwójny podbródek, jak i oporny tłuszcz w okolicach brzucha.

Szczegóły
Svg Vector Icons : http://www.onlinewebfonts.com/icon

Nieinwazyjny lifting ciała

Poprawa elastyczności skóry, odmładzające zabiegi na twarz, redukcja nadmiaru tkanki tłuszczowej, leczenie opadających powiek i worków pod oczami.

Szczegóły
Svg Vector Icons : http://www.onlinewebfonts.com/icon

Modelowanie sylwetki

Urządzenie wykorzystujące fale radiową do modelowania sylwetki.

Szczegóły
Svg Vector Icons : http://www.onlinewebfonts.com/icon

Mezoterapia antycelluitowa

Redukcja cellulitu na udach, pośladkach, ramionach i brzuchu.

Szczegóły

Jakie są przyczyny opornej tkanki tłuszczowej?

Zwykle winowajcą są źle dobrane treningi, niedostateczny deficyt energetyczny w diecie lub złe podejście, w tym nieuwzględnianie spożytych kalorii (np. z soków). Jeśli wyeliminujemy te powody, przyczyny powstawania tzw. opornego tłuszczu to:

  • zaburzenia hormonalne (m.in. choroba Hashimoto, choroba Cushinga)
  • predyspozycje genetyczne
  • przyjmowanie niektórych leków (m.in. neuroleptyków, leków steroidowych)

Jakie są sposoby na zapobieganie powstawaniu opornej tkanki tłuszczowej?

Jeśli chcesz zachować płaski brzuch, wyrzeźbione ramiona i smukłe uda, ważne jest, by utrzymać optymalną dietę. Nie dotyczy to tylko osób, u których już występuje nadwaga. Oporna tkanka tłuszczowa może się pojawić także u tych, których BMI wykazuje normę — określamy to jako sylwetkę skinny fat. Kluczowe jest więc stosowanie diety równej z zapotrzebowaniem energetycznym. Wystarczy 7000 kcal powyżej zera energetycznego, by przytyć kilogram. Nie musimy sięgać po różne typy treningów, by uchronić się przed odkładaniem opornego tłuszczu — ważna jest jednak aktywność nietreningowa, czyli np. przemieszczanie się pieszo. Dla wielu z nas na przeszkodzie stoi problem od strony hormonalnej. Jeśli zauważymy przyrost masy ciała niezwiązany ze zwiększeniem podaży kalorii, winowajcą nie jest „spowolniony metabolizm” – różnice w metabolizmie pomiędzy różnymi ludźmi są minimalne — za to często przyczyny należy szukać w hormonach.

Oporna tkanka tluszczowa - jak sie jej pozbyc

FAQ

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

W trakcie redukcji tkanki tłuszczowej kluczowe jest utrzymywanie wystarczającego deficytu kalorycznego. Trudno się pozbyć nadprogramowych kilogramów samymi ćwiczeniami; ważne jest odpowiednie żywienie, czyli dieta redukcyjna (najlepiej niskowęglowodanowa). Musimy wyliczyć zapotrzebowanie energetyczne organizmu i podliczać kalorie w ciągu dnia. Podstawowym błędem jest nieuwzględnianie w tym napojów takich jak soki czy nawet niewielkich przekąsek. Oporny tłuszcz często utrzymuje się jednak także wtedy, gdy BMI wskazuje wagę w normie, a dalsze odchudzanie jest już bezsensowne bądź niebezpieczne.

Każda aktywność fizyczna jest pomocna w walce o płaski brzuch, szczuplejsze uda i ręce, jednak jej dobór także jest istotny — jeśli stosujesz głównie krótkie intensywne treningi czy krótkie treningi interwałowe, warto wprowadzić długie treningi aerobowe — i na odwrót, dłuższe treningi aerobowe wzbogacić o krótki trening interwałowy. Niestety, nie jest możliwe miejscowe spalanie tkanki tłuszczowej. Rzeczywiście w pewnym stopniu możemy przyspieszyć spalanie tłuszczu na brzuchu poprzez ćwiczenia tej partii, jednak w dużej mierze konieczne jest zredukowanie masy całego ciała.

Nadmiar ćwiczeń przy jednocześnie niskiej podaży kalorii sprawia z kolei, że tempo przemiany materii drastycznie spada, a ciało jest pozbawione energii. W przypadku nadwagi i otyłości na początku należy stosować łagodniejsze ćwiczenia, by nie obciążać nadmiernie stawów.

Zdarza się jednak, że ze względu na choroby czy predyspozycje genetyczne normalne mechanizmy spalania stają się upośledzone i tylko częściowo można w ten sposób walczyć z oporną tkanką tłuszczową.

Równolegle wykonuje się badanie ginekologiczne, które może ustalić m.in. PCOS. Nadmierne owłosienie może być wywołane także przez wadliwą pracę nadnerczy, dlatego także tutaj konieczne są badania specjalistyczne. Istotna jest diagnostyka pracy tarczycy.

Efekty może przynieść systematyczna fizjoterapia stomatologiczna. Stosuje się także szynę relaksacyjną tworzoną indywidualnie dla pacjenta, która założona na górne zęby chroni przed tarciem o zęby dolne.

Leczenie farmakologiczne to w praktyce leki uspokajające i przeciwdepresyjne o komponencie uspokajającej. Nie ma leków na bruksizm jako taki. Ze wszystkich wymienionych metod natychmiastowe rezultaty przynosi jedynie leczenie bruksizmu z pomocą botoksu.

Masaż nie wykazuje realnej skuteczności w usuwaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej. Zabiegi masażu odchudzającego nie mają realnego przełożenia ani na obwody ciała, ani na jego masę.

Jeśli chcesz zachować płaski brzuch, wyrzeźbione ramiona i smukłe uda, ważne jest, by utrzymać optymalną dietę. Nie dotyczy to tylko osób, u których już występuje nadwaga. Oporna tkanka tłuszczowa może się pojawić także u tych, których BMI wykazuje normę — określamy to jako sylwetkę skinny fat. Kluczowe jest więc stosowanie diety równej z zapotrzebowaniem energetycznym. Wystarczy 7000 kcal powyżej zera energetycznego, by przytyć kilogram. Nie musimy sięgać po różne typy treningów, by uchronić się przed odkładaniem opornego tłuszczu — ważna jest jednak aktywność nietreningowa, czyli np. przemieszczanie się pieszo. Dla wielu z nas na przeszkodzie stoi problem od strony hormonalnej. Jeśli zauważymy przyrost masy ciała niezwiązany ze zwiększeniem podaży kalorii, winowajcą nie jest "spowolniony metabolizm" - różnice w metabolizmie pomiędzy różnymi ludźmi są minimalne — za to często przyczyny należy szukać w hormonach.

Problem opornego tłuszczu może być szkodliwy dla zdrowia. Oprócz opornej tkanki tłuszczowej podskórnej może pojawić się bardzo niebezpieczny tłuszcz trzewny, prowokujący występowanie zaburzeń metabolicznych takich jak cukrzyca. Walka z nim może wymagać innej taktyki. Nadmiarowa tkanka tłuszczowa na brzuchu jest związana z wyższym ryzykiem zróżnicowanych chorób.

X
Nie wiesz jaki zabieg
będzie odpowiedni dla Ciebie?