Skip links

Blizny – usuwanie blizn Warszawa

W The Clinic proponujemy szereg zabiegów medycyny estetycznej, pozwalających pozbyć się blizn o różnym charakterze — zanikowych, przerostowych i innych. Dowiedz się, jak klasyfikuje się blizny i jak można z nimi skutecznie walczyć.

Blizny - Zabiegi

Czym są blizny?

Blizna to charakterystyczny rodzaj zmiany w skórze, która powstaje po uszkodzeniu skóry właściwej. Ubytek jest uzupełniany przez inną tkankę — łączną włóknistą. Występują po zróżnicowanych urazach, a rozmiar i forma zależy od przebiegu procesu gojenia się rany.

Widoczne blizny są dla wielu osób poważnym defektem wizualnym, odbierającym pewności siebie. Szczególnie problematyczne zdają się być wyraźne blizny na twarzy (np. po trądziku młodzieńczym czy ospie), ale też duże blizny pooperacyjne (jak po cesarskim cięciu).

Te niechciane pamiątki wraz z upływem czasu stopniowo blakną, jednak wciąż odznaczają się na tle reszty skóry.

Jak powstaje blizna? Pierwszy etap gojenia się rany to faza zapalna. Następnie przez kilka tygodni trwa faza proliferacyjna, w której zachodzi proces tworzenia nowego naskórka.

W trzecim etapie następuje dojrzewanie — nowe włókna kolagenowe zastępują uszkodzone stare włókna. Blizna przestaje ulegać zmianom po upływie mniej więcej dwóch lat.

Redukcja i usuwanie blizn – zabiegi na blizny

Jeśli po upływie dwóch lat blizna nadal pozostaje widoczna, jedynym rozwiązaniem jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. W The Clinic proponujemy skuteczne, bezpieczne zabiegi o przewidywalnych rezultatach.

Svg Vector Icons : http://www.onlinewebfonts.com/icon

Laser pikosekundowy

Technologia pikosekundowa — ultra krótkich impulsów — stworzona z myślą o tatuażach, rozstępach i bliznach. Duży wybór głowic pozwala dostosować metody leczenia do konkretnego przypadku. Skóra zostaje zmuszona do regeneracji poprzez mikro uszkodzenia, jednak czas ten wyróżnia się na tle innych rozwiązań.

Szczegóły
Svg Vector Icons : http://www.onlinewebfonts.com/icon

Laser frakcyjny CO2

Technologia powoduje mikro uszkodzenia skóry — około 15-30% obszaru poddanego zabiegowi zostaje uszkodzona i zmuszona do regeneracji. Następuje odparowanie naskórka i wierzchnich warstw skóry właściwej. To wywołuje konieczność tworzenia nowych włókien kolagenowych.

Szczegóły
Svg Vector Icons : http://www.onlinewebfonts.com/icon

Laser dualny

Wiązka lasera zostaje absorbowana przez głębsze warstwy skóry. Podgrzewając ją, wymusza na niej zwiększoną produkcję włókien kolagenu. To powoduje przebudowę blizny. Zabieg odznacza się wysokim komfortem — głowica nie ma kontaktu ze skórą.

Szczegóły
Svg Vector Icons : http://www.onlinewebfonts.com/icon

Subalacyjny laser tulowy

Nieablacyjny laser frakcyjny wykorzystujący promieniowanie o długości fali 1927 nm. Nieablacyjne, mikroskopijne urazy powodują odpowiedź zwrotną skóry, czyli produkcję kolagenu.

Szczegóły
Svg Vector Icons : http://www.onlinewebfonts.com/icon

Egzosomy

To pęcherzyki zewnątrzkomórkowe wytwarzane przez komórki macierzyste, nie są jednak komórkami same w sobie i nie posiadają aktywnego DNA. Zawierają koktajl setek różnych substancji — białek, enzymów, kwasów nukleinowych i innych. Podane podczas innego zabiegu medycyny estetycznej na bliznę stymulują ją do wytwarzania nowych włókien kolagenowych i ponownego procesu regeneracji.

Szczegóły
Svg Vector Icons : http://www.onlinewebfonts.com/icon

Lifting skóry

Zabieg wykorzystujący połączenie dwóch technologii. Zmniejsza widoczność blizn i stymuluje skórę do odbudowy właściwej jej tekstury. Owal twarzy nie ulega zmianie jak w przypadku wolumetrii — to jedynie wypełnienie. Szczególnie dobrze sprawdzają się w przypadku dolnych i środkowych części twarzy. Efekt utrzymuje się około roku.

Szczegóły
Svg Vector Icons : http://www.onlinewebfonts.com/icon

Terapia Światłem

Lampa wykorzystuje trzy barwy światła, z których każda wnika w głąb skóry na inną głębokość, co przekłada się na konkretne, przewidywalne efekty. Światło w naturalny sposób stymuluje regenerację skóry uszkodzonej dawnym urazem.

Szczegóły
Svg Vector Icons : http://www.onlinewebfonts.com/icon

Radiofrekwencja mikroigłowa

zabieg obejmuje mikro nakłucia, a następnie oddziaływanie falami radiowymi. Podgrzewanie i uszkadzanie skóry zarazem wymusza na niej dogłębną regenerację.

Szczegóły
Svg Vector Icons : http://www.onlinewebfonts.com/icon

Osocze wysokostężone

W ramach zabiegu pobiera się od pacjenta osocze, by następnie sporządzić z niego preparat, który jest wstrzykiwany w problematyczny obszar. Osocze wysokostężone zawiera szereg istotnych składników, które stymulują regenerację zabliźnionej okolicy.

Szczegóły
Svg Vector Icons : http://www.onlinewebfonts.com/icon

Mikronakłuwanie

Podczas zabiegu wykonywane są mikro nakłucia naskórka i skóry wrażliwej. 1920 mikro nakłuć na sekundę pozwala na zwiększenie jędrności skóry i stymulowanie jej do regeneracji. Neopen zmniejsza widoczność zmarszczek, redukuje przebarwienia, wyrównuje koloryt i ujędrnia skórę.

Szczegóły

Rodzaje blizn

Wielu z nas zauważa, że blizna bliźnie nierówna. Część jest wypukła, inne — wklęsłe. Niektórzy mają także problem z bliznami znacznie rozszerzającymi się poza obszar urazu. Podział blizn jest następujący:

  • blizny przerostowe — to rodzaj blizn, w którym ilość wytworzonej tkanki łącznej przekracza ilość tkanki uszkodzonej. Blizny przerostowe w przeciwieństwie do bliznowców nie wykraczają poza obszar rany.
  • blizny atroficzne (blizny zanikowe) – w wyniku procesu gojenia się rany następuje ubytek tkanki łącznej. Blizny potrądzikowe i inne blizny na twarzy to często właśnie blizny atroficzne.
  • bliznowce (keloidy) – szczególnie problematyczne w leczeniu. Rana jest już pozornie zagojona, ale produkcja włókien kolagenu ciągle trwa — zwykle powstają tam, gdzie skóra jest napięta, a następnie rozszerzają się poza uszkodzony obszar. Bliznowce mają duże rozmiary i żywy kolor od różowego do czerwonego. Skłonności do bliznowacenia dyskwalifikują z wielu zabiegów.
  • blizny zwykłe — niewielkie ślady po drobnych skaleczeniach i urazach. Z początku blizna zwykła jest sztywna, zgrubiała i swędzi, potem wygładza się i jaśnieje.

Te rodzaje blizn występują najczęściej. Oprócz tego wymienić można blizny cukrzycowe, które występują u pacjentów z tą chorobą. Z kolei ze względu na czas powstania dzielimy blizny na dojrzałe i niedojrzałe. Pierwsze są białe i płaskie, drugie — najczęściej czerwone i w pewnym stopniu wypukłe.

Blizny - Rodzaje

Przyczyny powstawania blizn

Rodzaje blizn pod względem ich rozmiarów i postaci to nie wszystko. Dzielimy je także pod kątem przyczyny powstania:

  • blizny potrądzikowe — u osób dotkniętych trądzikiem, zwykle mają formę blizn zanikowych, ich rozmiar jest związany ze stanem zapalnym, a także zdrapywaniem strupów. Podobną formę mają blizny po ospie,
  • blizny pourazowe — po urazach mechanicznych, mogą mieć formę małych lub dużych blizn, często wymagających mobilizacji,
  • blizny po zabiegu chirurgicznym — po przebytych operacjach, na przykład cesarskim cięciu, zabiegach ortopedycznych czy ratujących życie — nierzadko ograniczające elastyczność skóry; w przypadku takich blizn często konieczna jest mobilizacja i leczenie,
  • rozstępy — najczęściej blizny zanikowe, wynikające z przerwania łączności skóry podczas szybkiego zwiększenia bądź gwałtownej utraty masy ciała,
  • blizny pooparzeniowe — zarówno niewielkie blizny po drobnych oparzeniach, jak i poważne i o dużej powierzchni.

Na leczenie blizn wpływ ma zarówno ich rodzaj, jak i czas powstania, przyczyna i przede wszystkim rozmiar.

Czy blizny znikają samoczynnie?

Blizny w dużej mierze znikają samoistnie. Dotyczy to przede wszystkim niewielkich uszkodzeń skóry, których proces gojenia przebiega prawidłowo. Nie ma potrzeby leczenia blizny zwykłej niewielkich rozmiarów, która stopniowo zanika.

Jeśli jednak wynika ona z poważniejszych ran lub operacji, warto od razu zatroszczyć się o jej ruchomość, kontrolować proces gojenia, uważać na infekcje, stosować silikonowe plastry ograniczające ryzyko wystąpienia poważnych blizn i odpowiednie kremy. Często jednak jedyna możliwość zmniejszenia widoczności zmian to poddanie się specjalistycznemu leczeniu blizn.

FAQ

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Mobilizacja chroni przed powstawaniem blizn o dużych rozmiarach zwłaszcza po operacjach. Fizjoterapeuta wykonuje ją często jeszcze przy założonych szwach. Blizna dzięki temu staje się bardziej elastyczna i miękka.

  • należy pamiętać o ochronie przed promieniowaniem ultrafioletowym — może powodować ciemnienie blizny,
  • na etapie świeżej blizny korzystać ze środków przyspieszających jej gojenie — maści z masą perłową, można zastosować plastry silikonowe (plastry na blizny) i inne środki,
  • nawilżać i natłuszczać bliznę — dobrym wyborem są też kremy zawierające alantoinę i pantenol.

To, czy należy pozbyć się blizn, jest kwestią własnej decyzji.

Szczególnie istotne wydaje się usuwanie blizn na twarzy, na przykład trądziku czy powstałych przez strupki z ran po ospie. Blizny osadzone na twarzy bardziej niż na ciele wpływają na odbiór wizualny.

Często zabiegom poddają się pacjenci z bliznami pooperacyjnymi, których gojenie jest problematyczne.

Także rozstępy, jako rodzaj blizny, można usuwać w ramach leczenia blizn, co wielu osobom, zwłaszcza kobietom po ciąży, przywraca pewność siebie.

Niestety, blizn nie da się usunąć w całości. Można jednak znacznie je spłaszczyć i rozjaśnić, co przekłada się na lepszy wygląd skóry.

Zabiegi na skórę z blizną mogą wywoływać dyskomfort, ponieważ polegają na mikro uszkodzeniach i stymulacji do regeneracji. Można zastosować krem znieczulający.

Niektóre technologie są wyposażone w systemy zmniejszające dyskomfort, np. chłodzenie.

Niektóre tkanki, na przykład kiedy ich powstawanie wiąże się z wystąpieniem rany pooperacyjnej czy pooparzeniowej, a także inne rozległe zmiany mogą powodować dyskomfort w życiu codziennym, jak wywoływanie bólu i utrudnianie ruchu.

Usuwanie blizn metodami, które stosujemy w The Clinic, nie pozostawia kolejnych blizn na skórze.

X
Nie wiesz jaki zabieg
będzie odpowiedni dla Ciebie?